BÜLENT SAYLAM

Gündoğlu, tüm zorluklara rağmen deprem bölgesine ulaştıklarını belirterek, afet bölgelerinde çalışmalarına günlerdir aralıksız devam ettiklerini kaydetti. Gündoğdu, 10 ilimizi etkileyen deprem bölgesinde hava sıcaklığının düşük olması nedeniyle deprem bölgelerinde en kısa sürede bölgede barınma sorununun çözülmesi, çadırların kurulması, ısıtılması ve gıda desteğinin organize edilmesi hayati önem taşıdığını söyledi.

AFET BÖLGELERİNDE ÇALIŞMALARIMIZA GÜNLERDİR ARALIKSIZ DEVAM EDİYORUZ

Gündoğdu, deprem çalışmaları ile açıklamasına şu ifadeler ile başladı: “6 Şubat 2023 tarihi gece yarısı Kahramanmaraş ilimizde meydana gelen ve 9 ilimizi etkileyen depremler sonrası tüm zorluklara rağmen en hızlı bir şekilde deprem bölgesine ulaştık. Afet bölgelerinde çalışmalarımıza günlerdir aralıksız devam ediyoruz. Özellikle Hatay ilimiz, ilçeleri ve civar bölgelerinde yıkımın en ağır yaşandığı, vatandaşlarımızın en çok desteğe ihtiyacı olan yerlere ulaştık. Depremin üzerinden 6-7 gün geçmesine rağmen; ilk günlerde yaşanan koordinasyon eksikliğinin ne yazık ki hala devam etmekte olduğunu gözlemledik. Kurtarma ekiplerinin hala ulaşamadığı, müdahale edemediği yıkımların olduğunu görmemiz, duymamız bizleri derinden etkiledi.”

TEDBİRLERİN SÜRATLE ALINMASI İÇİN YOĞUN ÇABA GÖSTERDİK

Hatay bölgesindeki ziyaretler sonra eksiklikleri yetkililere ilettiklerini belirten Gündoğdu açıklamasına şöyle devam etti: “İskenderun ve Hatay’ın merkezinden sonra Kırıkhan İlçesinde yaptığımız ziyaret sonrası Kırıkhan ilçemizin de büyük bir yıkım yaşadığını ve vatandaşlarımızın yoğun destek ve yardım taleplerini yetkililere ilettik. Bu konudaki tespitlerimizi, eksikleri, ihtiyaçları anında AFADve tüm kurtarma ekiplerine, yetkililere ileterek gerekli tedbirlerin süratle alınması için yoğun çaba gösterdik. Deprem bölgelerinde depremzedelere her konuda destek olan Büyük Şehir Belediyelerimizin vefakâr personellerine, gece gündüz soğuk demeksizin emek veren tüm kurtarma ekiplerine sonsuz teşekkürlerimizi ve minnetlerimizi ilettik.”

EN KISA SÜREDE BÖLGEDE BARINMA SORUNUNUN ÇÖZÜLMESİ HAYATİ ÖNEM TAŞIMAKTADIR

Havanın soğuk olması nedeniyle barınma sorunun organize edilmesi gerektiğini kaydeden Gündoğdu, “Bölgede yaptığımız incelemelerde en büyük sorunun hava sıcaklığının düşük olması hem çalışmaları hem de sokaklardaki vatandaşlarımızın yaşamını zorlaştırmaya devam ettiğini tespit ettik. Deprem bölgelerinde en kısa sürede bölgede barınma sorununun çözülmesi, çadırların kurulması, ısıtılması ve gıda desteğinin organize edilmesi hayati önem taşımaktadır.7 gün sonra bölgede ne yazık ki hala çadır ve tuvalet sorunu çözülememiştir. Bu konuda daha hızlı davranılması önem arz etmektedir.” şeklinde konuştu.

SORUMLULARIN DA EN KISA SÜREDE YARGI ÖNÜNE ÇIKARILMASIDIR

CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Bizler, genel başkanımız dahil tüm milletvekillerimizle, belediye başkanlarımızla ve gönüllü yardımseverlerle birlikte imkanlarımız dahilinde afet bölgelerine hem yardım etmek, hem yardımları koordine etmek, eksikleri tespit etmek ve ulaştırılması için yoğun gayret sergiliyoruz. Temennimiz; birlik ve dayanışma içerisinde yaraların en kısa sürede sarılması, sonraki doğabilecek felaketler için gerekli tedbirlerin hiç vakit kaybetmeden en hızlı bir şekilde alınmasıdır. Sorumluların da en kısa sürede yargı önüne çıkarılmasıdır.”