Sınır tanımayan sergi

Projeye, Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı aracılığıyla AB tarafından eş-finansman sağladığı “Ressamın Yolu” isimli sergi Edirne’de açıldı.

Sınır tanımayan sergi

Projeye, Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı aracılığıyla AB tarafından eş-finansman sağladığı “Ressamın Yolu” isimli sergi Edirne’de açıldı.

01 Şubat 2018 Perşembe 08:54
Sınır tanımayan sergi

HABER MERKEZİ

Devecihan Kültür Merkezinde açılışı gerçekleşen Projeye, Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği programı aracılığıyla AB tarafından eş-finansman sağladığı “Ressamın Yolu” isimli proje Edirne’de ziyaretçilere açıldı. Bütçesi 88 bin Euro olan Avrupa Birliği Bakanlığı'nın ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan- Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programının birinci teklif çağrısı kapsamında yürütülmekte olan “Ressamın Yolu” isimli projesi ile Ivaylovgrad (Bulgaristan) ve Çamlıca bölgelerinde kültürel, tarihi ve doğal mirasın tanıtımının yapılarak, bölgede kültür turizminin gelişmesine, geleneksel ve kültür turizmi meraklıları için cazip bir turizm beldesi haline getirilmesi amaçlıyor. Bunlardan ilki Çamlıca ve Ivaylovgrad'ta turizm kaynaklarının incelenmesi için çalışma ziyareti gerçekleşmiştir. Bu çalışma sonucunda turizm kaynakları hakkında genel bilgi, efsaneler, gelenek ve göreneklerin yer aldığı bir araştırma ortaya çıkmıştır. Araştırmanın akabinde her iki bölgenin tanıtımının yanında, bilinmeyen alanların turistik kaynağa dönüştürülmesi hakkında yol gösterilmesi için akademisyenlerin de katılımıyla “Sınır Tanımayan Turizm” konulu forum gerçekleştirildi. Bulgaristan ve Türkiye'den katılan fotoğrafçılar ve ressamlarla birlikte saha çalışmaları gerçekleştirilerek Çamlıca ve Ivaylovgrad'taki turistik kaynakları fotoğraflanıp ve resimleri çizildi. Her ressam ve fotoğrafçı ile onların eserleri “Ressamın Yolu” sanal rotasının oluşturulması faaliyetinde tanıtılmış, sergilenmiştir. Aynı faaliyette Türkiye'den ve Bulgaristan'dan katılan akademisyenler tarafından forumda sürdürülebilir turizm, kültür turizmi ve pazarlanması, Çamlıca'nın turizm potansiyeli konularında anlatım yapılarak, ilgili bölgelerde turizmin geliştirilmesine katkı sağlanmıştır. Devamında, Çamlıca'nın kültürel ve geleneksel değerlerinin tanıtıldığı bir festival gecesi düzenlenmiştir. Saha çalışmaları sırasında ressamlar ve fotoğrafçılar tarafından oluşturulan eserler, sanat galerisi yapmak için bir koleksiyonda toplanmış olup, 27 Ocak 2018'de İstanbul, 31 Ocak 2018'de Edirne ayağı gerçekleştirilen mobil serginin devamı Bulgaristan'da devam edecek.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol