BÜLENT SAYLAM

MHP Keşan İlçe Başkanlığı Basın Sözcüsü Ahmet Özkaya günün anlam ve önemi ile ilgili mesajda şu ifadeleri kullandı: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve ülkü arkadaşlarının, kurtuluş mücadelesini başlatmalarının üzerinden 104 yıl geçti.

Samsun’a çıkış; bitkin ve çaresiz kalan milletimizin silkinip ayağa kalkışıdır. 

Samsun’a çıkış; aziz vatanımızı işgal ve istilaya yeltenenlere karşı, Türk’ün kudretinin ispatıdır.

Dört koldan kuşatılan milletimizin hak ve hukukunu ayaklar altına alma küstahlığı gösterenler, Samsun’a çıkışın ardından, hiç ummadıkları bir direnişle karşılaşmışlar, mel’un emellerini ve heveslerini hayata geçiremeden, kutsal vatan topraklarını terk etmek zorunda kalmışlardır.

Samsun’a; Türk Milleti etnik topluluklar koleksiyonu olsun veya etnik ve mezhepsel aidiyetler millet bilincinin önüne geçsin diye çıkılmadı.

Kurtuluş mücadelesi; dış güçlerden medet uman zihniyetin, içine düştüğü zihinsel çürümüşlük ve bozgunla, Türk milli kimliğini boğması ve bastırması için başlatılmadı.

Samsun’da hürriyet meşalesi; dünün işgal zihniyetinin topla-tüfekle, meydan savaşlarıyla başaramadığını ve anlaşma masalarındaki entrikalarla elde edemediğini, bugünün teslimiyetçi zihniyetinin, sözüm ona ‘Batı’dan demokrasi ve kurtuluş reçetesi bekleyerek elde etmesi için yakılmadı.

Dün Samsun’a çıkan irade, bugün de vatana sahip çıkma noktasında görev başındadır. Mustafa Kemal’in, ‘Cumhuriyet’i emanet ettiği gençlik, aynı ruh ve bilinçle nöbettedir.

Vatan Şairimiz Namık Kemal’in dediği gibi; ‘Fıtrat değişir sanma! Bu kan yine o kandır!’

Gençlerimiz başta olmak üzere, ulusumuzun ‘Atatürk’ü anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve milli kahramanlar olmak üzere, bugüne kadar vatan için can vermiş tüm şehitlerimize  Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.”