Necmettin Baygül:

“Sağlıklı beslenelim, mutlu yaşayalım”

Necmettin Baygül:

“Sağlıklı beslenelim, mutlu yaşayalım”

17 Ekim 2015 Cumartesi 09:11
Necmettin Baygül:
 Keşan Fırıncılar Derneği Başkanı Necmettin Baygül, 16 Ekim Dünya Gıda Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, sağlıklı beslenmenin ve sağlıklı, hijyenik gıda maddesi üretmenin önemine dikkat çekti.

16 Ekim Dünya Gıda Günü’nün,  Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen ve Birleşmiş Milletler’e üye olan bütün ülkelerde çeşitli etkinliklerle kutlanan bir gün olduğunu, her yıl 16 Ekim günü gıdaların genel durumu hakkında insanların bilinçlendirildiğini belirten Baygül,Bu günde gıdaların tüketilmesi, açlık sınırında yaşayan insanlar, açlıktan hayatını kaybeden insanlar, doğru beslenme şekli, gıda israfı, sağlıklı, hijyenik gıda maddesi üretmenin önemi ve daha birçok konu ele alınarak insanlara bu bilgiler aktarılır” dedi.

DOĞRU, YANİ SAĞLIKLI BESLENME ÇOK ÖNEMLİ

Bu konuların özellikle okullarda işlenmesi gerektiğine dikkat çeken Baygül, “Gelecek nesillere bu konular gerektiği gibi anlatılırsa gelecekte toplum olarak çok daha duyarlı olacağız ve hayat çok daha güzel ve yaşanabilir olacak. Dikkat edilmesi gereken önemli konulardan birisi de doğru yani sağlıklı beslenme. Bu amaçla okullarımızda 9 –16 Ekim tarihleri arasında   “Dünya Gıda Günü – Beslenme ve Gıda İsrafını Önleme Haftası” olarak kutlanmaktadır. ” diye konuştu.

SOFRAMIZA GELEN BESİNİN DEĞERİNİ BİLELİM

Yediğimiz bir lokma ekmeğin, bir kaşık yemeğin, bir bardak sütün, bir zeytin tanesinin, bir meyvenin üretilmesinde, hazırlanmasında harcanan emeklerin unutmaması gerektiğini de ifade eden Baygül, şöyle konuştu:  “Dengeli beslenip, yeteri kadar besin tüketelim. Gıda israfı, emeklerin çöpe atılması demektir. Gıda israfı, milletçe fakirliğe doğru giden yolu hazırlamak, hızlandırmaktır. Çok üretelim ama yeteri kadar tüketelim. Unutulmaması gereken bir başka noktada ve yaşamımız için bir kural olması gereken “Sadece aç iken yemek yemek” oldukça önemlidir. Zevk için yenilen her türlü yemek özellikle abur cubur insanın kendisine yaptığı büyük bir ihanettir. Bu konu da herkesin çok dikkatli ve bilinçli olması da gerekmektedir.

BİZ FIRINLARIMIZI HER AY DÜZENLİ DENETLİYORUZ

Keşan Fırıncılar Derneği’nin 2014 Mayıs ayında kurulduğunu da belirten Baygül,  sözlerini şöyle tamamladı: “Derneğimiz faaliyete geçtiği günden itibaren üyelerimizin kaliteli ekmek üretimini sağlamak için çalışmalarını aralıksız olarak sürdürmektedir. Fırınlarımız her ay düzenli olarak yetkililer tarafından denetlenmekte olup, denetim sonuçları neticesinde üye işyerlerimiz daha hijyenik hale gelmektedir. Derneğimiz olarak tüm halkımızın 16 Ekim Dünya Gıda Günü’nü kutlarız”

Son Güncelleme: 19.10.2015 00:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol