Yenileme çalışmaları devam eden Hastane Caddesi’nde bisiklet yolu yapılmayacak. Tramvay, yolcu taşımayacak, kaldırımlar 2 metre genişliğinde olacak. Araçlar, sadece okullar önündeki şeride park yapabilecek

MEHMET AYTAÇ

BALCI: “SALI GÜNÜ KALDIRIM ÇALIŞMALARI BAŞLAYACAK”

Cumartesi günleri Keşan’da trafik yoğunluğundan dolayı çalışmaların biraz daha durağan geçtiğini ancak tekrar hızlanacağını söyleyen Yakup Balcı, trafik akışının devam etmek zorunda olduğunu kaydetti. Salı gününden itibaren kaldırım çalışmalarının başlayacağını duyuran Balcı; “Bir hafta içinde kaldırımları bitirmiş oluruz. Salı günü başlayacağımız kaldırımlar, bir sonraki Salı günü bitmiş olacak. Malzemeler geldi. Hem kaldırım taşları, hem de yolların parke taşları hepsi hazır. Hızlı bir şekilde ilerliyoruz. Kış gelmeden Hastane Caddesi’ni inşallah bitireceğiz” dedi.

“KEŞAN LİSESİ TARAFINDA PARKLAMA OLMAYACAK”

Hastane Caddesi’nin gidiş-geliş olarak hizmet vermeye devam edeceğini, parklamanın ise tek taraflı olacağını açıklayan Balcı; “Hastane Caddesi’nde şu önemli. Tek taraflı park olacak. Kız Meslek Lisesi, Keşan Lisesi tarafında yol yukarıya doğru akacak ve o tarafta hiç parklama olmayacak. Karşı tarafta park alanları yarattık. Hastane Caddesi gidiş-geliş olarak çalışacak” şeklinde konuştu.

“BİSİKLET YOLU YOK, TRAMVAY YOLCU TAŞIMACILIĞI YAPMAYACAK”

Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun, projeyi ilk açıkladığında bisiklet yolu olacağını söylemesi hatırlatılan Balcı, konuyla ilgili sorulan soruya şu cevabı verdi: “Şu an bisiklet yolu çalışmamız yok. Yolun genişliği onu kurtarmıyor çünkü. O zaman tek taraflı yapmamız lazım yolu. Bu aşamada Keşan’ın trafiğinde Hastane Caddesi için tek yön planlamamızda yok. Gidiş-geliş şeklinde çalışmamız var. Çünkü Hastane Caddesi’nin başka alternatif yolu yok. Bisiklet yolu olmayacak. Tramvay konusunda da biraz yanlış anlamalar var. Tramvay için ayrıca bir yol döşemiyoruz. Tramvay yolcu taşımayacak. Tramvay, kafe tramvay şeklinde çalışacak. O zaten yolun üzerinde tur atıp geri gelecek. Yani tramvay, yolcu taşıma tramvayı falan değil. Bu akülü bir tramvay. İzmir ve Konya’da çalışıyor şuanda gördük. O sadece bir tur atarak kafe tramvay şeklinde çalışacak.”

KILIÇ: “HER BİR ŞERİDE 2 METRE KALDIRIM YAPILIYOR”

Fen İşler Müdürü Erdi Kılıç ise devam eden çalışmalar ile ilgili şu bilgileri verdi: “Önümüzdeki hafta (bu hafta) Orduevi ve Şehitlik Parkı bölümündeki kaldırım imalatları da tamamlanacak. Daha sonra kaldırım taşlarını döşemeye başlıyoruz. Ardından Ticaret Odası, Keşan Belediyesi ve Denizbank’ın olduğu araya giriyoruz. Şehitlik Parkı’nın etrafını dönüyoruz. Cadde genelinde proje kapmasında kaldırım imalatlarımız bittikten sonra yol düzenlemesine başlanacak. Bununla ilgili çalışma ilerledikçe tarih vereceğiz. Çünkü aksaklıklar oluyor. Mevcut Hastane Caddesi’nden parselden parsele ortalama genişliğimiz 13 metre. Bina duvarından diğer duvar sınırına kadar 13 metre genişliğimiz var. Yayanın kaldırımda konforlu bir şekilde yürüyebilmesi için 2 metrenin altına düşürmüyoruz. Bundan yaya da rahatsız oluyor. Engelli bir vatandaş yürüyemiyor. İki kaldırım 4 metre topluyor. Geriye 9 metre kullanım alanımız kalıyor. Bu 9 metreyi de şöyle değerlendirdik. 3,30 metre bir gidiş, 3,30 metre diğer gidiş toplam 6,60 metre yol mesafemiz. Kalan 2,40 metreyi de parklamaya ayırdık. Mevcut ölçümüz bu kadar olduğu için daha fazla genişletemiyoruz. Binaların duvarlarını yıkamıyoruz. Engelli taşlarımız geldi. Onlar için de rampalar ve giriş çıkışlar yapılacak.”