Açıklama

Sağlık Sen, basın açıklamasıyla sağlık çalışanlarının sorunlarını aktardı

Açıklama

Sağlık Sen, basın açıklamasıyla sağlık çalışanlarının sorunlarını aktardı

17 Eylül 2015 Perşembe 08:19
Açıklama
 Sağlık Sen Edirne İl Başkanlığı ve Keşan Temsilciliği tarafından dün, Keşan Devlet Hastanesi önünde ülkede yaşanan terör olayları ve Keşan’da sağlık personelinin maruz kaldığı sorunlar hakkında basın açıklaması yapıldı.

Saat 13.00’te, Keşan Devlet Hastanesi A Blok önündeki alanda başlayan ve sağlık çalışanlarının katıldığı açıklama, Sağlık Sen Edirne İl Başkanı Erhan Turhan tarafından okundu.

Öncelikle ülkemizde artan terör olaylarından bahseden Turhan“Ülkemizin kan ağladığı, birçok ata ocağına ateşin düştüğü, ulusumuzun kardeşlik bağlarını zedelemeye çalışan bir avuç soysuzun, TÜRK ulusunun sabrım ve cesaretini sınamaya çalıştığı puslu ve karanlık günlerden geçiyoruz. Önce 16 askerimiz, sonra 13 polisimiz derken, şimdide kurtarılmış bölge olarak gördükleri bazı ilçelerde öz yönetim, özerklik gibi asla gerçekleşmesi imkansız hayallerle sözde kanton ilan edilmeye çalışılmaktadır. Şunu herkes bilmelidir ki, gecenin en koyu karanlığı, aydınlığa en yakın olunan zamandır. Türkiye Cumhuriyeti bu işin üstesinden, elbet gelecektir. Gözlerimiz kan ağlasa da mağrur duruşumuzdan asla taviz vermeyecek, bir yandan duamızı edecek diğer yandan da terörün kökünü kurutmak için üzerimize düşen vazifeyi tereddütsüz yapacağız. Bu mücadele menşei her ne olursa olsun terörün sonlandırılıp Türkiye Cumhuriyeti devletinde yaşayan her bir bireyin aynı gemide yol aldığı ve bu ülkenin hepimizin olduğunu anlayana kadar devam edecektir. Bu vesile ile herkesi aziz şehitlerimiz için önce bir Fatiha okumaya, akabinde de bir dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum.”  dedi.

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ SINIFTA KALDI

Erhan Turhan, mücadelelerini sürdürürken kırıp dökmemeye “Bizler veya onlar” ayrışımı yapmamaya, hiçbir kesimi ötekileştirmemeye dikkat ettiklerinin altını çizerek, şunları söyledi: “Temsil ettiğimiz Sağlık-Sen'in sendika ve de bir sivil toplum kuruluşu olduğu gerçeği ile en öncelikli vazifemiz toplumun birliğini ve beraberliğini korumak için çaba göstermek, bununla birlikte temsil ettiğimiz asli unsur olan Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanlarının özlük haklarını korumak, işverenlerin keyfi uygulamalarının karşısında durmak, çalışanlar mutluluk ve motivasyonlarının en üst düzeyde kalması için yine işverenle birlikte aktif olarak yönetim sürecine katkıda bulunmaktır. Kıymetli meslektaşlarımız, 2011 yılında yürürlüğe giren 663 sayılı kanun hükmündeki kararnameden sonra bildiğiniz üzere Sağlık Bakanlığı yeniden yapılandırıldı. Yapılandırma sürecinde soru işareti olarak kafamızda oluşan hususlar, maalesef önceden de öngördüğümüz gibi olumsuz birtakım gelişmelerle birlikte, sağlık çalışanların açısından pek de parlak olmayan zamanları yaşamamıza sebep olmuştur. Genel Sekreterlik yapılanması üst kademesinin il dışından getirilmiş olması Edirne’nin iç dinamiklerine ve doğasına uygun bir yönetim tarzı geliştirememelerine neden olmuştur. İlimizdeki kamu hastanelerine bağlı kuruluşlarda olumlu birtakım adımların atılmasına rağmen, insan kaynakları yönetimi konusunda maalesef sınıfta kalmıştır. Personelin huzursuzluğunu gören Sayın Sağlık Bakanımız ilimizdeki sağlık çalışanlarının çoğunluğunun kabullenebileceği yeni bir yönetim oluşturarak ‘yola devam’ demiştir. Bu değişiklik herkesten çok ilimizdeki bin 200 sağlık çalışanının temsilcisi konumundaki bizleri mutlu etti.”

MUTSUZLUK, HUZURSUZLUK VE GELECEK KAYGISI ARTARAK DEVAM EDİYOR

İstenilen olumlu gelişmelerin yaşanmadığını aksine personelin mutsuzluğu, huzursuzluğu ve iş yaşamına ilişkin gelecek kaygısının artarak devam ettiğini öne süren Turhan, “Bugün bu basın açıklamamızı Keşan'da yapmamızın da temel nedeni tam olarak budur. Bahsedilen olumsuz gelişmelerin birçoğu Keşan Devlet Hastanesi’nde cereyan etmektedir. Bir kaçını sıralayacak olursak, ek ödemeler gün geçtikçe azalmakta, devletin verdiği kanuni hak olan nöbet ücretleri personele ödenmemek için türlü formüller bulunmaya çalışılmakta, Sağlık Bakanlığının çeşitli müdürlüklere ayırarak yürütülmesini istediği işler kapanın elinde kalmakta, hastane yönetimi unvansal bazda ve birimler arasında ve de maalesef sendikalar arasında ayrımcılık yapmaktadır. Bunu söylerken inanın dilimden utanıyorum, ancak hastanenin tepe yöneticisi tarafından çalışanlara, ‘Yattığınız yerden para kazanıyorsunuz, aldığınız para haram’ gibi hakaretlerde bulunulmaktadırlar. Personelin hastalanması sebebi ile rapor alması dahi, yöneticilerimiz tarafından bir kumpas olarak düşünülmektedir. Sağlıkçıları yöneten yöneticiler, raporu veren hekime de, raporu alan çalışana da güvenmiyor olacak ki, istirahat alan personeli il dışındaki başka bir hakem hastaneye sevk ederek, raporunun gerçekliğini ispatlamasını istemektedirler. Şimdi buradan soruyorum, ey yönetici arkadaşım, hekimine ve hemşirene sen güvenmezsen, başkaları nasıl güvensin? 139 üye ile Keşan Devlet Hastanesi'nin, bin 200 üye ile Edirne’nin 225 bin üyesi ile Türkiye’nin Sağlık ve Sosyal Hizmeti iş kolunda en büyük sendikasının il başkanı olarak şunu herkese ilan etmek istiyorum, kendini bilen, görevini bilen, işini olması gerektiği gibi yapan bir sağlık çalışanına, makam ve mevkisini kullanarak zulmetmeye çalışan kim olursa, karşısına bizi ve sendikal mücadelemizi bulur.” diye konuştu.

Sağlık çalışanları, açıklamanın ardından mesaiye döndü.  

Son Güncelleme: 18.09.2015 08:53
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol