TOBB Müşterek Konsey Toplantısı, Ankara’da yapıldı Şapçı, Keşan, İpsala ve Enez bölgelerinin sorunlarını Bakan Elvan’a aktardı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Müşterek Konsey Toplantısı, 30 Haziran Çarşamba günü TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın ve Ticaret ve Sanayi Odaları, Ticaret Odaları, Sanayi Odaları, Ticaret Borsaları ve Deniz Ticaret Odalarının katılımıyla Ankara’da yapıldı.

TOBB Müşterek Konsey Toplantısı, Ankara’da yapıldı Şapçı, Keşan, İpsala ve Enez bölgelerinin sorunlarını Bakan Elvan’a aktardı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Müşterek Konsey Toplantısı, 30 Haziran Çarşamba günü TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın ve Ticaret ve Sanayi Odaları, Ticaret Odaları, Sanayi Odaları, Ticaret Borsaları ve Deniz Ticaret Odalarının katılımıyla Ankara’da yapıldı.

Medya Keşan
Medya Keşan
03 Temmuz 2021 Cumartesi 11:50
TOBB Müşterek Konsey Toplantısı, Ankara’da yapıldı Şapçı, Keşan, İpsala ve Enez bölgelerinin sorunlarını Bakan Elvan’a aktardı

SONGÜL KONAR

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (Keşan TSO) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, yapılan Müşterek Konsey Toplantısı’nda Keşan, İpsala ve Enez bölgelerinin sorunlarını ve çözüm önerilerini Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a aktardı.

Ankara’da yapılan TOBB Müşterek Konsey Toplantısı sonrası Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı yazılı bir açıklama yaptı.

“BÖLGELERİMİZE KATMA DEĞER YARATACAK PROJELERİMİZ İLE İLGİLİ TALEPLERİMİZİ ANKARA’YA TAŞIDIK”

Bölgemizin taleplerini Ankara’ya taşıdıklarını dile getiren Şapçı açıklamasında, “TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’ın katılımlarıyla TOBB Müşterek Konsey Toplantımızı gerçekleştirdik. Toplantıda bölgemizin önemli sorunlarına çözüm bulmak başta olmak üzere Keşan, İpsala ve Enez bölgelerimizde katma değer yaratacak projelerimiz ile ilgili taleplerimizi Ankara’ya taşıdık. Keşan TSO olarak üretim, yatırım, istihdam ve ihracat konularında bölgemize önemli ölçüde ekonomik büyüme ve gelişme kazandırma konusunda kararlıyız. Bölgemiz için Bakanlıklarımızdan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimize kadar birçok kurumdan destek taleplerimizi yapıyoruz. Keşan, İpsala ve Enez Bölgelerimizin birçok yatırıma ev sahipliği yapacağına dair inancımız tamdır. Müşterek Konsey Toplantımızın bölgemize katkı sağlamasını temenni ediyor, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası olarak her platformda bölgemizi en ileriye taşıyacak adımlar atmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz’’ ifadelerini kullandı.

ANKARA’DAN MÜJDELİ BİR HABER İLE DÖNÜYORUZ

Ankara’dan, önümüzdeki yıl Hamzadere Barajının tamamlanacağı ile ilgili söz aldıklarını dile getiren Şapçı açıklamasının devamında, “Keşan TSO olarak Ankara’dan müjdeli bir haber ile dönüyoruz. Hamzadere Barajı Sulama Projesi’nin tamamlanması hususunda 3 Oda ve Borsa adına taleplerimizi Sayın Bakanımıza ileterek bu projemizin Keşan, İpsala ve Enez’de yaratacağı katma değerin bölgemiz açısından önemini söyledik. Hazine ve Maliye Bakanımızdan Hamzadere Barajı Sulama Projemizin önümüzdeki yıl tamamlanacağının sözünü aldık. Hamzadere Bölgemizin birçok yatırıma ev sahipliği yapacağına dair inancımız tam. Bölgemizin gelişmesine en güzel proje ve çalışmalar ile destek olacağız. Ayrıca Bölgemizin verimli ovalarını ve lojistik avantajlarını taçlandıracak, bölgemizdeki tüm sektörlere katkı sağlayacak, bölgesel ticaretimizi ulusal ve uluslararası düzeye taşıyacak Keşan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Projemiz içinde çalışmaya devam ediyoruz. Keşan Gıda İhtisas OSB’nin en yüksek teşvik seviyesiyle 2022 Yatırım Bütçesine dahil edilmesi konusunu Sayın Bakanımızdan rica ettik. Keşan TSO olarak Keşan ve İpsala Borsalarımız ile işbirliği içerisin bölgemizin talep ve ihtiyaçlarına çözüm bulmak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerini sınırlandırmak, ticari hayatı koruyabilmek amacıyla pandemi döneminde atılan önemli adımlardan biri olan kısa çalışma ödeneği 30 Haziran 2021 tarihi itibariyle sona erdi. Şapçı açıklamasında Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Lütfi Elvan’a iş dünyanın beklentilerini de ilettiğini söyledi.

“CAN SİMİDİ GÖREVİ GÖREN KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNİN EN AZ YILSONUNA KADAR DEVAM ETTİRİLMESİNİ ÖNEMSİYORUZ”

Dünyayı etkisi altına alan pandemi süreciyle ilgili her alan gibi iş dünyasının da önemli ve zor bir süreçten geçtiğini ifade eden Başkan Şapçı, “Sağlık Bakanlığı’mız tarafından açıklanan pozitif vaka sayıları umut verici olsa da neredeyse bir yılı aşkın süredir iş yerlerimizi pandemi koşulları çerçevesinde yeni bir yönetim modeliyle yönettik. Bu süreçte istihdamı korumak adına atılan en önemli adımlardan biri kısa çalışma ödeneği oldu. Kısa çalışma ödeneği ile işletme sahipleri ve çalışanlar bir nebzede olsa nefes aldı. Normalleşme süreci ile birlikte 30 Haziran 2021 tarihiyle Kısa Çalışma Ödeneği son buldu. Yerel işletmelerimizin aldığı yaraları sarmak adına Kısa Çalışma Ödeneğinin devam ettirilmesi taleplerimizi Sayın Bakanımıza ilettik. Bu süreçte Keşan TSO olarak işverenler ile işçiler arasında adeta can simidi görevi gören Kısa Çalışma Ödeneğinin en az yılsonuna kadar devam ettirilmesini önemsiyoruz. Kısa Çalışma Ödeneğinin devamı talebimizle birlikte yerel işletmelerimizin finansmana erişiminin kolaylaştırılması, vergi, SGK, ve benzeri resmi ödemelerde indirim uygulanmasını ve bu ödemelerin yıl sonuna kadar ertelenmesini Sayın Bakanımızdan talep ettik. İşletmelerimizin ticari faaliyetlerine devam edebilmeleri ve bu işletmelerde çalışanların işlerine devam edebilmeleri için doğrudan etkili olan bu destekler ticari hayatın devamı için mutlaka göz önüne alınmalı ifadelerine dikkat çekti.

ıklamasında, 15 gün önce çalışma heyeti ile birlikte gerçekleştirdikleri Ankara ziyaretine de değinen Başkan Şapçı, üyelerden gelen sorun talep ve önerilerin çözüme kavuşmasından dolayı mutluluk duyduğunu söyledi.

“NEFES KREDİSİ DESTEĞİNDEKİ %25 CİRO KAYBI ŞARTI KALDIRILDI”

Nefes Kredisi’nde uygulanan %25’lik ciro kaybı koşulunun kaldırıldığını vurgulayan Şapçı, sözlerini şöyle sonlandırdı: “15 gün önce çalışma arkadaşlarım ile birlikte Birlik Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyaret ettik. Ziyaretimizde 1 Haziran 2021 tarihi itibariyle 10 Bankanın katılımlarıyla KOBİ’lerimize sağlanan Nefes Kredisi Desteğiyle ilgili TOBB Başkanımızla görüştük. Üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda Nefes Kredisinde uygulanan 2020 yılı cirosu, 2019 yılı cirosuna göre %25 oranında düşük olan işletmelerin faydalanması koşulunun kaldırılmasını ilettik. Pandemi süresince üyelerimizin ciro kaybı yaşadığının aşikar bir durum olduğunu söyledik. Hemen akabinde TOBB Başkanımızın girişimleriyle Nefes Kredisi’nde uygulanan %25’lik ciro kaybı koşulu kaldırıldı. Covid-19 Salgını nedeniyle zaten mağduriyet yaşayan üyelerimize ciro kaybı şartının kaldırılmasıyla bir nebze de olsa destek olmaktan odam ve şahsım adına mutluluk duyuyor, TOBB Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol