BÜLENT SAYLAM

İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) ilçelerde insani gelişmeyi desteklemek üzere hazırladığı, belediyelerin karnesi olarak da nitelendirilen, İnsani Gelişme Endeksi – İlçeler (İGE-İ) 2021 raporunu 20 Aralık Salı günü çevrim içi gerçekleşen bir toplantıda açıkladı.

İNGEV, hazırladığı raporda ilçelerde insani gelişmeyi desteklemek üzere ilçelerin uzun, sağlıklı, yaratıcı bir hayat yaşaması; bilgi ve eğitim alabilme imkânına sahip olması ve insana yaraşır bir hayat için gerekli kaynaklara erişebilme kriterlerini göz önünde bulunduruyor. Belediyelerin karnesi olarak da nitelendirilen rapor, akademisyenler ve alanında uzman kişilerce hazırlanıyor.

Çorlu, geçen yıl orta insani gelişme seviyesinde (sarı bölge) yer alırken son yayımlanan rapor sonucunda çok yüksek insani gelişme seviyesine yükseldi. Çorlu, Türkiye'de nüfusu 150 binin üstünde olan ilçe belediyeleri ile üç büyük ilin bütün ilçelerini içine alan 177 ilçenin değerlendirilmesi sonucunda 48.93’lük gelişmişlik endeksi ile 29. sırada yer aldı.

Raporun hazırlanmasında yöntem olarak, yerel yönetim faaliyet raporlarının detaylı incelenmesi, merkezî istatistiklerin incelenmesi, belediyelerin sosyal medya ve internet sitelerinin analizi ve belediyelerin vatandaşlarla olan etkileşimlerinin göz önünde bulundurulması göz önünde bulunduruluyor.

EN ÇOK SIÇRAMA YAPAN İLÇELERİN BAŞINDA

2016 yılından bugüne yayımlanan İGE-İ raporlamasında bu yıl dâhil edilen “sıçrama yapanlar” kategorisinde Çorlu, yine göze çarpanlar arasında yer alıyor. Bu kategori, önceki yıllarda daha düşük bölgelerde yer alıp bu yıl Yeşil Bölgeye, yani ‘Çok Yüksek İnsani Gelişme Bölgesine geçen ilçeleri kapsıyor. “Geçen Yıldan Sıçrama Yapanlar” kategorisinde ödül alan Çorlu, Türkiye’deki Çok Yüksek İnsani Gelişmeyi ifade eden Yeşil Bölge’de yer alan 40 ilçeden biri oldu.

EĞİTİM VE SAĞLIK OLANAKLARIYLA ÖN PLANDA

Nitelikli eğitimin yanı sıra yaşam boyu öğrenme fırsatlarının da ölçüldüğü; okulların, özel eğitim, akademi, kurs, belediye ve diğer kurumların sağladığı kursların endeksleri göz önüne alındığında Çorlu, eğitim olanaklarıyla Türkiye’de 21. sırada yer alıyor.

Hastanelerin, eczanelerin varlığı, kurumların hasta bakımı ve engellilere yönelik hizmetlerinin göz önüne alındığı sağlık kategorisinde ise Çorlu, Türkiye sıralamasında 15. sırada yer alıyor.

ÇORLU, TRAKYA’DA SIRALAMAYA GİREN TEK İLÇE

Trakya’nın en yoğun nüfus oranına sahip, en gelişmiş ilçesi olarak kabul edilen Çorlu, araştırmalar ve raporlama sonuçlarıyla da bunu akademik olarak kanıtlıyor. Türkiye’nin en gelişmiş 29. ilçesi olan Çorlu, aynı zamanda Trakya’da Çok Yüksek İnsani Gelişme kategorisini işaret eden Yeşil Bölge’de yer alan tek şehir olma özelliğiyle, diğer şehirlere fark atıyor.

Çorlu, yönetişim ve saydamlık endeksi puanlaması sonucu yeşil bölgede yer alırken sosyal kapsama endeksi, ekonomik durum endeksi, sosyal yaşam endeksi, belediye çevresel performans endeksi ve toplumsal cinsiyet eşitliği endeksinde mavi bölgede, ulaşım ve erişilebilirlik endeksinde sarı bölgede yer alıyor.