ERDOĞAN DEMİR

CHP Tarım ve Hayvancılık Komisyonu’nda yer alan CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel ve Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu Gaziantep'te incelemeler yaptı. 

AK Parti’li Nurdağ Belediye Başkanı Ökkeş Kavak,çöken binaların müteahhidi olan Yunus Kaya ile ortaklığı nedeniyle tutuklanırken; belediye binasının delilleri yok etmek üzere alelacele yıktırıldığı ortaya çıktı. 

CHP’li vekiller; yıkılan binanın enkazında inceleme yaparak, ihale onay belgeleri, inşaat ruhsatları, yapı kullanım izinleri ve personelin özlük ve kimlik bilgilerinin ortalığa atıldığını, hiçbir güvenlik önlemi alınmadığını saptadı. CHP’li Vekiller, “Böyle keşmekeşlik görmedik. Bu belgeler neden koruma altına alınmıyor” dediler.

CHP Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Üyeleri olan Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel ve Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu; depremde büyük can kaybı yaşayan ve iki bine yakın bina yıkılan Gaziantep’in Nurdağ İlçesi’nde incelemelerde bulundu. Depremden hemen sonra Belediye Binası’nın alelacele iş makineleri ile yıktırıldığını saptayan Vekiller, enkaz üzerinde incelemeler yaptı. 

“BİNA NEDEN YIKILDI, ARDINDAKİ GERÇEK ORTAYA ÇIKARILSIN!”

Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, “İddia edilen şey şu ki Nurdağ Belediye Binası depremde zarar görmüş, ancak yıkılmamış. Depremin gerçekleştiği günün akşam saatlerinde iş makineleriyle bu bina yıktırılmış. İçindeki evraklarla birlikte belediye binası enkaza çevrilmiş. Bu binayı neden iş makineleri ile yıkma gereği hissederler? Bunun sorgulanması ve altında yatan gerçeğin ortaya çıkarılması gerekiyor” dedi.Gökçel, “Yapı kullanma izinleri, belediyenin gelir-gider evrakları, inşaat ruhsatlarının arşivlenmiş dosyaları burada. Ama çöp haline dönüştürülmüş” dedi.

ÖZEL KİMLİK BİLGİLERİ ORTADA!

Tekirdağ Milletvekili Aygun,Burada bir sürü ihale dosyası var, faturalar var, hepsi hurda haline gelmiş. Çalışanların özlük dosyaları, özel kimlik bilgileri, bu enkazın içinde. Bu özel belgeler neden koruma altına alınmıyor? Evraklar neden korunmuyor? Öyle aceleyle bina yıkılmış ki hiçbir şey umursanmamış” diye konuştu. 

KONTROL YOK

Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, eline aldığı 2014 yılına ait belediyenin ihale onay belgesini inceleyerek, “Kim kontrol edecek bunları? Denetimsizlik her yerde! Devlet her anlamda enkaz altında” diye tepki gösterdi.

BELEDİYE BAŞKANI TUTUKLANDI

CHP’li Vekillerin bölgede yaptığı incelemeden sonra İslâhiye Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Nurdağı Belediye Başkanı Ökkeş Kavak gözaltına alındı. Çöken binaların müteahhidi olan Yunus Kaya ile ortaklığı ve inşaat aşamasında belediyenin yapması gereken denetimleri gerçekleştirmediği iddia edilen Ökkeş Kavak'ın, ilk ifadesinde, daha önce müteahhitlik yaptığını ancak belediye başkanı olduktan sonra şirketi, kardeşi Osman Kavak'a devrettiğini savunduğu öğrenildi.

AK Parti'li Nurdağı Belediye Meclis üyesi ve İmar Komisyonu'nda görevli Yunus Kaya da tutuklandı. 

DELİLLER YOK EDİLMEK İSTENİYOR!

CHP’li Vekiller, bu tutuklamadan önce Belediye Binasının yıktırılmasının şüphe verici olduğunu belirterek, “Deliller yok edilmek istenmiş görünüyor” değerlendirmesini yaptılar.