Soran, GÜNEKAB çalışmalarıyla ilgili bilgilendirdi: “Ekim ayında elektrik üretimine başlanması planlanmakta”

GÜNEKAB (Güney Edirne Katı Atık Birliği) Başkanı Olcay Soran, GÜNEKAB’ın yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. 

Soran, GÜNEKAB çalışmalarıyla ilgili bilgilendirdi: “Ekim ayında elektrik üretimine başlanması planlanmakta”

GÜNEKAB (Güney Edirne Katı Atık Birliği) Başkanı Olcay Soran, GÜNEKAB’ın yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. 

Medya Keşan
Medya Keşan
09 Haziran 2020 Salı 07:57
Soran, GÜNEKAB çalışmalarıyla ilgili bilgilendirdi:  “Ekim ayında elektrik üretimine başlanması planlanmakta”

BÜLENT SAYLAM

Paşayiğit Mahallesi’nde bulunan Katı Atık Tesisinde yapılan açıklama saat 13.00 sıralarında başladı.

Açıklamaya GÜNEKAB Başkanı ve Keşan Belediyesinin CHP'li Üyesi Olcay Soran, Birlik Üyeleri Keşan Belediyesinin CHP'li Üyesi İbrahim Dinç, İYİ Partili üyesi Coşkun Lofçalı ile Beyendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek katıldı.

GÜNEKAB çalışmaları hakkında bilgi veren Soran, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu'nun birliklerine yaptığı eleştiriye de cevap verdi.

“TESİSİMİZ YAKLAŞIK 160 DÖNÜMLÜK BİR ALANDA KURULMUŞTUR”

Açıklamasının başında GÜNEKAB hakkında bilgilendirmede bulunan Soran, şunları söyledi: “GÜNEKAB, Paşayiğit mahallesinde bulunan katı atık bertaraf ve düzenli depolama tesisimiz yaklaşık 160 dönümlük bir alanda kurulmuştur. 2 lot halinde planlanmıştır. İçerisinde tıbbi atık sterilizasyon ünitesi de vardır. Birliğimiz Keşan, Enez, İpsala Belediyeleri ile Beyendik, Esetçe, Yenikarpuzlu, Yenimuhacir belde belediyeleri ve İl Özel İdaresinden oluşmaktadır. 2006 yılında kurulmuş olan birliğimiz yapılan çalışmalar sonucu 2016 yılı mart ayında 2 yıllık işletme ihalesi ile birlikte atıkların düzenli olarak depolanmasına başlanmıştır. 2018 yılında 25 yıllık yap işlet devret modeli ile çıkartılan ihaleyi yüklenici firmamız Atık Çevre Teknolojileri Anonim Şirketi kazanmıştır. Bu ihale sonucunda metan gazından elektrik enerjisi üretimi, mekanik ayrıştırma ve kompost tesisini, yüklenici firma, sözleşmenin süre sonu olan 2021 yılı mart ayına kadar bitirmesi gerekmektedir. Şu an için süresinden önce, 2020 yılı Ekim ayı sonuna kadar bitirilmesini vaat etmektedir. Bu projeleri GÜNEKAB olarak bölgemize kazandırıyoruz.”

“PROJENİN YAKLAŞIK MALİYETİ 1.500.000 DOLAR”

Haziran, Temmuz ayları içerisinde gaz sahası metanizasyon sisteminin imalatının inşaat ve montajlarının yapılacağı bilgisini paylaşan Soran, “Bahsetmiş olduğumuz projenin yaklaşık maliyeti 1.500.000 dolar civarındadır. Türk Lirası karşılığı 10 milyon TL’dir. Başlangıçta saatte 600 kw, tam yük ile çalışmaya başladıktan sonra 1.200 kw enerji üretimi ile birlikte bölgemizde yaklaşık 1.200 hanenin elektrik ihtiyacı bu tesisten karşılanacaktır. GÜNEKAB aracılığı ile bölgemize, Keşan’ımıza kazandırıyoruz. Haziran Temmuz ayları içerisinde gaz sahası metanizasyon sistemi imalatı inşaatı ve montajları yapılacaktır. Ağustos ayında metan gazının çekilmesi için gerekli sistem kurulumu montajları yapılacaktır. Eylül ayı içerisinde gaz toplama balonumuz kurulacaktır. Ekim ayında ise ilgili bakanlık tarafından gelecek kabul heyeti sistem kabulünü gerçekleştirdikten sonra elektrik üretimine başlanması planlanmaktadır. Birliğimizin kurucusu ve bölgemize kazandıracağımız projenin mimarı olan dönemin GÜNEKAB başkanı ve CHP’li Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan’a ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Çevremizin en büyük çevre projelerinden biri olan elektrik üretim tesisini, bölgemize kazandırırken GÜNEKAB başkanı olarak ben ve encümen üyelerim, ayrıca büyük bir gurur ve mutluluk duymaktayız. Bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz” diye konuştu.

“SAYIN HELVACIOĞLU, BURASI BİR KANAYAN YARA VE ÇÖP NOKTASI DEĞİLDİR”

Başkan Helvacıoğlu'nun birliklerine yaptığı eleştiriye de cevap veren Soran, şunları söyledi: “4 Haziran 2020 tarihinde Keşan Belediyesi Olağanüstü Meclis toplantısında Sayın Helvacıoğlu’nun 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında atıklar ile ilgili açıklamasında birliğimizin sorumluluğunda bulunan, Paşayiğit Mahallesi yolu üzerindeki düzenli katı atık depolama tesisi hakkında kanayan yaramız ve çöp noktası ibaresi bizleri derinden üzmüştür. Sayın Helvacıoğlu, burası bir kanayan yara ve çöp noktası değildir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çevre izin ve lisans belgesi verilmiş bir entegre katı atık tesisidir. Her zaman olduğu gibi birlik tüzüğümüzde de belirtildiği üzere amacımız birlik üyelerimiz ile birlikte GÜNEKAB çatısı altında bu projenin hayata geçirilirken ve geçirildikten sonra teknolojiyi yakından takip ederek yenilikçi çevre projelerine imza atmaktır.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol