CHP heyeti, eski köy garajındaki esnafı ziyaret etti Ercan Savcu: “Belediye Başkanı isterse dozerleri getirsin, ben çıkmıyorum!”

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, bazı parti temsilcileri ile birlikte, eski köy garajında işyeri bulunan esnaf ve yavaş yavaş yıkımına başlanan dükkanlar ile ilgili açıklamada bulundu.

CHP heyeti, eski köy garajındaki esnafı ziyaret etti Ercan Savcu: “Belediye Başkanı isterse dozerleri getirsin, ben çıkmıyorum!”

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, bazı parti temsilcileri ile birlikte, eski köy garajında işyeri bulunan esnaf ve yavaş yavaş yıkımına başlanan dükkanlar ile ilgili açıklamada bulundu.

Medya Keşan
Medya Keşan
22 Eylül 2020 Salı 10:03
CHP heyeti, eski köy garajındaki esnafı ziyaret etti  Ercan Savcu: “Belediye Başkanı isterse dozerleri getirsin, ben çıkmıyorum!”

SONGÜL KONAR

CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan ve parti temsilcileri parti lokalinde yaptıkları açıklamadan sonra eski köy garajında bulunan esnafı ziyaret etti.

“OLAYIN İLERLEYİŞİNDE BİR TAKIM SIKINTILAR VAR”

Orada bulunan dükkanların yıkılmasıyla, oradaki esnafa çözüm bulunması gerektiğini vurgulayan Pekcan, şunları söyledi: “Geçtiğimiz günlerde eski köy garajında bir takım esnafımızın dükkânlarını boşaltmaya başladığını görüldü. Meclis üyelerimiz esnafı dolaştı, durum tespiti yaptık. Olayın ilerleyişinde bir takım sıkıntılar var. Ne yapılabilir, esnaf mağdur edilmeden bu iş nasıl çözülebilir? Bu alanla ilgili hem bizim hem de AK Partili arkadaşların da projeleri vardı. Bir meydan çalışması yapılabilirdi. Birkaç başka bina ile beraber bu alandaki binalar için deprem dayanıklık testi yapılmıştı. Bu binalar depreme dayanıklı değilse bu alanların boşaltılması lazımdı. Bu alanlarda hem şahsa hem belediyeye ait dükkânlar var bunlardan biri benzin istasyonu. Benzin istasyonunun yarısı şahsa, diğer yarısı belediyeye ait. Bu alanda eğer bir inşaat yapılacaksa buraların halledilmesi gerekiyor. Hemen yanında parkın da bu alana dahil edilip bir meydan projesi vardı. Ancak parkın 2023’e kadar yeni bir sözleşmesi var. Bu alanda yeni bir inşat ve yeni bir düzenleme yapılması mümkün değil. Bu düzenleme mümkün değil iken oradan ekmek yiyen, çoluğuna çocuğuna ekmek götüren esnafın çıkması niye isteniyor. Bu bölgeye yapılan deprem dayanıklık testinin sonucu ne, hiçbir fikrimiz yok. Bu binalar depreme dayanıklı değilse ki görüntüde binaların iyi durumda olmadığı ile ilgili. Yeni bir inşaat yapılana kadar bir düzenleme yapılabilir. Yapılması gereken, esnafa; ‘çıkın, gidin, ne haliniz varsa görün’ demek, olmaması gerekiyor. Örneğin şu anki belediye binasının yapımında, o bölgedeki esnaf ile ilgili bizim dönemimizde de bir uygulama yapılmıştı. Olabildiğince yararlanabildiğimiz kadar eski itfaiyenin orada dükkânlar yapılmıştı. Eski alanda oturan esnaf için elimizden geldiğince çözümler üretmiştik.”

“BU ESNAF BURADAN ÇIKTIĞINDA NE YAPACAK”

İzzetiye yolundaki, vatandaşların satış yapması için koyulan konteynerlerin, buradaki esnaf için de koyulabilceğini ifade eden Pekcan,“Birtakım esnaf burayı boşaltmış, muhtemelen güvenlik nedeniyle olmuş olabilir. Ekonomik olarak işyerlerinin başka bir yerde devam etmesi durumu olmayacak, esnaf çıkmış. Görüştüğümüz diğer esnafta sıkıntı çok büyük. Burada yaşayan bir sürü esnaf var ve bu esnaf buradan çıktığında ne yapacak. Birçoğu işini kapatacak. Yeni yer bulmaları ve kiralamaları, orada, oraya özel iş yapmaları mümkün değil. Buraya yakın zamanda inşaat yapılması da mümkün değil. Eğer depreme dayanıklı değilse orası ve oradaki esnafın güvende olmadığını düşünüyorsak geçici bir çözümle burada bir inşaat yapılana kadar esnafımızı istihdam ettirmemiz gerekiyor. Mesela İzzetiye ile ilgili başkanın birtakım çalışmaları var. Erikli’ye sapan yolda konteynerler var. Oradaki vatandaşlarımız satış yapsınlar diye konteynerler koyulmuş, aynı şey burada da yapılabilir. Bu dükkanlar illaki boşaltılacaksa, depreme dayanıklı değilse, bu alan düzeltilir, toparlanır, konteyner değil de geçici prefabrik binalar da yapılır. İnşaat başlayana kadar esnafımız işlerini bu şekilde yapar. Bu alan sıkıntılı bir alan. Başkanın buna çözüm bulmasını istiyoruz. Oradaki esnafımız mağduriyet yaşıyor, ekmeklerinden oluyorlar. Bir çözüm üretilmesi lazım. Biz CHP olarak bu geçici çözümün, buraya inşaat yapılana kadar esnafın orada kalması ile ilgili elimizden geleni yapmaya hazırız” diye konuştu.

CHP lokalindeki açıklamadan sonra köy garajındaki esnaf gezildi.

SAVCU: “RESMEN ORTADA KALDIK”

Köy garajının bulunduğu alanda yaklaşık 20 yıldır esnaflık yaptığını belirten Ercan Savcu, şu anda içerisinde bulunduğu dükkanı 2018 yılında belediye den ihaleyle aldığını ve sözleşmesinin 2021 yılına kadar devam ettiğini belirterek, şunları söyledi:“Aşağı yukarı 20 yıldır esnaflık yapıyorum. Bu dükkanı Keşan Belediyesi’nden 2018’in 8. ayında devraldım. Buraya 100 bin TL yatırım yaptım, hala kredi borçlarım var. Şu anda Keşan Belediye Başkanımız burasını yıkmakta ve bize hiçbir yer göstermemekte. Bize resmen ‘çık’ diyor. Mağdur durumdayız. Bize yer gösterilmesi lazım. Resmen ortada kaldık. Ben buradan çıkarsam nerede hemen işyeri bulabilirim. Kredimi nasıl öderim? Bir imkan tanımıyorlar. Keşan Belediyesinden resmi sözleşmem olduğunu söylediğim halde ‘o hiçbir şey ifade etmez’ diyorlar. Bu sözleşmeyi neye dayanarak yaptılar bize? Bu Keşan Belediyesinin resmi sözleşmesi ve benim adıma. Benim buraya yaptığım yatırımın mağduriyeti ne olacak? Kredi çektim, hala borcum var. Ben hane sahibiyim, evliyim ve çocuklarım var. Burada yıkım yapacağız, buradan çıkın, bu ne demektir? Biz hem Keşan halkı hem Keşan esnafıyız. Senin bizim yanımızda durman, bize çare bulman lazım. Ne bir çare buluyorlar ne de yer gösteriyorlar. Birileri sesimizi duyup bize yardımcı olsun. Bu eşyaları alıp evime mi götüreceğim? Buradan çıktığımda bu eşyaları eve götüreyim o zaman. Burada resmen esnafın ekmeği ile oynanıyor. Kimse esnafa sahip çıkmıyor. Ben bu şekilde buradan çıkmıyorum. Belediye Başkanı isterse dozerleri getirsin ben çıkmıyorum! Ayrıca 2021 yılının 8. ayına kadar sözleşmem devam ediyor.”

Savcu’dan sonra 42 yıldır orada esnaflık yapan Nedim Akın söz aldı.

AKIN:“HEM ÇIKACAĞIZ HEM DE ZAM YAPMIŞLAR”

Akın konuşmalarında, “Burada 42 yıldır esnafım. Yıkılacaksa çıkacağız, devlete karşı gelemeyiz. Ne yapalım kader ne ise onu yaşayacağız. Mecbur kaldık mı taşınmak, çıkmak zorundayız. Burada 570 TL kira veriyordum, bu ay 65 TL daha eklemişler, hem çıkacağız hem de zam yapmışlar. Bu paraya çarşı merkezinde kiralık dükkan bulmam mümkün değil. Sağda solda bir yer bakacağız. Elimiz ayağımız tutarken hala çalışmak istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Akın’dan sonra bir diğer esnaf Halil Deniz söz aldı.

DENİZ:“PANDEMİ DÖNEMİNDE BU SÜRENİN BİRAZ DAHA UZATILMASINI İSTİYORUZ”

İşyerlerinin yıkılması durumunda diğer kiralık dükkanların fiyatlarının pahalı olduğunu söyleyen Deniz, “Yer bakımından mağduruz. Pandemi döneminde bu sürenin biraz daha uzatılmasını istiyoruz. Bir yer bulmamıza yardımcı olunursa bunu bekleriz. Günlük yaşayan insanlarız. Ben de mağdurum. Baktığımız yerler salgın nedeniyle sıkıntılı ve çok pahalılar. Yarın pandemiden dolayı işletmemiz kapandığında ne yapacağız? Yarını görebilmiş olsak daha farklı sonuçlar da olur. Salgın dönemi normalleşmesinden sonra ne yapılacaksa yapılır” diye konuştu.

PEKCAN: “SOSYAL BELEDİYECİLİKTE BUNUN YAPILMAMASI LAZIM”

Son olarak konuşan CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Burada bir şekilde bir şey yapılacaksa bile, asıl sorun ‘çıkın ne yaparsanız yapın, dükkan bulun, biz karışmıyoruz, dükkanı boşaltın’ denmesinde. Sosyal belediyecilikte bunun yapılmaması lazım. İlla boşalacaksa bu dükkanlar yer bulunması lazım. Sosyal belediyecilik yapılacaksa, bu şekilde olmamalı, bizim de çözüm için katkılar sağlamamız lazım. Derdimiz bu, siyaset yapmak değil. Bu insanlar ne olacak? Koskoca bir belediye buna çözüm üretebilir, daha önce de çözüm üretilmişti, şimdi de üretilebilir.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol