Kantar: “Sıkıntıların giderilmesi için Helvacıoğlu'nun iyi şeyler düşüneceğini tahmin ediyorum”

Yenimescit Mahalle Muhtarı Fikret Kantar, sahillerdeki mevsimlik işçilerin durumları, kadınlar için belediye tarafından hazırlanan seyyar araçlar hakkındaki beklentileri hakkında konuştu.

Kantar: “Sıkıntıların giderilmesi için Helvacıoğlu'nun iyi şeyler düşüneceğini tahmin ediyorum”

Yenimescit Mahalle Muhtarı Fikret Kantar, sahillerdeki mevsimlik işçilerin durumları, kadınlar için belediye tarafından hazırlanan seyyar araçlar hakkındaki beklentileri hakkında konuştu.

Medya Keşan
Medya Keşan
15 Haziran 2021 Salı 09:57
Kantar: “Sıkıntıların giderilmesi için Helvacıoğlu'nun iyi şeyler düşüneceğini tahmin ediyorum”

AYGÜL KONAR

Yenimescit'te projelerin üretildiğine dikkat çeken Kantar, yetkililerden destek beklediğini söyledi.

Fikret Kantar, ilk olarak daha önce bölge vatandaşlarının mağduriyeti ve sonrasında da meclis gündemine soru önergesi ile gelen mevsimlik işçilerin barınma konusu hakkında konuştu.

Mecidiye ve Erikli arasındaki yerleşkenin giderek daha da fazla nüfus alacağını belirten Kantar, "Nisan ayının başında Yayla, Mecidiye ve özellikle Erikli'ye sezonluk işçilerimiz yerleşiyor. İş yeri sahibi olan vatandaşlarımız yavaş yavaş eksiklerini tamamlamakta, onların kalacakları yerler olduğundan işleri biraz daha kolay; ama seyyar satıcılarımızın barınma konusu çok tehlikeli. Nerede barınacaklar? Çok affedersiniz; ama lavabo ihtiyaçlarını dahi giderebilecekleri yerleri yok, kurdukları sadece bir çadır ve orada 50-60 tane çadır var, ileriki zamanlarda belki de bu sayı daha da fazla olacak. Alışverişleri olsun, barınmaları olsun insanlar için burada bir sıkıntı var" derken, Keşan Belediyesi'nin burada yaşayan vatandaşların barınmaları konusunda gerekli düzenlemeleri yapacaklarına dair inançlarının olduğunu belirtti.

Haziran ayı boyunca yağmaya devam eden yağmurlara ve yaşanan olumsuzlukları işaret eden Kantar "Bu sıkıntıların giderilmesi için Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu'nun iyi şeyler düşüneceğini tahmin ediyorum. İnşallah bu insanların barınmaları için, yemek yapabilmeleri için, duş alabilmeleri için bir şeyler yapacağına inanıyorum. Uzun zamandır sürekli bölgede yağmur yağıyor. Zaten düşünmezse de ne olacağını Allah bilir artık" şeklinde konuştu.

Öte yandan Keşan Belediyesi organizasyonunda ve Edirne Valiliği'nin desteği ile hazırlanarak kadınlar için oluşturulan 40 seyyar aracın önemine değinen Muhtar Kantar, "Biz kadınlarımız için bir pazar oluşturulmasını, bunun da İzzet-i İkram Pazarı emsal alınarak kadınlarımızın yararına sunulmasını istedik. Seyyar araçların kadınlara bir iş alanı açılması ve evlerine katkıda bulunabileceklerini düşündük. Kadınlara sunulan iş alanlarının çoğaltılması gerektiğini düşünüyoruz; çünkü hayatın artık müşterek olduğunu insanlar yavaş yavaş değil, birden anlamaya başladı. Pandemi de birlikte çalışarak hayatın geçirilebileceğini daha çabuk öğretti. Allah razı olsun, Mustafa Başkanımız da konuyla ilgili bir proje hazırladı" dedi.

Araçların lokasyonları konusunda Erikli bölgesinde beklenen popülasyonun ticaret için önemine vurgu yapan Kantar, "Orada 20 kadınımıza imkan tanınacak, biz de onların lise ve üniversite öğrencisi olması gerektiğini düşünüyoruz; çünkü bunu biz 3 aylık bir süre için sahillerde yapacağız ve o süre içinde de eğitim hayatları için para kazanarak ailelerine katkı sağlarlar diye düşünüyoruz" şeklinde konuşarak düşüncelerini açıkladı.

Son olarak Yenimescit Mahallesi'nde başlayıp Keşan halkının büyük beğenisini kazanan Yenimescit Akademi'nin pandemi döneminden sonra okullarda sahne alması yönünde projelerinin olduğunu da açıklayan Kantar, "Keşan Kültür Tiyatro Kulübü ile Keşan merkezi ve köylerinin okullarındaki öğrencilere, pandemiden sonra sahnelenmek üzere Yenimescit Akademi ve görevli hocalarımız ile birlikte 45 dakikalık bir çocuk oyunu hazırladık. Oyunlarımızı şehir ve köylerdeki 26 ayrı okulumuzda oynayacağız. Projenin de desteğini almak için Edirne Valiliği ve gerekli yerlere başvurularımızız yapacağız ve Sayın Canalp'ten desteği alacağımızı düşünüyoruz" dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol