Eğitim-Sen Keşan Temsilciliği Yürütme Kurulu “MEB sorumluluk almalı”

2020-2021 Eğitim dönemine evlerinde başlayan milyonlarca öğrenci, dün itibariyle okuluna döndü.

Eğitim-Sen Keşan Temsilciliği Yürütme Kurulu “MEB sorumluluk almalı”

2020-2021 Eğitim dönemine evlerinde başlayan milyonlarca öğrenci, dün itibariyle okuluna döndü.

Medya Keşan
Medya Keşan
13 Ekim 2020 Salı 09:27
Eğitim-Sen Keşan Temsilciliği Yürütme Kurulu  “MEB sorumluluk almalı”

HABER MERKEZİ

Eğitim-Sen Keşan Temsilciliği Yürütme Kurulu’da, 12 Ekim’de yüz yüze eğitimin başlamasıyla ilgili açıklamada bulundu.

Eğitim-Sen Keşan Temsilciliği Yürütme Kurulu, salgının hâlâ etkili olduğu bir dönemde yüz yüze eğitime katılan sınıfların genişlemesiyle ilgili MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) kararıyla, “Salgın koşullarında eğitim nasıl olmalı?” sorusunun yeniden gündeme taşındığını dile getirirken, tüm önlemler alınarak bir an önce yüz yüze eğitime geçilmesi ile ilgili görüşlerini bir kez daha hatırlattı.

“YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇİŞ OKULLARIN TAM GÜVENLİ VE SAĞLIKLI KOŞULLARA SAHİP OLMASI İLE MÜMKÜN”

Uzaktan eğitimin eşitsizlikleri derinleştirdiğini, okulun ve yüz yüze eğitimin öğrencinin kişisel gelişimi açısından belirleyici öneme sahip olduğunu ve okulun çocuğun korunmasına dönük en önemli denetim unsuru olduğunu unutulmaması gerektiği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Yüz yüze eğitime uzun süre ara verildiğinde, okulların kapalı kaldığı süre uzadığında okul terk oranlarının yükseldiğini biliyoruz. Bu nedenle yüz yüze eğitimde ısrar etmek, öğrencilerin bireysel eğitim hakkı ile birlikte toplumların ortak geleceği ile de ilgilidir. Yüz yüze eğitime geçiş ise ancak okulların tam güvenli ve sağlıklı koşullara sahip olması ile mümkün. Bunun ön koşulu da salgının belirli bir aşamaya geriletilmesi veya kısmen de olsa kontrol altına alınması ile mümkün. Aksi durumda salgının okullardan başlayarak yeniden artması kuvvetle muhtemel. Ayrıca okullarda yüz yüze eğitimin genişletilmesi kararı ancak gerekli tüm önlemlerin eksiksiz alınması ve uygulanmasını zorunlu hale getirmektedir. Okullarda henüz önlemler ve gerekli koruyucu malzeme tam değildir. Milli Eğitim Bakanı, okullarda pandemi ile mücadele kurullarının tüm okullarda kurulduğunu açıklamaktadır ancak, bu şekilde oluşturulmuş kurullar bulunmadığını belirtmemiz gerekiyor.”

“MEB SORUMLULUK ALMALI VE ÖĞRETMENLERİN İŞ YÜKÜNÜ HAFİFLETMELİDİR”

Okullarda bulunacak öğretmen, öğrenci ve tüm eğitim emekçileri için maske ve siperliklerin mutlaka 12 Ekim’den önce yeterli sayıda temin edilmesi gerektiği ifade edilen açıklamanın devamında, “Öğrencilere maske dağıtımının sürekliliği en önemli konulardan biri olacaktır. Ayrıca pansiyonlu okullarda okuyan ve yatakhanelerde kalacak öğrencilerimizin sağlığıyla ilgili tüm önlemlerin eksiksiz alınması gerekmektedir. Bu konuda da yeterli hazırlığın yapılıp yapılmadığının tespit edilmesi gerekir. Sendikamız okullarda alınan ve alınmayan önlemleri, temin edilen ve edilmeyen koruyucu ve temizlik malzemelerini yakından takip edecek ve konu hakkında kamuoyunu bilgilendirmeye devam edecektir. Yüz yüze ve uzaktan yapılacak derslerin belirlenmesi konusunda okul yönetimlerine bırakılan yetkinin pek çok kurumda sorunlara neden olduğuna tanıklık ediyoruz. MEB, bu konuda öğretmenlerin karar alma süreçlerine katılmasına dönük düzenlemeler yapmalıdır. Yüz yüze eğitimle birlikte uzaktan eğitimin de devam etmesi, öğretmenlerin üzerindeki iş yükünü artırmaktadır. MEB’in merkezi olarak yapması gereken, konuların ve kazanımların seyreltilmesi gibi işleri de öğretmenlere bırakması, öğretmenlerin çalışma sürelerini artırmaktadır. Bu konuda MEB sorumluluk almalı ve öğretmenlerin iş yükünü hafifletmelidir” denildi.

“ÖĞRETMENLERİMİZİN VE ÖĞRENCİLERİMİZİN SAĞLIĞI HER ŞEYDEN ÖNEMLİDİR”

12 Ekim’de yüz yüze eğitime başlayacak öğretmenlere seslenilirken, derse başlamadan önce okulun, dersliklerin ve okulun tüm kullanım alanlarının sağlık açısından güvenli olup olmadığını mutlaka kontrol edilmesi gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, “Sana ve öğrencilere maske dağıtımı yapılması ve okuldan içeri girerken ateş ölçümü yapılması gerektiğini unutma. Okulun genel olarak veya sınıfının sağlık açısından güvenli olmadığını düşünüyorsan bu durumu mutlaka tutanak altına almalısın. Tutanağı ekleyeceğin bir dilekçeyle, gerekli önlemlerin alınması için kurum müdürlüğüne yazılı olarak başvurmalısın. Sorun hâlâ devam ediyorsa bu durumu mutlaka Eğitim-Sen iş yeri temsilcisine veya sana en yakın EĞİTİM SEN şubesi veya temsilciliğine bildirmelisin. Sağlığınla ilgili riskli koşullarda kimse seni çalışmaya zorlayamaz. Emekçilerin hakları var ve gerektiğinde bunu kullanmakta tereddüt etmeyecekler. Eğitim emekçileri sadece kendilerini değil, öğrencilerini ve dolayısıyla halkın sağlığını ve hakkını korumak için mücadele ediyor. Hiçbir eğitim emekçisi arkadaşımız yalnız değil, Eğitim-Sen var” ifadelerine yer verildi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol