Vali Şahin, memurlardan Mehter Takımı kuracak

VALİ ŞAHİN: “MEHTERİ BARIŞTA KULLANACAĞIZ”

Vali Şahin, memurlardan Mehter Takımı kuracak

VALİ ŞAHİN: “MEHTERİ BARIŞTA KULLANACAĞIZ”

16 Ekim 2015 Cuma 08:18
407 Okunma
Vali Şahin, memurlardan Mehter Takımı kuracak
 Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’in talimatıyla kurulan Roman mehter takımının ardından, bu kez de memurlardan Mehter Takımı kurulacak.

Valilikten resmi kurumlara gönderilen yazıda, mehter takımında görev almak için en az 1.70 boyunda olma şartı konuldu. Mehter takımı için provalarının mesai saatleri içerisinde yapılarak, valilikçe gerekli tedbirlerin alınacağı belirtildi. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, geçen Nisan ayında Romanlardan mehter takımı kurdu. Edirne Valiliği Roman mehter takımı kısa sürede yürüyüş ile nota eğitimi alarak valiliğin açılış ve resmi programlarında boy gösterirken, Vali Şahin bu kez memurlardan mehter takımı kurulması talimatını verdi. Resmi kurumlara gönderilen yazıda, gönüllü olacak erkek memurların mehter takımında hanende veya sazende olarak görev yapacağı belirtildi. En az 1.70 boyunda olma şartı konulan mehter takımı için provaların mesai saatleri içerisinde yapılarak, valilikçe gerekli tedbirlerin alınacağı da kaydedildi.
OSMANLI'YA 92 YIL BAŞKENTLİK YAPTI
Edirne’nin Osmanlı İmparatorluğu’na 92 yıl başkentlik yaptığı hatırlatılan yazıda, şöyle denildi: "Osmanlı mimarisinin etkileyici örneklerinin bol miktarda görüldüğü, tarihi ve kültürel dokusu ile hayran kalınacak biçimde müze kent tanımlamasını fazlasıyla hak eden bir zenginliğe sahip şehrimizde, Edirne Valiliğimizin bünyesinde 'Mehter Takımı' kurulması planlanmaktadır. Kurulacak 'Mehter Takımı'nda hanende veya sazende olarak görev alman isteyen, erkek en az 1.70 boyunda, yapılacak yurtiçi ve yurt dışı konser programları için yurt dışı çıkış engeli ile seyahat engeli olmayan gönüllü ve istekli personelin bilgilerin aşağıdaki tabloya doldurularak Müdürlüğümüz Özel Büro birimine gönderilmesini ve yazımızın okul/kurumunuzdaki tüm erkek personele imza karşılığı duyurulmasını önemli rica ederim."

32 MEMUR BAŞVURDU

Edirne’de Vali Dursun Ali Şahin’in talimatıyla kurulma çalışmaları başlatılan memur mehteranı için Milli Eğitim Müdürlüğü, Edirne Emniyet Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Edirne Müftülüğü bünyesindeki 32 memur mehteran takımında yer almak için başvuruda bulundu.

Serhad şehirlerinde mehter takımlarının gerekli olduğunu ifade eden Vali Şahin, mehter takımının kısa sürede eğitilerek Kasım ayı içerisinde gösterilerine başlayacağını söyledi. Dursun Ali Şahin, “Zaten böyle serhad şehirlerinde mehter takımlarının gerekli olduğuna inanan bir kişiyim. Çünkü mehter, geçmişte bizim askerleri coşturmak, askere heyecan vermek için savaş öncesi ve savaş sırasında kullanılan o figürleri bugün barışta kullanmak için bunun gerekli olduğunu da bizim ecdadımızın yıllarca kullandığı mehter takımını da biz bu şekilde kuracağız. Memurlarımızdan boyu 170 santimetrenin üzerinde olan görkemli kişilerden oluşan, gönlü Türk sanat musikisine inanan ve seven ve mehter takımında görev yapmak isteyen memurlarımızdan böyle bir mehter takımını oluşturmuş bulunuyoruz.” dedi.

VALİ ŞAHİN: “MEHTERİ BARIŞTA KULLANACAĞIZ”

Mehteran takımı için gerekli olan kıyafetlerin temin edildiğini anlatan Vali Şahin, “Önümüzdeki günlerde eğitime başlayacaklar. Kasım ayının sonuna doğru da ilk sunumlarını Edirne’de ve bilahare değişik ülkelerde yaparak Edirne’mizin ismini Balkanlarda bir kez daha duyurmuş olacaktır. Bu konuda memnun olduğumu ifade ediyorum. Ve biz mehteri barışta kullanacağız. Kendini, gönlünü bu işe veren arkadaşlarımıza ben teşekkür ediyorum. Sadece ben değil bütün Edirnelilerin müteşekkir olacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.

 

Son Güncelleme: 16.10.2015 08:19
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol