AK Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen:

“CHP, iktidara gelmemek için her şeyi yapıyor”

AK Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen:

“CHP, iktidara gelmemek için her şeyi yapıyor”

01 Nisan 2017 Cumartesi 12:07
AK Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen:

Saat 11.30 sıralarında, parti binasında başlayan açıklamaya, Sezen’in yanı sıra AK Parti Keşan İlçe Başkanı Hüseyin Boyalık, yönetim kurulu üyeleri ve partililer katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Hüseyin Boyalık, Sezen’in 2 gün boyunca Keşan’da olacağını belirterek, “İlerleyen günlerde de birlikte olacağız ve hep beraber çalışma yapacağız. Ülkenin 16 Nisan’daki referanduma hazır olması açısından ve evet oylarının mümkün olduğunca yüksek çıkması açısından bir kampanya yürütüyoruz. Bu ‘evet’ kampanyasını yönetim kurulundaki kadınlarımız, kadın kollarımız, gönüllü kadınlarımız, yönetim kurulundaki arkadaşlarımız, gençlik kollarımız, SKM ekibine ve seçilmiş partililerimize teşekkür ediyorum. Hakikaten özveriyle çalışıyorlar. Hedefimiz Keşan’da çıtayı yükseltmek. Alabildiğimiz kadar fazla ‘evet’ oyu alacağız. Sol cenahın fazla olduğu bir Keşan var. Ama biz hiçbir zaman ne CHP, ne MHP ne de diğer ülkeyi bölmek için çalışan partiler hariç hiçbir arkadaşımızı dışlamış değiliz. Maalesef CHP’nin bu gün yaptığı kuru bir inattır. Bu kuru inattan inşallah taban vazgeçecektir. Biz burada, Keşan’da da iyi bir oy alacağız. Geçmiş koalisyonlardan, ülkede yapılan darbelerden hepsinden bir ders çıkarmak lazım. Bu sistemi de iyi anlamak ve anlatmak lazım. Biz anladık, anlatmaya çalışıyoruz. Bakanlarımız milletvekillerimiz geliyor. AK Parti ilesi hiçbir zaman bölgeyi boş bırakmıyor. Bizim Keşan’da iktidar olma niyetimiz var. 2019’da Keşan’ı bu kötü yerel yönetimden kurtaralım, AK belediyeciliği Keşan’la tanıştıralım ve Keşan’da önemli hizmetlere imza atalım diye bir hedef koymuştuk. Bu halk oylaması 2019 yerel seçimlerinin bir hazırlığı olur diye diliyorum.” dedi.

MİLLETİMİZİN VERECEĞİ KARARA SAYGILIYIZ

AK Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen de, referanduma kısa bir süre kaldığını hatırlatarak, şunları söyledi: “Bu önümüzde kalan 15 günü çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Dilimiz döndüğünce insanlara niye evet oyu vereceğini anlatmamızda fayda var. Çünkü sahada hala anlaşılamayan şeyler olduğunu görüyoruz. ‘Neden evet vereceğim?’ diye soranlar var. Neden hayır demekten daha kolay neden evet verilmesi gerektiği. Meclis görevini yaptı ve bu anayasa değişikliğinin referandumla millete götürülmesi kararını aldı. Şimdi söz milletin. 16 Nisan’da milletimiz bir karar verecek. Milletimizin vereceği karara biz saygılıyız. Sonuçta % 50.1 ile hangi karar çıkarsa bunu kabul etmek zorundayız. Bu demokrasinin kuralı. Demokrasi olmamış olsa böyle bir karara gerek olmaz. O zaman ilan eder, uygulamaya geçersiniz. Ama biz AK Parti ailesi olarak başından beri demokrasiye inanan, demokrasiyle idare edilmeyi savunan ve demokrasiye güvenen bir ekibiz.”

DEMOKRASİ MÜCADELESİ VAR

Türkiye’de, Cumhuriyet kurulduğundan beri demokrasi mücadelesi verildiğini dile getiren Sezen, “Bu konuda geçmişe yönelik birçok şey söyleyebiliriz. Bugün neden hayır dendiğini de görüyorsunuz. Ama hayırcıların konuyu çok çarpıttıklarını da görüyoruz. Tamamen olabilirlikler üzerine, kendilerine göre düşünerek, 17 Nisan’da Cumhuriyet rejiminin yıkılacağını söylüyorlar. Hangi dünyada yaşadığımızın farkındayız herhalde. Böyle bir şeyin tartışılması, düşünülmesi dahi söz konusu değil ama maalesef bu ülkede hep böyle bir çarpışma var. Bir taraf evet diyorsa, bir taraf hayır diyor. Bunu yıllardır yaşıyoruz. Benim yaşım 61. 1965’ten bu tarafa çok iyi hatırlıyorum. 1965-69 Süleyman Demirel’in ihtilalden sonra geldiği iktidar. Türkiye’de o dönemde de gelişme gösterildi. Ama hemen arkasından 1970’te, 12 Mart muhtıralarıyla hükümetin yıkıldığı ve parlamentoyla alakası olmayan insanlara başbakanlık verildiğini birçok arkadaşım biliyor. Türkiye üzerinde çok tartışılan şeyler vardır. En son 28 Şubat’ta demokrasi eğer Türkiye’de çalışıyorsa Refah Yol iktidarı vardı. Çoğunluğu olmasına rağmen baskıyla 25 kişi Doğru Yol Partisi’nden istifa ettirildi. Nasıl ettirildiklerini bilen biriyim. O gün Doğru Yol Partisi merkez ilçe başkanıydım. Hükümet kurma görevi Tansu Çiller’e verileceğine, Mesut Yılmaz’a verildi. Tabi yürümedi. Sonrasında seçimler ve hükümetler. 1999 seçimleri yapıldı. Orada Bülent Ecevit % 21 çoğunlukla iktidara geldi. O dönemde Süleyman Demirel Cumhurbaşkanlığından düştü Ahmet Necdet Sezer’i seçtirdiler. Kendileri istediler seçtirdiler. Ülkenin tükenmişliğinden kaynaklanan, hiç olmaması gereken bir olay yaşandı. MGK toplantısında bir tartışma, anayasa kitabı fırlatma olayı oldu. Sonuçta olan kime oldu? Millete yani hepimize oldu. Bir gecede faizler çok yükseldi. Bunları gençlerimiz bilmiyor. Biz bunları unutmadık. Neden yapıldıklarını da biliyoruz.” diye konuştu.

HEPİMİZE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

Rafet Sezen, sistemin mutlaka değişmesi gerektiğini kaydederek,  “Biz AK Parti olarak bu sistemi değiştirmek için, 1982 ihtilal anayasasının komple değişmesi için bir çalışma başlatıldı. Her partiden 2 milletvekili aylarca çalıştı. 60 küsur bir madde üzerinde uzlaşı sağlandı. Ama maalesef gelinen noktada, o 60 küsur maddede uzlaşı sağlanmadığı ortaya çıktı. Tek korkuları AK Parti’nin bu ülkeye hizmet etmesi. 15 senedir nasıl hizmet ettiği biliniyor, her yerde müdürü var. Kim ne derse desin bu devam edecek. Milletimizin takdiri hangi yöndeyse tabi. Muhalefet, olumlu muhalefet görevini yerine getirmiyor. Ben beklerim ki ülkede adam gibi ana muhalefet partisi olur  ve gerçekten de muhalefetin yapması gereken görevi yerine getirir, o ana muhalefet partisi de iktidar adayı olur. Ama CHP’nin maalesef iktidar olma gibi bir düşüncesi yok. Zaten iktidardan korkuyorlar. İktidara gelmemek için her şeyi yapıyorlar. Mecliste de kanunlar çıkmasın diye her şeyi yapıyorlar. Böyle bir ülkenin ileri gitmesi, gelişmiş seviyeye ulaşması mümkün değil. Bu nedenle anayasanın değişmesi elzem. MHP’yle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi üzerinde anlaşıldı. 18 maddenin değiştirilmesi kararı alındı. Bu meclisten geçti, şimdi de milletimizin takdirine, oyuna sunulacak. 16 Nisan’da da biz inanıyoruz ki yüksek bir oranda ‘evet’le anayasa milletimiz tarafından kabul edilecek. Ondan sonra Türkiye’nin geleceği de, ufku da değişecek inşallah. Ben çocuklarımıza, torunlarıma çok daha güzel bir ülke bırakmak hayaliyle yaşıyorum. 16 Nisan’ın ülkemiz için, milletimiz için hayırlar getireceğine inanıyorum. Edirne’nin de burada söz sahibi olmasını istiyorum. Hepimize büyük görev düşüyor.” dedi.    

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol