Muharrem İnce’den 6’lı masa eleştirisi:

Yaptıkları bütün işler Tayyip Erdoğan’ın ekmeğine yağ sürmekten ibarettir

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharem İnce, 6’lı masanın resmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çalıştığını belirterek, “Bu 6’lı masa Tayyip Erdoğan hayranıdır. Yaptıkları bütün işler Tayyip Erdoğan’ın ekmeğine yağ sürmekten ibarettir. Karşıymış gibi görünüyorlar, bunlara çocuk inanmaz. 6’lı masa bir araya gelecek, talimat verecekler cumhurbaşkanına o seçim kazanacak, Türkiye’yi yönetecekler. Hey gülüm hey. Böyle ülke mi yönetilir? Bu şu demektir, ‘bizi ciddiye almayın, bizi seçmeyin, Tayyip Erdoğan’la devam edin’” dedi.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, geçen cumartesi günü Keşan’da sivil toplum kuruluşlarına ve esnafa ziyarette bulundu. İnce, ilk olarak saat 11.00’de partililerle birlikte Keşan Oto Galericiler Sitesi’ni ziyaret etti. İnce, burada galerici esnafıyla görüşerek, araç fiyatları hakkında bilgi aldı.

Burada bir açıklama yapan Muharrem İnce, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, 2023 yılı bütçesi görüşülürken muhalefet milletvekillerinin talebi üzerine, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun kur korumalı mevduatla ilgili bilgi vermemesini eleştirerek, “Meclisin birinci görevinin bütçe yapmak olduğunu belirterek, “Bu milletin vergilerini doğru kullanmaktır. Şu anda 2023 yılının bütçesi TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülüyor. Bu iktidarın uydurduğu milletimizi yoksullaştıran, milletimizin parasını çarçur eden, fakirden alıp zengine veren bu kur korumalı mevduatta hazineye ne kadar yük bindi bunu biliyoruz. Hazineye binen yük 91 milyar lira. Bunun 20 milyara yakında vergisi var. 15-2- milyarda muaf tuttukları kısmı var. Dolayısıyla 110 milyar lira hazineye yükü var. Döviz olarak yatıranlarınkini ise Merkez Bankası karşılıyor. Merkez Bankası’na yükü ne kadar onu bilmiyoruz. Dün Merkez Bankası başkanı Plan Bütçe Komisyonu’na gidiyor, milletvekilleri soruyor, ‘Merkez Bankası’na bunun maliyeti nedir?’ ‘Size bilgi veremem’ diyor. Ya sen kimsin? Kendini ne zannediyorsun? Merkez Bankası başkanına sesleniyorum, sen kendini ne zannediyorsun? Sen meclisin üstünde misin? TBMM, milletin iradesinin temsil edildiği yerdir. Sen kendini ne zannediyorsun? Sarayın çırağı mısın sen? Memleketin parasının üzerine mi çöküyorsunuz, ne yapıyorsunuz? Bunu bilmek istiyoruz. Bu ticari sır falan değil. Milletvekillerinin üstünde bir adam mısın sen? Milletvekilinin bilemeyeceği, Merkez Bankası’nın hesabı kitabı olabilir mi? İşte vesayet rejimi budur. Hesap vermeye mecbursun. Kendini bir şey zannetme. Bir gün o hesabı ödeyeceksin Merkez Bankası başkanı” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI SİZİN EMİR ERİNİZ Mİ, YAVERİNİZ Mİ SİZİN?

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun, 6’lı masanın seçimi kazanması halinde Türkiye’yi birlikte yöneteceklerini ve bunun için ‘Eşgüdüm kurulu’ kurulması önerisini de eleştiren İnce, “Dün çıkmış Temel Karamollaoğlu, 6’lı masanın bir üyesi ‘Biz bir eş güdüm kurulu kuracağız, Cumhurbaşkanı o eş güdüm kurulundan talimat alacak’ diyor. Yani 6 genel başkan bir araya gelecek, bir cumhurbaşkanı seçecekler, cumhurbaşkanı nasıl seçiliyor 50 artı 1’le, 50 artı 1 alan cumhurbaşkanı yüzde 1-2 oy alacak Temel Karamollaoğlu’ndan talimat alacak. Böyle bir saçmalık olur mu? Cumhurbaşkanı sizin emir eriniz mi, yaveriniz mi sizin? Siz kendinize yaver mi seçiyorsunuz? Böyle bir cumhurbaşkanı olmaz. Partili cumhurbaşkanına karşısınız da, parti genel başkanından talimat alan cumhurbaşkanına karşı değil misiniz? Resmen Tayyip Erdoğan’a çalışıyorlar. Bu 6’lı masa Tayyip Erdoğan hayranıdır. Yaptıkları bütün işler Tayyip Erdoğan’ın ekmeğine yağ sürmekten ibarettir. Karşıymış gibi görünüyorlar, bunlara çocuk inanmaz. 6’lı masa bir araya gelecek, talimat verecekler cumhurbaşkanına o seçim kazanacak, Türkiye’yi yönetecekler. Hey gülüm hey. Böyle ülke mi yönetilir? Bu şu demektir, ‘bizi ciddiye almayın, bizi seçmeyin, Tayyip Erdoğan’la devam edin’” ifadelerini kullandı.

Muharrem İnce, daha sonra Keşan Ticaret Borsası’nı ziyaret etti. İnce burada Keşan Ticaret Borsası Meclis Başkanı Kemalettin Uslu, Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz ve yöneticiler tarafından karşılandı. Uslu ve Kaymaz, borsanın çalışmaları ile bölgedeki tarım faaliyetleri hakkında İnce’ye bilgi verdi.

NE CUMHUR, NE MİLLET TEK YOL MEMLEKET

İnce, ziyaretin ardından ise çarşı merkezindeki Kunduracılar Çarşısı önünde coşkulu bir kalabalık tarafından meşalelerle karşılandı. Muharrem İnce, iktidarın 20 yıl önce Türkiye’nin 2023’te 2 trilyon dolar geliri olacağını söylediğini kaydederek, “1 trilyon dolar bile olmadı. 500 milyar dolar ihracatımız olacak dedi, 250 milyar dolar bile olmadı. Kişi başına 25 bin dolar gelirimiz olacaktı 10 bin dolar bile olmadı. Şimdi 2023’le ilgili planları yapamayınca 2053 diyor. Bunların hiçbirisi yine olmayacak. 2053’te değil, 3053’te bile yapamaz bu kafayla. Peki karşısında ne var? 6’lı masa var. 6’lı masa dün açıklama yapıyor. 6 genel başkan bir araya gelecekmiş cumhurbaşkanını onlar yönetecekmiş. Böyle bir şey olur mu? Sen yüzde 1-2 oy alacaksın, adam 50 artı 1 alacak, senden talimat alacak. Siz yaver mi seçiyorsunuz, cumhurbaşkanı mı seçiyorsunuz? Hani ‘partili cumhurbaşkanı iyi değil’ diyorduk. Şimdi parti başkanından emir alan cumhurbaşkanı olacak. Bu doğru değil. Onun için biz diyoruz ki, ‘Ne cumhur, ne millet tek yol memleket’” dedi.

Muharrem İnce, daha sonra esnaf ziyaretlerinde bulunarak, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’na geçti. İnce burada basına kapalı olarak Keşan Ticaret ve Sanayi Odası yöneticileriyle bir toplantı gerçekleştirdi. Muharrem İnce daha sonra ise Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi’ne geçerek, alışveriş yapanlar ve pazarcı esnafıyla bir araya geldi. Meyve tezgahının başına geçen İnce, portakal sattı. Muharrem İnce, Keşan’daki programının ardından Çanakkale’ye geçti.