Urgan: “Seyahat kısıtlamaları büyük ölçüde kalktı”

Keşan TSO (Keşan Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Üyesi Uğurcan Urgan, Yunanistan’ın uyguladığı uluslararası seyahat kısıtlamaları hakkında bilgilendirme de bulundu.

Urgan: “Seyahat kısıtlamaları büyük ölçüde kalktı”

Keşan TSO (Keşan Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Üyesi Uğurcan Urgan, Yunanistan’ın uyguladığı uluslararası seyahat kısıtlamaları hakkında bilgilendirme de bulundu.

Medya Keşan
Medya Keşan
10 Ağustos 2021 Salı 09:23
Urgan: “Seyahat kısıtlamaları büyük ölçüde kalktı”

HABER MERKEZİ

İPSALA SINIR KAPISI’NDAN GÜNLÜK AZAMİ 1500 KİŞİ GEÇEBİLECEK

Yunanistan’ın uluslararası seyahatler için yürürlükte bulunan seyahat kısıtlamalarının büyük ölçüde kaldırdığını belirten Keşan TSO Yönetim Kurulu Üyesi Urgan, “Yunan makamlarca Türk Vatandaşlarının Yunanistan’a havayoluyla seyahat edilmesinde herhangi bir kısıtlama uygulaması kalmadı. Bununla birlikte İpsala-Kipi ve Pazarkule -Kastanies hudut kapılarından Yunanistan’a giriş yapabilecek kişi sayısı Tır şoförleri haricinde, her bir kapı için haftada azami 1500 olarak sınırlandırıldı. Yani İpsala Sınır Kapımızdan haftalık1500 kişi olmak şartıyla geçişler mümkün hale gelmiştir. Ülkemiz limanları ile Ege Adaları arasında tarifeli deniz seferlerine yönelik kısıtlamalar ise hala sürmektedir. Ülkemiz limanlarından çıkacak özel gezi tekleri yolcusuz olmak kaydıyla ve yalnızca mürettebatıyla Yunan Limanlarına girişine müsaade edilmektedir.”

SEYAHAT İÇİN PASSENGER LOCATOR FORMU ALINMALI

Açıklamasına Yunan makamlarınca şart koyulan detayları belirterek devam eden Urgan, “Türk Vatandaşlarından Yunanistan’a seyahat edecek kişilerin, seyahat vasıtasından bağımsız olarak, Yunanistan’a girişiyle ilgili Yunan makamlarınca açıklanan diğer gerekli koşulları da karşılamaları Yunan makamlarınca beklenmektedir. Seyahat etmek isteyen vatandaşlarımız, seyahat öncesinde www.travel.gov.gr internet sitesi üzerinden Passenger Locator Form(PLF-Yolcu Tespit Formu) doldurmalı ve Covid-19 aşı sertifikası(İkinci dozdan itibaren en az 14 gün geçmiş olması gerekmektedir) veya son 72 saat içinde yapılmış PCR test sonucu veya son 48 saat içinde yapılmış hızlı antijen test sonucu veya PCR/antijen test sonucu pozitif olan kişilere bulaş tespitinden 30 gün sonra verilen Covid-19 Hastalık Sertifikasını ibraz etmek zorundadır. Aşı sertifikası veya test sonuçlarının yetkili bir sağlık kuruluşu tarafından, kişilerin pasaportta kayıtlı kimlik bilgilerini de içerecek şekilde hazırlanması gerekmekte olup, Yunanca, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca veya Rusça dillerindeki belgeler de kabul edilmektedir. Söz konusu belgelerin baskısı alınarak veya AB Normlarına uygun olarak dijital ortamda sınır kapısında ibraz etmeleri durumunda vatandaşlarımızın Yunanistan’a seyahat edebilmeleri mümkün hale gelmiştir.” dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol