MEHMET AYTAÇ

Eğitim-Sen Keşan Tamsilciliği Yürütme Kurulu, Kahramanmaraş merkezli yaşanan deprem felaketinin ardından, Keşan’daki okul binalarının durumu ile ilgili açıklama yaparak bazı sorular sordu.

Eğitim-Sen Keşan Temsilciliği Yürütme Kurulu, açıklamasında; “Ülkemizi derinden sarsan ve birçok yurttaşımızın enkaz altında kalıp ölümüne sebep olan Kahramanmaraş merkezli  7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki deprem ülkemizdeki binaların deprem yönetmeliğine uygun yapılmadığını göstermiştir. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz. Yaşadığımız bölgenin de deprem kuşağı üzerinde bulunması nedeniyle bütün kurumların acil önlemler alıp, zaman kaybetmeden harekete geçmesi zorunluluk haline gelmiştir” dedi.

“YAPI ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞ KAÇ EĞİTİM KURUMU VAR?”

Eğitim-Sen Keşan Temsilciliği Yürütme Kurulu, konuyla ilgili olarak şu soruları sordu: “Bu nedenle Eğitimsen olarak soruyoruz; Keşan' da 1999 depremi öncesi yapılan eğitim kurumu sayısı kaçtır? Bunların depreme dayanıklılık testleri yapılmış mıdır? Keşan' ın bölgesel zemin etüt haritası oluşturulmuş mudur? Keşan da kaç eğitim kurumu deprem yönetmeliğine uygun yapılmıştır? Yapı ömrünü tamamlamış kaç eğitim kurumu vardır? Yapı ömrünü tamamlamış eğitim kurumları yerine yenilerinin yapılması için bir çalışma var mıdır? Keşan kamuoyu şunu biliyor ki; ilçemiz ve beldelerinde bulunan birçok yapının yapım tarihi çok eski olduğu bilinmektedir. Olası bir depremde bu yapıların zarar göreceği kaçınılmazdır. Bütün bu soruların geleceğimizin güvencesi çocuklarımızın herhangi bir deprem afetinde zarar görmemesi için yetkililer tarafından acilen cevaplandırılması gerekmektedir.  Konunun aciliyeti düşünülerek bu konuda bir eylem planı hazırlanıp, harekete geçilmesi önem arz etmektedir.”