BÜLENT SAYLAM

Kocaman, pazaryerinin kapanması ve Yunanistan’dan gelen müşterilere gerekli ilginin gösterilmesini de istedi.

ESNAF MUTLU DEĞİL

Kocaman, 2022 yılı ile ilgili olarak değerlendirmesinde şunları söyledi: “2022nin ikinci çeyreğinde yasaklar kalktı. Yasakların kalkması tabii ki iyi oldu ama ürünlere gelen zamlardan sonra fiyatların değişmesinden esnafın bu bu anlamda çok mutlu olmadığını söyleyebilirim. Dolayısıyla esnaf mutlu olmayınca bizim odamıza da yansıyor. Esnafımız odaya olan borçlarını ödeyememeye başladı. Bu yılın sonunda bizim örneğin 50 bin TL tahsilat yapmamız gerekirse 25-30 bin TLde kaldık. Çünkü esnafımızın önceliği işi ve geçimi. 2023ten de beklentilerimiz fiyatlarının yerinde durmasıdır. 2023te federasyonumuz olsun, Cumhurbaşkanımız olsun, Ticaret Bakanı olsun esnafa biraz daha eğilmeleri gerektiğini düşünüyorum. Öncelikle bir esnaf bakanlığının kurulmasını ve bizim adımıza önemli bir perakende yasasının ivedilikle çıkmasını bekliyoruz. Bunu çıkmadığı sürece bu zincir marketler bu şekilde devam ettikleri sürece bizler her geçen gün kan kaybedeceğiz.”

BİZİM BİR DÜZENE GEÇMEMİZ GEREKTİĞİNE İNANIYORUM

Keşan pazaryerinin 2022 yılında da kapanmadığını esnafın bu şekilde hizmet verdiğini sorduğumuz Kocaman, şöyle konuştu: “Bir an önce olması ve bizim bir düzene geçmemiz gerektiğine inanıyorum.Çünkü bu yüzden müşterilerimizi de kaybetmeye başladık. O çalkantıların hengamenin içine gelmek istemiyor artık vatandaş. Esnaf da bundan çok muzdarip. Verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz. Bize Askeriyeden bir kapalı pazar yeri yer tahsisi yapıldı. Bu projelerin bir an önce hayata geçmesini bekliyoruz. Duyumlar aldık 2023 yılında yapılacağı yönünde, yapılmasını bekliyoruz.”

YUNANİSTANLILARIN OTOPARK VE ONLARA SAHİP ÇIKMAMA SORUNUMUZ VAR

Bir yandan dövizden dolayı bir çalkantı var ama biz de komşu ilçe olarak Yunanistan'dan gelen müşteri tatmin ediyor mu sizi? Bir dönüşü var mı?” sorusuna da Kocaman şu yanıtı verdi: “Geldikleri sürece bize faydası oluyor. Bize derken sadece pazar esnafını kastetmiyorum. Bütün Keşan'a faydası olduğuna inanıyorum. Bugün geçerken bir markete uğrar. Bir su alsa bize faydası var bu insanların. Suyu aldığı market sahibi gelip bizden alışveriş yapar. Yeter ki onlar buraya gelsin, rahat ettirelim. Biz bu konuda biraz geride kaldık. Ben defalarca yetkililere gelin arkadaşlar Yunanistandan gelenlere kapalı bir yer yapalım, orta park gösterelim. Bu insanlar rahat etsinler. Fakat bir şey yapılmıyor. Yunanistanlıların otopark sorunu ve onlara sahip çıkmama sorunumuz var. Bundan hepimiz sorumluyuz. Gelenler sadece bizim için gelmiyor herkes için geliyor.”