KHGB'nin genel kurulu yapıldı

Keşan KHGB (Köylere Hizmet Götürme Birliği)'nın 2022 yılı olağan genel kurul toplantısı, dün gerçekleştirildi.

KHGB'nin genel kurulu yapıldı

Keşan KHGB (Köylere Hizmet Götürme Birliği)'nın 2022 yılı olağan genel kurul toplantısı, dün gerçekleştirildi.

Medya Keşan
Medya Keşan
30 Mart 2022 Çarşamba 10:57
KHGB'nin genel kurulu yapıldı

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Encümen üyelerinin de seçildiği genel kurulda, birliğe üye köylerin kullandığı sulara, artan enerji maliyetleri nedeniyle yüzde 40 oranında zam yapılma kararı alınırken, Keşan Kaymakamı ve KHGB Başkanı Cemalettin Yılmaz, çöp toplama borcu bulunan köylerin bu borçları ödememeleri durumunda yasal işlem başlatacaklarını kaydetti.

Saat 10.00 sıralarında, Keşan Belediyesi Selim Sesler Tiyatro ve Konferans Salonu'nda başlayan toplantıya, Keşan Kaymakamı ve Birlik Başkanı Cemalettin Yılmaz başkanlık etti. Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, MHP Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan'ın da misafir olarak katıldığı toplantıda; ilk olarak Yayla Köyü Muhtarı Emine Arıcan ile Çelebi Köyü Muhtarı Ayşe Sever Divan Heyeti'ndeki yerlerini aldı. Daha sonra Keşan İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit, camilerdeki ısıtma ile aydınlatma için kullanılan elektrik sayaçlarının ayrılması gerektiği konusunda muhtarlara bilgi verdi. Bazı muhtarlar da, bahse konu işlem için proje maliyetinin yaklaşık 6 bin TL'yi bulacağını ve bu konuda muhtarlıklara destek verilmesi gerektiğini söyledi. Bu bilgi ve taleplerin ardından TREDAŞ yetkilisi tarafından muhtarlara teknik bilgi verildi. Müftü Yiğit, bu bölümde, Keşan'da 18 boş imam hatip kadrosundan 8'inin yapılan atamayla doldurulduğunu bildirerek, kalan boş kadroların da yakın zamanda doldurulacağını kaydetti.

YILMAZ: YÜZDE 1'LIK YASAL PAYLARINIZI YATIRIN

Birlik Müdürü Bülent Sorut'un katılımcılara "Hoş geldiniz" demesiyle devam eden toplantıda, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı söylendi. Toplantının açış konuşmasını yapan Cemalettin Yılmaz, 2021 yılında yapılan faaliyetleri görüşmek için bir arada olduklarını kaydederek, "Köylere Hizmet Götürme Birliği'ne olan yüzde 1'lik yasal paylarınızı yatırın. Hizmet edebilmemiz için paraya ihtiyacımız var. Herkesin üzerine düşeni yapmasını istiyorum. Toplantımızın hayırlı olmasını dilerim" dedi.

Toplantının bu bölümünde, Birlik Müdürü Sorut'un, kesinleşen 2021 yılı gelir-gider bütçesi hakkında bilgi verdi. Sorut, 10 milyon 453 bin 647 TL'lik tahmini gelir bütçesinin 3 milyon 844 bin 148,99 TL olarak gerçekleştiği bilgisini verirken, gider bütçesinin ise 3 milyon 730 bin 242,68 TL olarak gerçekleştiğini söyledi. Kesinleşen bütçe de oy birliği ile kabul edildi.

425 BİN 75,53 TL AÇIK VAR

Toplantıda, içme suyu tarife KHGB İçme ve Kullanma Suyu Grubu içme suyu tarifelerinin belirlenmesine geçildi. Konuyla ilgili bilgilendirmede bulunan Bülent Sorut, Aralık ayında bir tarife belirlendiğini, ancak enerji zamlarından sonra tarifenin yetersiz kaldığını belirterek, konuyu yeniden gündeme getirdiklerini söyledi. 1 Ocak-25 Mart 2022 tarihleri arasında, KHGB İçme ve Kullanma Suyu Grubu olarak, su satışlarından 524 bin 27,03 TL gelir elde ettiklerini, ancak buna karşı 554 bin 800,87 TL gider olduğu bilgisini veren Sorut, bahse konu tabloda, ödenmeyen faturalar ve bazı gider kalemlerinden oluşan 425 bin 75,53 TL'nin, gider tablosuna yansıtılmadığını, dolayısıyla yansıtılmayan bu bedel kadar açığın olduğunu kaydetti. Bu nedenle su ücretlerinin yeniden değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Bülent Sorut, enerji maliyetlerinin ciddi anlamda arttığına dikkat çekerek, "Bu giderler için suya zam yapmamız gerekiyor. Başka çıkış yolumuz yok. Örneğin; geçen yıl 50 bin TL gelen elektrik faturası, bu yıl 150 bin TL oldu. Yaz mevsiminde su sarfiyatı daha da artacağı için elektrik faturaları daha da artacak" diye konuştu.

SUYA YÜZDE 40 ZAM YAPILDI

Su ücretlerine yüzde 40 oranda zam yapılmasının talep edildiği bu gündem maddesiyle ilgili konuşan Kozköy Muhtarı Kadir Uzun, Közköy'ün tek aktarma ile sudan faydalandığını, dolayısıyla daha az enerji kullandığını belirterek, "İki aktarma kullanan köyler ile aynı su parasını ödemek, Kozköy için haksızlık olacaktır. Bunun gözden geçirilip su fiyatının yeniden değerlendirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı. Bu talep üzerine Kozköy'ün su kullanım tarifesi 8 TL olarak belirlendi. Kaymakam Cemalettin Yılmaz, bazı muhtarların aynı yönden gelen talepleri üzerine, "Şuanda artırıyoruz. Elektrikler düştüğünde düşürürüz" dedi.

Yapılan oylamada, su tarifelerine yüzde 40 oranda zam yapıldı. Buna göre, KHGB İçme ve Kullanma Suyu Grubu'na üye olan köyler ve su tarifeleri şöyle; Karasatı, Maltepe, Küçükdoğanca, Altıntaş, Karacaali, Çobançeşme ve Pazardere köylerinin 7 TL olan su ücreti 9,80 TL'ye, Kozköy 8 TL'ye, Çeltik, Beyköy, Dişbudak ve Yeşilköy 5,60 TL'den 7,84 TL'ye, Erikli 9,80 TL'den, 13,72 TL'ye, Mahmutköy, Seydiköy ve Şükrüköy 5,60 TL'den 7,84 TL'ye, Paşayiğit Mahallesi ve Beyendik Beldesi 7 TL'den 9,80 TL'ye, Hacıköy ise 5,60 TL'den 7,84 TL'ye çıkarıldı. Esetçe Grubu'na dahil olan Akçeşme, Boztepe, Büyükdoğanca, Karahisar, Kılıçköy, Müsellim Çiftliği, Türkmen ve Yeniceçiftlik köylerinin su ücreti de 7 TL'den 9,80 TL'ye çıktı. Yeni abonelik ücretinin 140 TL, katı atık bedelinin ise 20 TL olarak belirlendi.

Toplantıda, dilek ve temennileri bölümünün, seçimlerin önüne çekilmesi için yapılan öneri kabul edildi. Toplantının bu bölümünde ilk olarak söz alan Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı ve Gökçetepe Köyü Muhtarı Abdullah Kemik, Edirne Valiliği'nin, Edirne'deki KHGB'nin katılım payını binde 1 olarak belirlerken, Keşan'da bu oranının yüzde 1 olmasının nedenini sorarak, bunun kabul edilebilir bir tarafı olmadığını söyledi. Oranın gözden geçirilmesini talep eden Kemik'e cevap veren Kaymakam Yılmaz, yüzde 45'lik bütçe açığının olduğunu dile getirerek, "Esetçe Grubu gibi olmak olsun derseniz yaparız." ifadelerine yer verdi. Konuşmasına devam eden Abdullah Kemik, cami aydınlatmalarıyla ilgili verilen bilgilere göre, 32 köyde yapılacak bu işlemin yaklaşık 200 bin TL gibi bir bütçe gerektiğinin altını çizerek, artık hayırsever bulunamadığını da kaydetti. Kemik, son olarak, köylere 2 yıldır çivi çakamadıklarını ifade ederek, Çelebi Köyü’ne yaşlılar için 1 yıldır oturma yeri gelmediğini dile getirerek, "Bunu getiremeyeceksek burada toplanmamızın bir anlamı yok." dedi.

954 BİN 761 TL TAHAKKUK ETMİŞ ALACAK ÇÖP BEDELİ VAR

Toplantıda, her genel kurulda dile getirilen çöp toplama bedelleriyle ilgili de açıklamalarda bulunuldu. Bu konuda söz alan Birlik Müdürü Sorut, çöp toplama bedellerinin tahsiliyle ilgili daha önce muhtarlara, KHGB olarak tahsil edilebileceği yönünde bilgi verdiklerini belirterek, "Şuanda çöp toplamada aksamalar var. Bunun nedeni de 3 araçtan 2 araca düşmemiz. Çünkü toplanmayan 954 bin 761 TL tahakkuk etmiş alacak çöp bedeli var. Piyasaya 160 bin TL borç varken, bu paralar muhtarlarımızın gayreti olmadığı için toplayamıyoruz. Listeleri de bize vermiyorsunuz. Bu hizmet sizin köylerinize geliyor. Giderlerimizi biz karşılayamazsak bu hizmet almanız aksayabilir. Özellikle yaz sezonu dikkate alınarak hassas olunmalı. Eğer sizler toplayamıyorsanız listeleri bize verin biz toplayalım. Bu konuda yardımınızı bekliyorum" diye konuştu.

GÖNDERMEYENLER HAKKINDA ARTIK YASAL İŞLEM YAPACAĞIM

Bu konuda söz alan Kaymakam Yılmaz, "Biz bu listeyi resmi yazıyla istedik. Göndermeyen arkadaşlarımız var. Göndermeyenler hakkında artık yasal işlem yapacağım. Yeter artık" dedi.

ENCÜMEN ÜYELERİ BELİRLENDİ

Yapılan konuşmaların ardından seçime geçildi. Keşan KHGB Encümeni'ne, İl Genel Meclisi üyelerinden Halil Bayazıt, İsmail Keleş ve Sezgin Gündoğdu, muhtarlardan da Orhaniye Köyü Muhtarı Hasan Demirbozan, Akçeşme Köyü Muhtarı Ali Nalbantlar, ve Türkmen Köyü Muhtarı Hakkı Yilber aday oldu. Yapılan seçimde, 34 oy alan Halil Bayazıt ve 26 oy alan Sezgin Gündoğdu ile 36 oy alan Ali Nalbantlar ve 32 oy alan Hasan Demirbozan, Keşan KHGB Encümen üyeliklerine seçildi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol