Lütfü Açar, hasat dönemiyle ilgili konuştu

TAR-DER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Ziraat Yüksek Mühendisi ve Uzman Tarım Danışmanı Lütfü Açar yaptığı açıklamada; bölgede başlayan hasat dönemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Lütfü Açar, hasat dönemiyle ilgili konuştu

TAR-DER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Ziraat Yüksek Mühendisi ve Uzman Tarım Danışmanı Lütfü Açar yaptığı açıklamada; bölgede başlayan hasat dönemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Medya Keşan
Medya Keşan
12 Temmuz 2021 Pazartesi 09:50
Lütfü Açar, hasat dönemiyle ilgili konuştu

SONGÜL KONAR

BU YIL Kİ, VERİM ORTALAMALARININ GEÇMİŞ UZUN YILLAR ORTALAMALARININ ÜSTÜNDE OLDUĞU SÖYLENEBİLİR

Bölgemizde haziran ayı sonu temmuz ayı başı itibariyle, hasadın başladığını belirten Açar, “Hasat devam etmektedir. Hayırlı olsun. Evet, 1 yıllık emeğin yapılan masrafların karşılığı hasat ile alınmaktadır. Tabii ki, yılın mevsim gidişatı da özellikle kıraç şartlarda üretim yapılan tarımsal faaliyetler için önemlidir. Hububat hasadının yapıldığı bugünlerde elde edilen verimler açısından üretim yılı değerlendirildiğinde olumlu sonuçların elde edildiği görülmektedir. Yıllar itibari ile verim ortalamalarına bakıldığında bu yıl ki, verim ortalamalarının geçmiş uzun yıllar ortalamalarının üstünde olduğu söylenebilir. Çiftçi odaklı üretim ortalamalarının 600-750 kg/dekar aralığında olduğu gözlenmektedir. Diğer taraftan aynı üretim şartlarında dekara 300-350 kilogram verimin yanında tarla bazında dekara 900 kilogram ve üzerinde verimlerin de olduğu görülmüştür. İşte bütün mesele 300-350 kilogram alınan verimin nedenleri, diğer taraftan 900 kilogram ve üzerinde alınan verimlerin hangi üretim şartlarında alındığı konusu değerlendirilmelidir. Ayrıca hububat üretimlerinin verim açısından bu şekilde sonuçlanmasının yanında randıman ve de kalite değerlerinin de kriterlerin üstünde olduğu görülmektedir. Bu durum da aslında üreticimizin üretim anlamındaki hassasiyetinin göstergesi olduğu söylenebilir” diye konuştu.

Üretimin bir planlama ve izlenebilir olduğunu dile getiren Lütfü Açar, sözlerini şöyle tamamladı: “Bunu söylemeye devam edeceğiz. Her şeyden önce biraz da mecburiyetten dolayı ekimler geçmiş güz döneminde geç ekildi. Her ne kadar yeterli kar düşmemiş olsa da soğuk günlerin yanında bitkilerin ihtiyaç duyduğu aylarda yağışların olması iklimsel anlamda olumlu olmuştur. Netice itibari ile üretim tekniklerinin doğru kullanıldığı üretimlerde verim ve randıman değerleri de yüksek olmuştur. Üretimin bir planlama olduğu ve de izlenebilir olduğu konusu hiç ama hiç unutulmamalıdır. Üretim maliyetlerinin gün geçtikçe ağırlaştığı bir üretim faaliyetinde üretici hedefe yönelik faaliyetlerine aslında bu günden başlamalıdır. Üretim girdilerinin gün geçtikçe artığı bir üretim iş kolunda tüm şartları zorlayan üreticimizin üretimleri, oluşacak piyasa şartlarında da değer bulması üreticiyi bu anlamda da mutlu eder. Neticesinde üreticisinin mutlu olduğu toplumlarda mutlu olur.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol