Edirneli kadınlardan ‘9/8’lik hayır klibi

HABER MERKEZİ

Edirneli kadınlardan ‘9/8’lik hayır klibi

HABER MERKEZİ

31 Mart 2017 Cuma 17:43
Edirneli kadınlardan ‘9/8’lik hayır klibi

Edirne’de aralarında üniversite öğrencilerinin de bulunduğu Nar Kadın Dayanışması Ağı üyeleri, 16 Nisan’da yapılacak referandum oylaması için yöresel ‘Babuba’ şarkısına yeni sözler yazıp ‘hayır’ klibi çekti. Trakya şivesiyle ‘ayır bea’ yazılı pankart hazırlayıp, göbek atarak eğlenen kadınların klibi kısa sürede sosyal medyada yoğun ilgi gördü.
Üniversite öğrencilerinde yer aldığı Edirne Nar Kadın Dayanışması Ağı üyesi kadınların çektiği klipte, üzerine Trakya şivesiyle ‘ayır bea’ yazılı pankart astıkları balonlarla süslü kamyonetin üzerinde toplanıp, kent ormanında davul-zurna eşliğinde göbek atıyor. Yöresel oyun havası ‘Babuba’ şarkısına kendilerine göre yeni sözler yazan kadınlar, yeni anayasa maddelerine tepkilerini kliple dile getiriyor. Kadınların sosyal medyadaki sayfalarında yayınlanan klip büyük ilgi görüyor.
Edirne Nar Kadın Dayanışması Ağı üyesi ve Trakya Üniversitesi öğrencisi Aybüke Kanarya, 16 Nisan’da yapılacak olan halk oylamasına ilişkin seslerini yükseltmek için klip hazırladıklarını belirterek şunları söyledi: "Başkanlık sistemine biz de karşıyız. Hayır kampanyasına bizde Trakya’dan bir selam vermek istedik. Bizim umudumuzu arttıran, yükselten bir şarkı olsun istedik. Trakya’ya özgü olması için Babuba türküsünü aldık. Kısa sürede sözlerini değiştirdik. Stüdyo kaydından sonra kadınlarla eğlenebildiğimiz bir şey olsun istedik. Kent Ormanı’nda klibimizi çektik. Sosyal medyada çok paylaşılmaya başlandı. Klip sırasında göbek atık, bizde çok eğlendik. Oynayabileceğimiz, eğlenebileceğiz bir şarkı oldu."
Trakya Üniversitesi öğrencilerinden Nazlı Farsak, kadına yönelik şiddetin sürdüğü için bununla mücadele ettiklerini söyledi. Nar Kadın Dayanışması Ağı olarak referandumda hayır oyu kullanacaklarını ifade eden Farsak, "Maalesef bu ülkede taciz, tecavüz ve kadına şiddet var. Son 15 yılda bunun arttığını düşünüyoruz. Buna Edirne’den bir tepki göstermek istedik. Trakya’da bilindiği gibi ‘h’ harfi çok kullanılmaz bu yüzden de sloganımıza ‘ayır bea’ dedik." diye konuştu.
 

Son Güncelleme: 01.04.2017 13:01
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol