Tezcan Aktaş: “Toprağınızın ihtiyacı kadar gübre kullanın”

Keşan TB (Ticaret Borsası) Toprak Bitki ve Sulama Suyu Laboratuar Sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Tezcan Aktaş, buğday da üst gübreleme ile ilgili bilgilendirdi.

Tezcan Aktaş: “Toprağınızın ihtiyacı kadar gübre kullanın”

Keşan TB (Ticaret Borsası) Toprak Bitki ve Sulama Suyu Laboratuar Sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Tezcan Aktaş, buğday da üst gübreleme ile ilgili bilgilendirdi.

Medya Keşan
Medya Keşan
25 Şubat 2021 Perşembe 10:31
Tezcan Aktaş: “Toprağınızın ihtiyacı kadar gübre kullanın”

SONGÜL KONAR

“HAVALARIN GÜNEŞLİ VE SICAK GEÇMEMESİ GEREKİR”

Aktaş bilgilendirmesinde, buğday yetiştiriciliğinde doğru ve dengeli gübreleme yapabilmek için toprak analiz sonuçlarına ve verim beklentisine göre doğru gübre ve doğru dozun belirlenmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Dünya nüfusumuzun hızla artması beslenme zorlukların çözümünde sınırlı olan tarım alanlarımızdaki üretimin verimliliğini artırmak büyük önem taşımaktadır. İnsanımızın beslenmesinde en ön sırada gelen besinlerin başında ki buğdaydır. Buğdaydan elde edilen un, bulgur, insan beslenmesinde kullanılmaktadır. Buğday bitkisinin sapları ise hayvan beslenmesinde kullanılmaktadır. Buğday yetiştiriciliğinde doğru ve dengeli gübreleme yapabilmek için toprak analiz sonuçlarına ve verim beklentisine göre doğru gübre ve doğru dozun belirlenmesi gerekmektedir. Ayrıca taban gübrelemesinde kullanılan gübre çeşidi ve dozu üst gübreleme için tercih edilecek gübre çeşidi ve dozunu da belirlemektedir. Buğday bitkisinde üst gübrelemede azotlu gübre cinsi belirlemede dikkat edilecek husus, tarlaya gübre uygulaması yaptıktan sonra bir kaç gün içinde yağmur yağması gerekir. Havaların güneşli ve sıcak geçmemesi gerekir. Üst gübre uygulandıktan sonra 5-10 gün yağmur yağmıyor, hava sıcak ve güneşli ise azotlu içerikli gübreden büyük ölçüde azot kaybı amonyak (NH3) halinde olur ve gübrelemenin etkisi az görülür. Bu kayıp doğru ve yeteri kadar tarlaya atıldığında ise çok az olur. Bunun için üst gübrelemede bölgenizin ve toprağınızın ihtiyacına göre toprak analiz sonuçlarındaki gübre ve miktarına uyulması azot kayıplarını azaltacaktır.”

“HAVALARIN ISINMASI VE YAĞIŞLAR İLE BİRLİKTE ÜRE GÜBRESİ KULLANILMASI FAYDALI OLACAK”

Üre gübresinin 20-25 gün aralıklarla atılmasının bitkilerde besleme açısından oldukça önemli olduğunu dile getiren Aktaş, “Şubat sonu mart başı gibi buğday bitkisinde kardeşlenme ile birlikte yeşil aksamda artışlar olacağından bu dönemde bitkinin azot ihtiyacı artmaktadır. Havaların ısınması ve yağışlar ile birlikte üre gübresi kullanılması faydalı olacaktır. Üre gübresi tek seferde atılabildiği gibi 2 ye bölerek 20 25 gün aralıklarla atılması bitki besleme acısından oldukça önemlidir. İkiye bölünen üre gübresi hem uzun süre bitkiyi beslemekte ve uzun süre toprakta durmakta hem de tane gübresi olarak kullanılan amonyum nitrat (%26) gübresinin atılmadığı veya atılsa bile kurak gecen bir yılda bitkinin yaşayacağı azot noksanı eksiklik sorunlarını minimum seviyeye indirmektedir. Buğday bitkisinden dekardan yüksek verim ve kaliteli ürün alınması için öncelik ile toprak analizi yaptırmalıdır. Analizde eksik elementler belirlenerek eksikliklerin giderilmesi için raporlarda gerekli gübre önerileri yapılmaktadır. Buğdayda gebeleşme dönemi başlangıcında bitki analizi yapılması ve bitki bünyesindeki bitki besin elementlerinin miktarlarının belirlenmesi de faydalı olur” diye konuştu.

“GEREĞİNDEN FAZLA AZOTLU GÜBRE KULLANIMININ SÜNE TAHRİBATINI ARTTIRDIĞINI UNUTMAYINIZ”

Gereğinden fazla azotlu gübre kullanımı bitkinin yatmasına kökboğaz ve pas gibi hastalıkların oluşmasına sebep olacağını önemle vurgulayan Aktaş, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Yağışı yeterli olan yörelerde dekardan fazla ürün alınması düşüncesi ile gereğinden fazla azotlu gübre kullanımı, bitkinin yatmasına kökboğaz ve pas gibi hastalık etmenlerinin zarar derecesizinin artacağını ve buğday tanesinin üst dokusunu inceltip süne tahribatını arttırdığını unutmayınız. Bu da verimi ve kalitesi düşük ürün elde etmenize sebep olur. Bitki ve toprak analiz sonuçlarınıza göre toprağınızın ihtiyacı kadar gübre kullanınız.”

Aktaş, konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyen üreticilerin, hafta içi 08.30-17.30 arası (0284) 714 10 87 numarayı arayabileceklerini belirtti.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol