Belediye Meclisi toplandı

Keşan Belediye Meclisi’nin Haziran ayı olağan toplantısı dün Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun başkanlığında yapıldı.

Belediye Meclisi toplandı

Keşan Belediye Meclisi’nin Haziran ayı olağan toplantısı dün Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun başkanlığında yapıldı.

Medya Keşan
Medya Keşan
03 Haziran 2022 Cuma 10:14
Belediye Meclisi toplandı

MEHMET AYTAÇ

Belediye Meclis Salonu’nda 15.00’te başlayan toplantıya meclis üyeleri Barbaros Tokgöz, Zafer Topçu, İbrahim Dinç, Mithat Bulut, Süleyman Gürsel Paçaman ve Volkan Erkan, mazeretleri nedeniyle katılmadılar.

MİNİBÜS ZAMMI YOLDA

Gündem dışı iki maddenin ve bir önergenin gündeme eklenmesiyle başlayan toplantıda ilk olarak Keşan ve Paşayiğit taşımacılar kooperatiflerinin, minibüs ücretlerine zam talebi görüşüldü. Madde oybirliği ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

Toplantının ikinci maddesinde S.S. 25 No.lu Keşan Şehir İçi Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi yönetiminin, Keşan Ticari Hatlı Minibüs Yönetmeliği’nin bazı maddelerinde değişiklik yapılması talepleri, ilgili komisyon kararı uyarınca oybirliği ile kabul edildi.

Toplantının üçüncü maddesinde, Keşan Belediye Başkanlığı Toplu Taşıma Sistemi’nde bulunan 6 adet toplu taşıma hattının ve bu hatlarda çalışacak 93 adet ticari araç plakalarının, 10 yıl süreyle kiralanması konusu, maddenin halen ilgili komisyonda görüşülmeye devam etmesi nedeniyle bir sonraki meclis toplantısına ertelendi.

17. SATRANÇ TURNUVASI DÜZENLENECEK

Keşan Belediyesi tarafından Türkiye Satranç Federasyonu ile birlikte düzenlediği ancak pandemi nedeniyle bir süre yapılamayan satranç turnuvası bu yıl tekrar düzenlenecek. 2-7 Ağustos 2022 tarihlerinde arasında düzenlenecek turnuvada dereceye girecek olan sporculara, Keşan Belediyesi tarafından 42 bin 500 TL nakdi ödül verilmesi oy birliği ile karara bağlandı.

DEVLET HASATANESİNİN BAHÇE SULAMASINI BELEDİYE KURACAK

Toplantının beşinci maddesinde Keşan Devlet Hastanesi bahçesinde çevre düzenlemesi yapılacağı ve çevre düzenlenmesi kapsamında ekilecek olan çim, ağaç ve bitkilerin sulanması için peyzaj alanlarına sulama altyapısı kurulması gerektiği, sulama altyapı sisteminin hastane bahçesine Keşan Belediyesi tarafından kurulması taleplerine ait komisyon raporu görüşüldü. Komisyonun olumlu görüş verdiği talep oy birliği ile kabul edildi. Buna göre Keşan Devlet Hastanesi’nin sulama altyapı sistemini Keşan Belediyesi kuracak. Sistemin maliyeti 70 bin TL+KDV olarak açıklandı.

ÇOK AMAÇLI PAZARYERİ OTOPARKI TARİFESİ GÜNCELLENDİ

Altıncı maddede Keşan Belediyesi’nin iştiraki olan Keşan Kent Hizmetleri tarafından işletilen Çok Amaçlı Pazaryeri Otoparkı tarifesinde güncelleme yapıldı. Komisyondan gelen rapora aylık 140 TL olan otopark ücreti 160 TL’ye yükseltildi. Belediye personeli için aylık 70 TL olan tarife ise 80 TL’ye çıkarıldı. Karar oy birliği ile alındı.

PAŞAYİĞİT VE ERİKLİ’DE SU TARİFELERİ GÜNCELLENDİ

Toplantının yedinci maddesinde Paşayiğit Mahallesi ve Erikli Köyü’ne ait içme ve kullanma suyu ücretleri hakkındaki komisyon raporu görüşüldü. Madde oylanmadan önce konu hakkında söz alan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Paşayiğit Mahallesi’nde suyun (KKHGB) Keşan Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından sağlandığını, Erikli’ye verilen suyun ise KKHGB’ye belediye tarafından sağlandığını söyledi. KKHGB’nin, Paşayiğit’teki su tarifesini 9,30 TL/m3 olarak belirlemesi üzerine komisyonun da Erikli için tarifeyi 9,30 TL/m3 olarak belirlendiği kaydetti. Madde oy birliği ile kabul edildi.

Toplantının sekizinci maddesinde Yukarı Zaferiye Mahallesi, toplu uygulama alanlarına ilişkin uygulama imar planı değişikliğine ait komisyon raporu, meclis üyeleri tarafından oy birliği ile kabul edildi.

KEŞAN ATATÜRK STADI TRİBÜNÜNE AYTAÇ CİNCİ İSMİ VERİLDİ

Toplantıya sonradan eklenen ilk maddede, daha önce bazı dernek ve kulüp başkanları tarafından meclise verilen önergeler görüşüldü. Buna göre merhum futbolcu Aytaç Cinci’nin ismi, Keşan Atatürk Stadı’ndaki tribüne verildi. Aynı rapora göre Mustafa Kaldı’nın ismi de yine Keşan Atatürk Stadı’nda bulunan sentetik sahaya verildi. CHP tarafından merhum hekim Opr. Dr. Sabahattin Özakbaş’ın isminin Keşan’da bir caddeye verilmesi talebi ise ismi bulunmayan herhangi bir cadde olmaması gerekçesiyle ertelendi.

HELVACIOĞLU: “ÖZAKBAŞ’IN İSMİNİN ÖZEL HASTANEYE VERİLMESİ ŞIK OLUR”

Konuyla ilgili söz alan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Opr. Dr. Sabahattin Özakbaş’ın Keşan’a çok önemli hizmetlerde bulunduğunu belirterek, kişisel önerisinin, Özel Keşan Hastanesi yönetimi tarafından isminin hastaneye verilmesi olduğunu söyledi.

İNÖNÜ İLKÖĞRETİM OKULU ARAZİSİNİ MİLLİ EĞİTİM İSTEDİ

Toplantıda gündem dışı görüşülen ikinci maddede ise Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün mülkiyeti Keşan Belediyesi’ne ait olan ve İnönü İlköğretim Okulu’nun bulunduğu arsanın 25 yıllığına tahsisini talep etmesi gündeme alındı. Madde İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi.

Toplantıda son olarak Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı’nın meclise sunduğu önerge görüşüldü. AB finansmanıyla yapılacak olan Macera Parkı projesi hakkında verilen önergede, yüklelenici firma ile 167 bin 175 Euro bedel üzerinden imzalanan sözleşme bedelinin ödenmesi için Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na kredi kullanılması için yetki verilmesini içeren önerge oy birliği ile kabul edildi. Çekilecek olan kredi, parkın yapımı için kullanılacak ve inşaat tamamlandıktan sonra AB heyeti tarafından incelenip onaylandığında bu bedel Keşan Belediyesi’ne geri ödenecek.

TARIK UYSAL: “ÖNERGEME NEDEN CEVAP VERİLMEDİ?”

Toplantının dilek ve temenniler bölümünde AK Partili Meclis Üyesi Tarık Uysal söz aldı. İki ay önce meclise Yüceller Teşkilatı’nın isminin Keşan’da parka verilmesi yönündeki önergesinin, tüm meclis üyelerinin desteği ile komisyona havale edildiğini belirterek; “Bu destekten dolayı tüm meclis üyelerine teşekkür ederim. Ancak geçtiğimiz ay havale ettiğimiz bu önergem, tüm diğer maddeler komisyonda görüşülüp karara bağlanmışken, önergeme bir cevap verilmemesini anlayabilmiş değilim” dedi.

Bunun üzerine söz alan Belediye Başkanı Helvacıoğlu; “Onu takip edelim bir dahaki meclise. Ben de teknik olarak size cevap veremiyorum. Çünkü bu mecliste sadece iki isim konusu geldi. Takip edeceğiz” şeklinde cevap verdi.

AK Partili Meclis Üyesi Müslim Çekiç ise Erikli’de çalışan ve yazlıkçılara hizmet üreten vatandaşlar için hazırlanan alanın, Keşan Belediyesi tarafından en kısa sürede tam manasıyla hizmet vermeye başlayacağını bilgisini verdi.

Bir sonraki meclis toplantısı 7 Temmuz 2022 Perşembe günü saat 15.00’te başlayacak.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol