Keşan Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Emin Meriç:

“Hasadı tamamlamamız için bir aylık zamana ihtiyacımız var, verim de kalite de iyi”

Keşan Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Emin Meriç:

“Hasadı tamamlamamız için bir aylık zamana ihtiyacımız var, verim de kalite de iyi”

03 Ekim 2015 Cumartesi 09:26
969 Okunma
Keşan Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Emin Meriç:
 Keşan Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Emin Meriç, Keşan-İpsala-Enez Bölgesi’nde yaklaşık 15- 20 gün önce başlayan Çeltik Hasadı’nda şu an için % 30 seviyelerinde gerçekleştirildiğini belirterek,  ürünün kaliteli olması nedeniyle fiyatların da piyasada üreticilerin istediği şekilde olduğunu kaydetti.

Yaklaşık 20 gün önce başlayan çeltik hasadında son günlerde yağan yağmurlar nedeniyle bir yavaşlama meydana geldiğini ve bu süreçte bölgede sadece % 30’luk bir alanda hasat yapıldığını belirten Mehmet Emin Meriç, “Önümüzde aşağı yukarı 1 aylık bir zaman var. Ama bu süreç yağışların devam etmesiyle daha da uzayabilir. Ancak şu anda havaların yağışsız olmasıyla birlikte biçimlerimiz tekrar eski haline döndü. Gecenin geç saatlerine kadar aralıksız biçim yapıyoruz. Takriben günde 100 dekar civarında mal biçiliyor.” dedi.

İTHAL ÇELTİK İLE BİZİM ÇELTİĞİMİZ ARASINDA ÇOK BÜYÜK KALİTE FARKI VAR

 Bu yıl çeltik üreticisinin verim anlamında yüzünün güldüğünü dile getiren Meriç; “Verimler beklediğimiz gibi. Şu ana kadar hedeflediğimiz rakamları buluyoruz. İnşallah kısa sürede toplarız. Piyasa şu anda bayram nedeniyle durgun. Ama bayramdan sonra tekrar bir hareket başladı. Umuyorum bu haftadan sonra fiyatlarda oynamaya başlar. Çünkü talepte artacak. Şu anda 60 randımanlı çeltik, 180 kuruşa piyasada alıcı bulabiliyor. Ama bu yeterli değil. Doların bu kadar yükseldiği bir ortamda biz bu fiyatın 2 liralara kadar yükselmesini umuyoruz. Çünkü ithal edilen ürünle bizlerin ürettiği çeltik arasında çok büyük bir kalite farkı var. Ben inanıyorum ki, bu fiyatlar aşağıya inmeyecek. Biraz da olsa yukarı çıkacaktır.  Burada dikkat edilmesi gereken konu, üreticilerin piyasaya mal vermeme gibi bir durumu olmamalı. Eğer piyasada mal olmazsa, bu sefer ithalata gidilecek. Bu da kendi ayağımıza kurşun sıkmak olur. Şu anda ithalin gelme ihtimali yok” diye konuştu.

FİYATLAR BÖYLE GİDERSE BAYRAM ETMESEK DE KARA BULUTLAR BAŞIMIZDA DOLAŞMAZ

Bölgemizdeki çeltik üretiminin içilecek kalitede su ile yapıldığını da değinen Meriç, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Bunun yanı sıra çeltiklerimizde herhangi bir ilaç kalıntısı da bulunmamakta. Yani biz burada oldukça sağlık bir üretim yapmak için mücadele ediyoruz. Böyle olunca da ürettiğimiz ürünlerin kalitesi de oldukça iyi. Fiyatlar da bu şekilde devam ederse, bayram etmesek de kara bulutlar başımızda dolaşmaz. Ama hasadın tamamlamamız için 20 güne yakın bir süremiz daha var. Bu yıl ürettiğimiz ürünlerden oldukça memnunuz. 800 kilo ve üzerinde ürün alınan yerler oluyor bu da bizleri mutlu ediyor. 900-1000 kilo diyemeyiz ama 700-800 kilo arası ve bunun biraz üzerinde ürün alınan yerler oldu ve olmaya devam ediyor. Bu da bizlerin yüzünü güldürdü. Sadece Yeni Karpuzlu ve o bölgede hava sıcaklılarından dolayı haşlanma meydana geldiğini öğrendik. Buda az da olsa bir verim kaybına sebep oldu. Ama çok ciddi bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Yine ekim sezonunda su taşkını olan yerler oldu. Özellikle İpsala bölgesinde yaşanan su taşkınları ve tarlalarda biriken kumlar, yapılan tüm müdahalelere rağmen ürünleri biraz etkiledi. Yerler eğer hava şartları iyi gitmeyip hazırlanamasaydı, İpsala bölgesinde çoğu yerde ekim yapılamayabilirdi. Ama şu anda ekilmeyen arazi yok. Kum basan araziler de DSİ tarafından onarıldı, tarıma elverişli hale geldi. Biraz verim kaybı olacaktır mutlaka ama çok büyük sıkıntı yaşanmayacağını düşünüyorum”

DEVLETİN ÇELTİK İÇİN VERDİĞİ DESTEK EN AZ 25 KURUŞ OLMALI

Devletin çeltik üreticisine verdiği destekle çiftçileri mağdur eden durumda olduğunu da aktaran Mehmet Emin Meriç, “Çeltikteki desteklerde uzun zamandan beri herhangi bir artış olmadı. Zaten bizlerin de en büyük sıkıntılarından bir tanesi destekler. Ayçiçeğine 40 kuruş destek veriliyor, çeltiğe ise 9 kuruş veriyor. Bu da en masraflı, en maliyeti yüksek olan çeltikte, üreticiye zor durumda bırakıyor. Biz bu desteğin 25 kuruş veya en azından ayçiçeği kadar destek bedeli olmasını bekliyorduk. Ancak hiç bir şey yapılmadı. Bu verilen 9 kuruşta da bir sürü kesinti oluyor. O nedenle desteklerden şikayetçiyiz. Burada hükümet fabrikacıları düşünerek pirinçteki KDV’yi %8’den %1’e indirdi. Ama pirinçteki KDV’nin düşmesinden biz çeltik üreticilerinin hiçbir kazancı yok. Sadece fabrikacılar kazandı. Fiyatlarda da düşüş olmadı. Böyle olunca da tüketiciye de bir faydası olmadı. Halbuki biz KDV’den ziyade çeltikte kilogram desteğinin minimum 25 kuruş veya ayçiçeği desteği seviyesine gelmesi. Bizim en büyük beklentimiz bu” şeklinde konuştu.

ÖNÜMÜZDEKİ YIL RUSYA’DA 50 BİN DÖNÜM ÇELTİK EKECEĞİM

Çeltikte desteklerin az olması ve üretim maliyetinin fazla olmasının, çeltik üreticilerini yurt dışında üretim yapmasına neden olduğunu dile getiren Meriç sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’deki icar, su, ilaç, mazot girdilerinin çok fazla olması nedeniyle biz artık bu sektörde yurt dışına gidiyoruz. Önümüzdeki yıl ben Rusya’da 50 bin dönüm çeltik ekmeyi planlıyorum. Bu anlamda anlaşmalarımızı da yapıyoruz. Oranın maliyeti ile buranın maliyeti arasında çok büyük fark var. İnşallah orada muvaffak oluruz. Çünkü daha malı biçmeden önümüzdeki yıl için 400-500 lira icar parası isteniyor. Bu şartlarda çeltiği nasıl ekeceğiz. Şu anda bin 180 liralık maliyetle çeltiği biçiyoruz.” 

Son Güncelleme: 05.10.2015 08:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol