Ürkmez: “Artık seçmek yetmiyor, seçilmek ve yönetmek istiyoruz!

CHP Kadın Kolları, Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin yıldönümünü etkinlikle kutladı

Ürkmez: “Artık seçmek yetmiyor, seçilmek ve yönetmek istiyoruz!

CHP Kadın Kolları, Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin yıldönümünü etkinlikle kutladı

06 Aralık 2012 Perşembe 12:29
Ürkmez: “Artık seçmek yetmiyor, seçilmek ve yönetmek istiyoruz!
 CHP Kadın Kolu Başkanlığı, Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 78’inci yıldönümünü, düzenlediği bir etkinlikle kutladı.

Dün saat 14.00’te parti lokalinde başlayan kutlamaya Belediye Başkanı Mehmet Özcan, CHP Keşan İlçe Başkanı Ufuk Kanışkan, CHP Keşan Kadın Kolu Başkanı Ürfet Ürkmez ve Kadın Kolu Yönetim Kurulu üyeleri, Belediye Meclisi üyeleriZeynep Gürel, Nilüfer Erk Oğuz, Sacide Ökten, Keşan Belediye Meclisinin CHP’li ilk kadın üyesi Fehime Ay ile partili kadınlar katıldı.

CHP Keşan Gençlik Kolu üyesi Kübra Kuşaksız’ın sunumuyla başlayan toplantı, Ürfet Ürkmez’in konuşmasıyla devam etti.Ürkmez, Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkının, Atatürk Devrimleri sayesinde Avrupa ülkelerinden daha önce verildiğini belirterek, “Biz de CHP olarak eğitim, sağlık, istihdam, siyaset ve toplumda kadının erkeklerle eşit, özgür ve dayanışma içinde yaşabilecekleri bir Türkiye yaratmak için, Cumhuriyet ve kadınını korumak için mücadele ediyoruz. Hayatın her alanında eşit temsil, eşit katılım sağlanması için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Artık seçmek yetmiyor. Seçilmek ve yönetmek istiyoruz.”dedi.

CHP Keşan İlçe Başkanı Ufuk Kanışkan da, Türk kadınının iktisadi ve siyasal yaşama katılımının sağlanabilmesi açısından Atatürk Türkiyesi’nde bir dizi değişiklik yapıldığını belirterek, şunları söyledi:  “Kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınmasıyla Türk Kadını layık olduğu değere kavuşmuştur. Kadınlara tanınan bu hakların birçok Avrupa ülkesinde dahi olmayışı Atatürk’ün kadın haklarına verdiği değer ve önemi en güzel şekilde ortaya koymaktadır. Bugün hızla yitirdiğimiz Cumhuriyet değerleri, ülkemizin birliği, siyasi ve ekonomik bağımsızlığımız, birbirimize karşı hoşgörüsüzlüğümüz, demokratik değerlerimiz, Atatürk ilkelerine karşı yapılan saldırılar, bayramlarımıza karşı yapılan saldırılar karşısında, konuşma ve düşünce hürriyetimizi ancak kadınlarımızın gücünden gelecek bir çalışmayla yeniden kazanabiliriz inancındayım.Türkiye’nin aydınlık geleceğini yeniden ancak kadınlarımızın elleri inşa edebilir. Hep bizim bir adım önümüzde olmalarından gurur duyduğumuz kadınlarımızın demokratik haklarını elde ettikleri bugünde ülkenin siyasetine de egemen olmalarını yürekten diliyorum. İnanıyorum ki Cumhuriyet Halk Partisi Keşan’da da, Edirne’de de bütün Türkiye’de de kadınların yürekli çalışmalarıyla iktidara gelecektir. Gününüz kutlu olsun.” diyerek konuşmasını bitirdi.

Daha sonra sırasıyla söz alan Azize Top, Hatice Yalçınkaya, Şengül Özcan, Nilüfer Erk Oğuz, günün önemine değinen kısa birer konuşma yaptılar.

CHP Kadın Kolu’nun yaptığı çalışmaların slayt gösterisiyle sunumunun ardından, Seyfi Akan, bağlamasıyla kısa bir halk müziği konseri verdi.

Toplantıya katılan Keşan Belediye Meclisi’nin ilk kadın üyesi Fehime Ay ve eski üyelerden Hülya Kavaklı’ya yeniden üyelik rozetini takan Ürfet Ürkmez çalışmalarının tekrar hız kazandığını söyledi.

TRAKAB toplantısından sonra kutlama programına katılan Belediye Başkanı Mehmet Özcan da, kadınları her alanda ön planda görmeyi istediklerini söyleyerek, kadınların seçilme hakkını iyi kullanması gerektiğini vurguladı.

Son Güncelleme: 16.12.2012 13:49
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol