Yazla: "MEB yeni müfredatla, çağdaş, bilimsel ve laik eğitimin son parçalarını da yok etmeye çalışmıştır"

Eğitim İş (Eğitim ve Bilim İş Görenleri) Sendikası Keşan Temsilcilik Başkanı Erol Yazla, 2017-2018 eğitim-öğretim yılının başlaması ile birlikte, yapılan müfredat değişikliklerini eleştirdi.

Yazla: "MEB yeni müfredatla, çağdaş, bilimsel ve laik eğitimin son parçalarını da yok etmeye çalışmıştır"

Eğitim İş (Eğitim ve Bilim İş Görenleri) Sendikası Keşan Temsilcilik Başkanı Erol Yazla, 2017-2018 eğitim-öğretim yılının başlaması ile birlikte, yapılan müfredat değişikliklerini eleştirdi.

20 Eylül 2017 Çarşamba 00:51
Yazla: "MEB yeni müfredatla, çağdaş, bilimsel ve laik eğitimin son parçalarını da yok etmeye çalışmıştır"

HABER MERKEZİ

Yazla, Eğitim-İş olarak Cumhuriyet’in değerlerini, Atatürk ilke ve devrimlerini, bilimin ana konularını çocuklara öğretmeye devam edeceklerini belirterek, "2017-2018 eğitim-öğretim yılı bu gün başlamıştır. 18 milyon öğrenci ve 1 milyon eğitim emekçisi bu eğitim öğretim yılına da birikmiş ve çözüm bekleyen sorunlarla ve müfredat değişikliği gibi tamamen ideolojik bakış açısıyla gerçekleştirilen değişikliklerin gölgesinde girmiştir. Başta öğretmen yetiştirme problemleri olmak üzere, personel istihdam sorunları, ülke genelinde derslik açıkları, kalabalık sınıflar, öğretmensiz okullar, ikili öğretim, taşımalı eğitim, temel lise garabeti, uluslararası sınavlardaki başarısızlıklar, öğrencilerin tarikat ve cemaatlerin yurtlarına mahkum edilmesi, çocukların örgün eğitim dışına itilmesi, sözleşmeli öğretmenlik, hukuksuz bir şekilde görevden alma ve ihraçlar, sürgün uygulamaları gibi sorunlar maalesef geçtiğimiz öğretim yılında yaşanmıştır. Eğitimin acil çözüm bekleyen sorunlarına kalıcı çözümler üretmek yerine MEB yangından mal kaçırırcasına hazırladığı ve bu öğretim yılında uygulamaya koyduğu yeni müfredatla, çağdaş, bilimsel ve laik eğitimin son parçalarını da yok etmeye çalışmıştır. İktidarın siyasi söylemlerinin direkt ya da dolaylı şekilde yer bulduğu, din ağırlıklı içeriklerin arttırıldığı müfredatta; pozitif bilimlerin öğretimi geriletilmiş ve Atatürkçülük kavramı gölgede bırakılmaya çalışılmıştır. Çağdaş, bilimsel, laik ve ulusal eğitimin savunucusu Eğitim-İş olarak bu tepeden inmeci, gerici müfredatı yargıya taşıdığımızı, Cumhuriyet’in değerlerini, Atatürk ilke ve devrimlerini, bilimin ana konularını çocuklarımıza öğretmeye devam edeceğimizi belirtiyoruz. 2017-2018 eğitim öğretim yılında MEB’den daha çok, Diyanet, gerici dernek, vakıf ve cemaatlerin okullardaki faaliyetlerine tanık olacağız. Devlet taşınmazlarının bu yapılara devri, tarikat ve cemaatlere yurt/etüt merkezi açma imkanı tanınmasına yönelik adımların hepsine tepki göstermiş ve Eğitim-iş olarak yargıya taşımıştık. Ancak MEB, karşımıza bu yapılar ile imzaladığı protokoller ile çıkmıştır. Yine Eğitim-iş olarak bu protokolleri de yargıya taşıdık." ifadelerini kullandı.

YOLUMUZ ÇAĞDAŞ UYGARLIK YOLUDUR, YOLUMUZ CUMHURİYET YOLUDUR

450 bin ataması yapılmayan öğretmen olduğunu kaydeden Yazla, açıklamasını şu şekilde sonlandırdı: "MEB’in, modern, çağdaş ve laik eğitim karşıtı, Atatürk ilke ve devrimleri ile Cumhuriyetin ve Devrim Kanunlarının temel ilkelerine aykırı düşünce ve faaliyetleri ile bilinen bu tür vakıflarla işbirliğine gitmesi,  ulusal ve laik eğitimin içini boşaltma çabalarının bir örneğidir. Okulların açılmasına az bir zaman kala hemen her ilde ilçe milli eğitim müdürlükleri internet sayfasından öğretmen açığını kapatmak için ücretli öğretmen aradıklarına ilişkin duyurular yayımlanmıştır. Yaklaşık 450 bin ataması yapılmayan öğretmen varken ücretli öğretmenlik gibi geçici çözümlerle okullardaki öğretmen açığının kapatılması mümkün değildir. Çocuklarımızın öğrenmeye değil, sınavlara koşullandırıldığı, öğretmenlerin esnek ve güvencesiz çalışmaya zorlandığı, okullarımızda yardımcı hizmetler personelinin yok denecek kadar azaldığı, bu hizmetlerin hizmet satın almayla siyasi ranta dönüştüğü, siyasal kadrolaşmanın sınır tanımadığı, okullardan bilim ve sanatın kapı dışarı edildiği  bir eğitim sistemiyle sağlıklı bireylerin yetiştirilmesi mümkün değildir. Biz Atatürk’ün öğretmenleri ve eğitim çalışanları olarak parasız, bilimsel, demokratik ve laik eğitim mücadelemize, Atatürk’ü ve devrimlerini anlatmaya, devam edeceğiz. Yolumuz çağdaş uygarlık yoludur, yolumuz Cumhuriyet yoludur."

Google Play Store’dan Medya Keşan uygulamasını indirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Apple Store’dan Medya Keşan uygulamasını indirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için BURAYA TIKLAYINIZ

Twitter için BURAYA TIKLAYINIZ

Instagram için BURAYA TIKLAYINIZ

Google plus için BURAYA TIKLAYINIZ

Youtube Kanalımız için BURAYA TIKLAYINIZ

                                                                                      

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol