CİLTLERE 3D BAKIM

EZGİHAN ÇİNE ALTINGÖZ GÜZELLİK UZMANI-EST/EĞİTMEN KEŞAN HALK EĞİTİM MERKEZİ           

CİLTLERE 3D BAKIM

EZGİHAN ÇİNE ALTINGÖZ GÜZELLİK UZMANI-EST/EĞİTMEN KEŞAN HALK EĞİTİM MERKEZİ           

05 Ocak 2018 Cuma 00:30
CİLTLERE 3D BAKIM

Kış aylarında ciltler hassaslaşıyor. Dolayısıyla cilt daha özenli bir bakım ve beslenme düzenine ihtiyaç duyuyor. Havaların soğuması ile birlikte vücudumuzun açıkta kalan bölgeleri (özellikle yüz ve eller) hassaslaşıyor, kızarıyor, kuruyor hatta çatlıyor. Bu yüzden ihtiyaçlarını, eksikliklerini gidermek daha fazla önem kazanıyor. Tabii bu eksiklikleri belirlemek için de yüzeysel bir kontrolden fazlası gerekiyor.
Bu kış mutlaka yaptırın
*CİLT BAKIMI: Cilt yapısına ve tipine uygun ürünlerle ayrıntılı yüz ve göz çevresi bakımını içeriyor. Kişisel bakıma rağmen baş edilemeyen yağ kistleri, siyah noktalar, gözeneklerden kurtulmak için ayda 1 kez yaptırmalı
* Kimyasal peeling: Leke ve cilt yüzey sorunlarında yüz ve eller için kimyasal peeling uygulaması için en uygun mevsim kış. Genelde glikolik, salisilik, retinoik, kojik veya meyve asitleri kullanılarak yapılır. Sonrasında cilde uygun maskeler ile nemlenme sağlanır
* Mezoterapi: Sertleşen iklim koşullarında cilt, cilt altı bağ dokusunu desteklemek, nemlendirmek, kolajen ve elastin yapımını uyarmak amaçlı 3-4 seans vitamin ve mineral karışımı uygulanarak gerçekleştirilir. Ayrıca saçlarda kırılma ve dökülmeye karşı çeşitli vitamin, mineral karışımları ile saç mezoterapisi önerilir.
* PRP: Bu uygulamada; özel tüplere alınan kanın santrifüjü sonrası elde edilen trombositten en zengin bölüm, cilt, cilt altı bağ dokuya enjekte edilir. Böylece 3-4 seansta kolajen, elastin yapımının uyarılması,kırışıklıkların açılması mümkün olur.Saçlarda zayıflama, incelme, kırılma, seyrelme varsa saç kökünü uyarmak ve beslemek amaçlı saç PRP’si de yapılabilir.
Kışın vazgeçilmez besinleri
Beslenme gerek deriyi korumak gerekse bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücut direncini artırmak açısından önemli.
* Nem dengesi açısından vazgeçilmezimiz su.
* Balık ve yeşil sebze bol bol ve çeşitli olarak tüketilmeli. 
* Kırmızı etin yağsız olarak haftada 2-3 kez tüketilmesi demir ve folik asit açısından önemli.
* Yumurta, yoğurt, beyaz peynir, lor vazgeçilmezlerimiz arasında.
* Kış meyveleri nar, ayva, kivi, limon, greyfurt, mandalina ve portakal da yine olmazsa olmazlardan.

Kuru ciltlerin kış bakımı

Dışarıda hava giderek soğurken, cildimiz de ekstra bakıma gereksinim duyuyor. Peki, özellikle kuru ve hassas ciltlerin kış bakımı nasıl olmalı?
KILCAL DAMARLAR: Havaların soğumasıyla birlikte günler de kısaldı. Ama bu durum, kışın da cildimizi güneş ışınlarından korumamız gerektiğini unutturmamalı. Dolayısıyla ciddi biçimde hassaslaşan cildimizi rahatlatmak ve korumak amacıyla kullanacağımız bakım kremlerinin UV korumalı, özel bakım içerikli sahip olması önemli. Eğer kılcal damarlarınız da genişlemişse, seçiminiz kesinlikle soğukta etkili kremlerden yana olmalı.
KURUYAN CİLTLER: Sıcaklık 8 derecenin altını görünce, yağ bezleri üretimi yavaşlatıyor, dolayısıyla cilde daha az nem veriyor. Asıl sorun da soğuktan sıcağa ani geçişlerde yaşanıyor. Cildin su ihtiyacı artıyor, cilt kuruyor.Aynı etki rüzgarlı havalarda da karşımıza çıkıyor. Bu olumsuz hava değişiminden cildi korumanın yolu, zengin içerikli bitkisel yağlardan hazırlanan bakım ürünleri kullanmak. Özellikle çuha çiçeğinin yağı önemli, çünkü dışarıdan gelen mikroplara karşı cildi koruyor. Normal cilt sahip olduğu bariyer sayesinde güçlü bir bağışıklığa sahipken, cilt fazla kuruduğunda bu bariyer şeffaflaşıyor, böylelikle mikropların geçişi kolaylaşıyor.
-3 DERECENİN ALTINDA: Cildinizin soğuk kış günlerinde tahrişe açık olmaması için cildin doğal lipid yapısına yakın yoğun bitkisel içerikli ürünleri tercih etmelisiniz. Zeytinyağı, argan yağı, meyankökü tohumu, hodan tohumu yağı bu içeriklerden bazıları. Aynı zamanda shea yağı ve linoleik asit de kış soğuklarına karşı cildi koruyan maddeler arasında. 
 HASSAS BAKIM Kışın bu soğuk günlerinde kremlerden yana tutumlu davranmamanızı önerirken, temizleme ürünlerinde tam tersi bir tutumdalar. Sabah cildinizi suyla temizleyin, akşam peeling ya da jel yerine alkol içermeyen bir tonik veya temizleme sütü kullanın.
ÇATLAYAN ELLER: Soğuklar, öncelikle kan dolaşımını sekteye uğratıyor. Bunu da ellerinizin kolay kolay ısınmamasıyla hissedebilirsiniz. Çantanızda her ihtimale karşı eldiven bulundurun. Özellikle ellerinizi yıkadıktan sonra mutlaka kremleyin. Ellerin üst kısmı çok az yağ bezine ve cilt altı dokusuna sahip olduğundan buna ihtiyaç duyacaktır. Zengin içerikli kremlerle el masajı da ellerin yumuşak kalmasına yardımcı olur. İyileştirici özelliği olan kadife çiçeği özü ekstresi kuru bölgelerin nemlenmesini sağlar.

Detaylı bilgi için eğitimlerimize katılıp ‘Keşan Halk Eğitim Merkezi Cilt Bakımı ve Güzellik Kursu’ facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol