CHP tarafından yapılan canlı yayının ilk konuğu Volkan Erkan oldu

CHP Keşan İlçe Başkanlığı tarafından dün sosyal paylaşım sitesinde, “Engelliler açısından erişebilirlik ve şehirler” konulu canlı yayın programı gerçekleştirildi.

CHP tarafından yapılan canlı yayının ilk konuğu Volkan Erkan oldu

CHP Keşan İlçe Başkanlığı tarafından dün sosyal paylaşım sitesinde, “Engelliler açısından erişebilirlik ve şehirler” konulu canlı yayın programı gerçekleştirildi.

Medya Keşan
Medya Keşan
18 Ağustos 2020 Salı 10:27
CHP tarafından yapılan canlı yayının ilk konuğu Volkan Erkan oldu

SONGÜL KONAR

CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan’ın moderatörülüğünde düzenlenen programın ilk konuğu Belediye Meclis Üyesi Avukat Volkan Erkan oldu.

Saat 14.00 sıralarında başlayan program, CHP Keşan İlçe Başkanlığı Lokali’nde düzenlendi.

“YASA 1 YIL DAHA ERTELENDİ”

Program öncesi basın mensuplarına bilgilendirmede bulunan Avukat Volkan Erkan şunları söyledi: “2005 yılında engellilerle ilgili bir kanun çıkartıldı. O kanunda, bizim için çok önem gördüğümüz erişebilirlik ilkesi yer aldı. Bu çerçevede; binaların, yapıların, toplu taşıma araçlarının erişebilir hale getirilmesi ve o standartlara uygun yapılanması öngörülmüştü. Kamu kurumlarına ve özel kişilere, 7 yıllık bir zaman verilmişti. Fakat uygulama 5 defa ötelendi. Süre, 2020 yılında sona erecekti ama 28 Temmuz’da sosyal medyayla ilgili çıkartılan torba yasanın içerisinde yer aldı ve süre, 1 yıl daha uzatıldı. İşin tuhaf yanı ise, Cumhurbaşkanlığı tarafından 2020 yılı erişebilirlik yılı ilan edildi. Ama erişebilirlik için önemli olan yasa, 1 yıl ertelendi. Engellilerin hizmetlere ulaşabileceği için bu yasa, köşe taşıdır ve ön koşuldur. Erişebilirlik sağlanamadığı sürece, engelliler, hamile insanlar, yaşlılar, geçici sakat olan kişilerin hizmetlere ulaşabilmesi çok zordur. Türkiye’nin birçok yerinde erişebilirlik ilkesi konusunda herhangi bir gelişmenin olmadığını görmekteyiz. İl bazında izleme ve denetleme komisyonları oluşturulacaktı. Bu izleme ve denetleme komisyonları, yapılacak olan başvuruları ve yaptıkları çalışmalarla eksiklikleri görüp, gerekli durumlarda idari para cezaları kesebilecekti. Bu konuda, herhangi bir gelişme söz konusu değil.”

KEŞAN’DA TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINI KULLANAMIYORUZ

Volkan Erkan sözlerini şöyle tamamladı: “Engelliler olarak, Keşan’da toplu taşıma araçlarını kullanamıyoruz. Araçlar, kısmen kullanılabilir olsa dahi kaldırımlar uygun hale getirilmediği için kullanılabilirlik mümkün olmuyor. Ben, Keşan Adalet Sarayı’nı çok kullanıyorum ve engelli bir birey olarak, oradaki rampayı rahatça kullanabiliyorum. Ama oraya toplu taşıma aracıyla gitmediğimiz sürece, binanın erişebilir olmasının anlamı yoktur. Keşan’da yeni yapılan yapılar var ama rampaları kullanışlı değil.”

Erkanın basın mensuplarını bilgilendirmesinin ardından canlı yayın programına geçildi.

Canlı yayında, “Engelliler açısından erişebilirlik ve şehirler” konusu işlendi. Öte yandan her hafta farklı konu ve konuklarla canlı yayın programının yapılacağı ifade edildi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol