Trakya'nın yeni 'sarı altın çiçeği' kanola yüzleri güldürüyor

Trakya çiftçisinin yeni 'sarı altın çiçeği' olarak kabul ettiği ve ayçiçeğine alternatif olarak gösterilen kanolanın ekimi bölgede her geçen yıl artıyor.

Trakya'nın yeni 'sarı altın çiçeği' kanola yüzleri güldürüyor

Trakya çiftçisinin yeni 'sarı altın çiçeği' olarak kabul ettiği ve ayçiçeğine alternatif olarak gösterilen kanolanın ekimi bölgede her geçen yıl artıyor.

Medya Keşan
Medya Keşan
31 Mayıs 2019 Cuma 10:02
Trakya'nın yeni 'sarı altın çiçeği' kanola yüzleri güldürüyor

DHA

Kanalo ekimi Tekirdağ'da yüzde 30 artarak 50 bin, Edirne'de 30 bin, Kırklareli'de ise yeni başlanarak bin dekara çıktı. Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, “masrafı az, kazancı fazla olan kanola ekim alanını artırdı. Ayçiçeğine rakip olan kanolanın bu yıl da verimini artırıp, önümüzdeki yıl ayçiçeğine rakip olacağını söyleyebiliriz" dedi.
Trakya çiftçisinin ayçiçeğine alternatif olarak gördüğü ve yeni 'sarı altın çiçeği' olarak kabul ettiği kanolanın bölgedeki ekim alanları her geçen yıl genişliyor. Baharla birlikte Trakya tarlalarını sarıya boyayan ve vatandaşların da doğal fotoğraf stüdyosu olarak kullandığı sarı tarlalar, hasat döneminin yaklaşmasıyla yerini yeşil renge bıraktı. Tarımla birlikte biyoyakıttan, boya sanayine kadar birçok alanda kullanılan kanola, Trakya çiftçisinin de diğer ürünlere göre, masrafı düşük, kazancı çok, fazla olması nedeniyle alternatif ürün olarak yüzünü güldürüyor.
EDİRNE'DE 30 BİN DEKARA ÇIKTI
Edirne Ticaret Borsası'nın da bitkiyi alması nedeniyle, kanalonun ekim alanları Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'nde her geçen yıl artıyor. Edirne'de geçen yıl 30 bin dönüm olan kanola ekibi bu yıl 50 bin dönüme çıktı. Kanolanın Trakya toprakları için uygun olduğunu, ayçiçeği gibi ilaçlama ve suyu sevmediğini söyleyen Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, "Alternatif tarım arayışına giren çiftçinin geçtiğimiz yıl 11 bin dönüm ektiği kanolayı bu yıl 30 bin dekara çıkardı" dedi. Arabacı, şunları söyledi:
"Masrafı az, kazancı fazla olan kanola ekim alanı arttı. Ayçiçeğine rakip olan kanolanın bu yıl da verimini artırıp önümüzdeki yıl ayçiçeğine rakip olacağını söyleyebiliriz. Kanola ekiminin artışı geçtiğimiz yıla oranla bu yıl 3 kat oldu. Kayıtlı olarak geçen yıl Edirne genelinde 11 bin dekar ekilen kanola bu yıl 30 bin dekar oldu. Çiftçi olarak geçen yıl bir arayışa girdik ne ekebiliriz diye. Alternatif olarak kanola ektik. Geçen yıl ekiminden iyi verim alındı, Edirne Ticaret Borsası da iyi ücrete aldı. Sadece 2 fabrika sahibi değil, borsa da almaya başlayınca çiftçimiz de pazar sıkıntısı yaşanmayacağını görünce, geçtiğimiz yıl verimlerin iyi olmasından dolayı bu yıl ekimi arttı. Kanolanın bu yıl verimi güzel oldu. Çiçeklenme dönemini bitirdi, iyi tane tuttu, önümüzdeki ay da hasadına başlayacağız."


 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol