Temmuz ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi Helvacıoğlu: “Halk Ekmek’in 1 milyon 444 bin TL borcu var”

Keşan Belediye Meclisinin Temmuz ayı toplantısı, gerçekleştirildi. 

Temmuz ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi Helvacıoğlu: “Halk Ekmek’in 1 milyon 444 bin TL borcu var”

Keşan Belediye Meclisinin Temmuz ayı toplantısı, gerçekleştirildi. 

Medya Keşan
Medya Keşan
04 Temmuz 2019 Perşembe 21:53

SONGÜL KONAR

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında yapılan, Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantı saat 15.00’te başladı. 

AK Partili Meclis üyeleri; Şafak Uslu ve Tarık Uysal ile İYİ Partili Üye Hakan Gürel’in mazeretleri nedeniyle izinli sayıldığı toplantıda ilk olarak Meclis gündemine Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi’nin devir işlemleri ile ilgili olarak çalışma yapılması amacıyla komisyon kurulması önergesi, CHP Grubu Sözcüsü Feridun Tümer’in Halk Ekmek Şirketi’ne ait araştırma raporunun Meclis’e sunulması önergesi ile İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden gelen ve Sanatkarlar Sanayi Sitesi karşısında bulunan ve imar planında park ve otopark alanında kalan yerde Belediye tarafından cenaze işlemlerinin tek noktadan yürütülmesi için gasilhane ve idari binaların da yer alacağı hizmet alanı oluşturulması önergeleri ilave edildi.

Daha sonra gündem maddelerine geçildi.

Toplantıda ilk olarak “Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliği’nin 36. Maddesi gereğince Tanıtma, Ağırlama, Tören, Fuar, Organizasyon Giderleri ödenek kalemine bütçe aktarılması hususunun Meclisçe görüşülmesi” maddesi ele alındı. Konu hakkında Meclis’e bilgi verilmesinin ardından söz konusu aktarım oybirliği ile kabul edildi.

Toplantı, Türkiye Belediyeler Birliği tarafından Belediyeye hibe edilen 2019 Model Ford Cargo Kamyonun hibesinin kabulüne ait konunun görüşülmesi ile sürdü.

Söz konusu aracın muayene, tescil ve ruhsat işlemlerinin Meclisçe hibe kabulün ardından gerçekleşeceğini ve aracın daha sonra Keşan’a hizmet üreteceği bilgisi verildi. Meclis aracın hibe yoluyla kabulünü oybirliği ile kabul etti.

Toplantıda daha sonra Keşan Belediyesi Şehirlerarası Otobüs Terminali ve Mücavir Alanlar Cep Terminallerinden alınacak olan ve Plan, Bütçe Komisyonunca kararlaştırılan Ücret tarifelerinin meclisçe görüşülmesi ele alındı. Plan ve Bütçe Komisyonu’nun kararına istinaden belirlenen tarifeler oybirliği ile kabul edildi.

Toplantı, belediye elinde mevcut olan norm kadrolarda değişiklik yapılması hususunun Meclisçe görüşülmesi ile sürdü. Yapılan değişiklik ile tekniker kadrosu mühendis kadrosuna, psikolog kadrosu veteriner hekimi kadrosuna, kameraman kadrosu da veri hazırlama ve kontrol işletmeni kadrosuna dönüştürüldü. Bu karar da Meclis’ten oybirliği ile geçti.

Meclis daha sonra İlçede ve Mücavir alanlarda bulunan işyerlerinin içkili yerler bölgesine alınması hususunu görüştü. Söz konusu yerlerin durumunun detaylı görüşülmesi için bu madde oybirliği ile İçkili Yerler Komisyonu’na sevk edildi.

Toplantı, Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği (SARDOS)’nin ilçemizde halkın yoğun olarak kullandığı herhangi bir park veya caddeye “27. Alay İsminin Verilmesi” talebinin Meclisçe görüşülmesi ile sürdü. Madde hakkında bilgi veren Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, ilçede numarataj çalışmalarının devam ettiğini, % 50’lik bir kısmının tamamlandığını, konunun çalışmalar tamamlandıktan sonra görüşülmesinin daha doğru olacağını ifade etti.

Grupların da aynı doğrultuda görüş belirtmesinden sonra madde oybirliği ile Numarataj Komisyonu’na havale edildi.

Meclis, bu maddenin ardından Belediye ait Keşan Halk Ekmek Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nin sermayesinin artırılması hususunu görüştü. Oluşturulan komisyon raporu doğrultusunda sermaye artırımının 1,5 milyon TL olması gerekliliği ifade edildi.

Toplantı Belediyede istihdam edilen ve 8 Temmuz 2019-31 Ocak 2020’ye kadar emekli olacak personelin kıdem tazminatlarının ödenmesi için İller Bankası A.Ş.’den kredi alınması ve Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesi hususunun görüşülmesi ile sürdü. 

11 kadrolu işçinin yılsonuna kadar emekli olmak için bilgi verdiğini belirten Helvacıoğlu, bu sayının önümüzdeki günlerde artabileceğini kaydetti. Madde oybirliği ile kabul edildi.

Toplantı, Keşan’ın mücavir alanları olan Erikli, Yayla ve Danişment sahilleri için koruma amaçlı imar planı hazırlanması amacıyla İller Bankası A.Ş.’ne yetki verilmesi hususunun oybirliği ile kabulüyle devam etti. Bu planın hazırlanma sürecinin yaklaşık 1 yıl süreceği ve bu süre zarfında söz konusu alanlarda yeni inşaat yapımının duracağı, su basmanı seviyesini geçenlerin de kazanılmış hak olarak değerlendirilip işleyişine devam edeceği yönünde görüş bildirildi. 

Toplantıda daha sonra Mülkiyeti Keşan Belediyesi adına kayıtlı ve tarla niteliğinde olan, imar planları dışında tarım alanında kalan 594 ada, 4 No’lu parselin satışının Meclisçe görülmesi ile sürdü.  Bu madde oybirliği ile reddedildi.

Toplantıda Yukarı Zaferiye Mahallesi, 185 ada, 7-11 ve 12 nolu parseller için plan değişikliği talebinin Meclisçe görüşülmesi ile sürdü. Bu madde incelenmek üzere oybirliği ile İmar ve Şehircilik Komisyonu’na havale edildi.

Toplantıda daha sonra gündeme ilave edilen ve Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi’nin devir işlemleri ile ilgili olarak çalışma yapılması amacıyla komisyon kurulmasını içeren madde ele alındı.  Komisyona oybirliği ile Yakup Balcı, Alaaddin Öztürk ve Hakan Gürel seçildi.

Bu seçimin ardından CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer’in verdiği önerge ile Keşan Halk Ekmek Şirketi’nin araştırma raporunun Meclis’le paylaşılması konusu ele alındı.

Oluşturulan rapor Olcay Soran tarafından Meclis üyeleriyle paylaşıldı ve rapor oybirliği ile kabul edildi. Rapor hakkında görüşlerini paylaşan Başkan Helvacıoğlu, “Halk Ekmek’in 1 milyon 444 bin TL borcu var. Ana sermayesi 225 bin TL, şu anda muhasebe dilinde iflas noktasında. Şirketin 34 mülkü var her yıl 732 bin TL kira alınıyor ve bu kadar borçla iflas noktasına getiriliyor. Konuyu kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Bu rapor ve şirketle ilgili araştırma ve inceleme hukuksal yöndeki çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

Toplantıda son olarak Sanatkarlar Sanayi Sitesi’nin karşısındaki alanda Asri Mezarlık’ın hemen üst bölümünde kalan bölümde Mezarlık İşleri Birimi oluşturulması ve tüm bu konu ile ilgili işlemlerin bu alandan yürütülmesi konusunda yer oluşturulması isteğiyle yapılacak plan değişikliği konusu ele alındı.

Söz konusu imar plan değişikliği oybirliği ile İmar ve Şehircilik Komisyonu’na havale edildi. AK Parti Grup Sözcüsü Nehir Gergin aynı alanda küçük bir cami yapılmasının uygun olacağı önerisinde bulundu.

Toplantıyı kapatan Başkan Helvacıoğlu, verdikleri katkı nedeniyle Meclis üyelerine teşekkür etti ve alınan kararların Keşan ve bölge halkına hayırlı olması temennisinde bulundu.

Toplantıyı; AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, CHP Keşan İlçe Başkanı Heves Yıldız, Erikli Güzelleştirme Kooperatifi yöneticileri ile vatandaşlar izledi.

Meclis, Ağustos Ayını aldığı karar gereği tatil yaparak geçirecek ve Eylül Ayı’nın ilk Perşembe günü yeniden toplanacak.

Son Güncelleme: 04.07.2019 21:56
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol