Açar, ayçiçeği sezonunu değerlendirdi: “Temennidir ki beklenti olan fiyatların oluşmasıdır”

TAR DER Başkan Yardımcısı Ziraat Yüksek Mühendisi ve Uzaman Tarım Danışmanı Lütfü Açar, yağlık ayçiçeği üretimini değerlendirdi.

Açar, ayçiçeği sezonunu değerlendirdi: “Temennidir ki beklenti olan fiyatların oluşmasıdır”

TAR DER Başkan Yardımcısı Ziraat Yüksek Mühendisi ve Uzaman Tarım Danışmanı Lütfü Açar, yağlık ayçiçeği üretimini değerlendirdi.

Medya Keşan
Medya Keşan
17 Ağustos 2020 Pazartesi 10:17
Açar, ayçiçeği sezonunu değerlendirdi:  “Temennidir ki beklenti olan fiyatların oluşmasıdır”

SONGÜL KONAR

Açar, yağlık ayçiçeğinin bölgemizde hububat ekilişlerinden sonra ikinci sırada üretimi yapılan bir tarımsal faaliyet olduğunu dile getirerek “Bu anlamda hem ilçemiz, hem ilimiz ve de hem de bölgemiz açısından önemli bir tarımsal faaliyettir” ifadelerini kullandı.

“HASADIN YAPILABİLMESİ İÇİN TABLANIN, GÖVDENİN VE YAPRAKLARIN TAMAMEN KAHVERENGİNE DÖNÜŞMÜŞ OLMASI GEREKİR”

Değerlendirmesine yağlık ayçiçeğinin ekim aşamasından bilgiler vererek başlayan Açar, sözlerine şöyle devam etti: “Yağlık ayçiçeği ekimleri Mart ayı sonları, Nisan ayı içerisi ve Mayıs ortasında ekilmektedir. 90-130 günlük bir yetişme periyodu neticesinde; çiçeklenme, akabinde de fizyolojik olgunluğa ve de hasat olgunluğuna ulaşır. Neticesinde de, Ağustos ortaları ve Eylül ayında hasat edilmeye başlanılır. Bu periyodun uzunluğu yaz dönemindeki sıcaklığa, yağışa ve nem oranına ve toprak besin maddesi kapsamına bağlıdır. Olgunluk nasıl anlaşılır denildiğinde ise; çiçeklenmeyi müteakip, 1-1,5 ay sonra ayçiçeği tablasının arkası ve tabla kenarındaki brakete yapraklarının %50'si kahverengi renge dönüşüp, tane nemi %35'e ulaştığı zaman fizyolojik olgunluğa erişmiş olur. Ancak, hasadın yapılabilmesi için tablanın, gövdenin ve yaprakların tamamen kahverengi renge dönüşmüş olması ve tanedeki nem oranının %9-%10'a düşmesi gereklidir. Çünkü ayçiçeği yağlı tohuma sahip olduğu için yüksek nemde depolandığında, taneler kısa zamanda kızışır ve bozulur. Bu nedenle hasatta tane neminin %10'un altında olması son derece önemlidir.”

“YETERLİ MİKTARLARDA ARI POPÜLÂSYONUN OLMAMASI DA TOZLAŞMAYI OLUMSUZ ETKİLEMEKTEDİR”

Bölgede ayçiçeği hasadının kısmen başladığını dile getiren Açar, “Bölgemizde kısmen de olsa yağlık ayçiçeği hasatları başlamıştır. Önümüzdeki günlerde de hızlı bir şekilde yapılıp tamamlanacaktır. Genel anlamda ilk hasat yapılan arazilerin verim kabiliyetleri dikkate alındığında şimdilik verimlerin çok düşük olduğu görülmektedir. Ancak verim kabiliyeti iyi olan arazilerde verimlerin daha iyi olduğu da beklentidir. Tabiidir ki bu değerlendirmemizi kıraç şartlardaki araziler için yapmaktayız. Ancak sulama imkânı olan ve de sulanan arazilerdeki ayçiçeği verimlerinin yüksek olacağını da söyleyebiliriz. Bu üretim sezonunu iklimsel olarak şu şekilde değerlendirmemiz mümkündür. Yağlık ayçiçeklerinin ekimleri esnasında ekim şartlarını oluşturan mevsim yağışları yeterli olmuştur. Ancak kış mevsiminin kurak gitmesi toprakta yeterli suyun oluşmamasına ilave olarak ekilişlerin akabinde yaz mevsimi yağışların düşmemesi ve de özellikle çiçeklenme devresinde aşırı sıcakların oluşması, bitkilerde tozlaşma olumsuz etkilediği gibi ürünlerin yeterli gelişmesi de olumsuz etkilenmiştir. Tablolarda dane oluşmuş olmasına rağmen daneler beslenemeyerek verimler düşük olmuştur. Ayrıca dikkatlerinde kaçan önemli diğer bir konuda bölgemizde yeterli miktarda arı popülâsyonun olmamasıdır.  Maalesef yeterli miktarlarda Arı popülâsyonun olmaması da tozlaşmayı olumsuz etkilemektedir. Bu anlamda yeterli Arı popülâsyonun olmaması tozlaşma açısından önemli bir faktör olduğu da bilinmelidir” diye konuştu.

“TARIMSAL FAALİYET BİR PLANLAMADIR”

Üretimde iklime müdahale edilmediğini bununla birlikte üretim tekniklerini ve iklim şartlarının da dikkate alınarak doğru kullanılmasının önemli olduğu hatırlatan Açar, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Diğer önemli bir konuda hasattır. Hasat esnasında ürün kayıplarının önlenmesi elimizdedir.  Bu konudaki ilçemiz bazında %1 dane kaybının maliyetinin takriben 1 milyarın üzerinde olduğu söylenebilir. Önemli bir konudur. Çünkü bin bir emek ve maliyetler ile elde edilen ürünün hasadı esnasındaki kayıpların asgariye indirilmesi bizim elimizdedir. Bu mümkündür. Netice itibari ile tarımsal faaliyet bir planlamadır. İklime müdahale etme imkânı olmamakla birlikte üretim tekniklerini değişen iklim şartları da dikkate alınarak doğru kullanılmasının önemli olduğu unutulmamalıdır. Ayçiçeği alım fiyatları da önemli bir beklentidir. Temennidir ki beklenti olan fiyatların oluşmasıdır.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol