HABER MERKEZİ

Trakya Üniversitesi Öğretim Görevlileri Dr. Emin Ünsal ve Haluk Kayıcı’nın anlatımları; dinleyicilerin soruları ve alınan yanıtlarla samimi bir havada Enez’in tarihi gözden geçirildi.

"ENEZ TARİHİ" KONULU SEMPOZYUM YAPILMASI İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLAYACAK

Dernek Başkanı Ulaş Demiray, “Bu toplantının ilk ve bir başlangıç olarak ümit verdiğini” belirterek “Katılan Öğretim görevlisi dostlarımızla 2023 yılı kasım ayında 1. Enez Tarih Sempozyumu yapılması için müşterek çalışmaların başlatılmasına karar verildi. Enez’in tarihi 1-2 saate sığdırılamayacak kadar geniş. Enez tarihte de sıradan bir kasaba değil. 1870 li yıllara kadar tarihin her döneminde ağırlığı olan bir ticaret kenti. Ama bu tarih konusunda henüz ortaya konan yeterli araştırmalar ne yazık ki yapılmamış. Arkeolojik kazılarla Osmanlı dönemi öncesine ait çok önemli bulgular olsa da yakın tarihimiz konusunda ortaya çıkarılması ve öğrenilmesi gereken pek çok şey var. Enez tarihinin böyle bir sempozyumla masaya yatırılması gerekiyor.” dedi.

Demiray toplantıda Enez tarihi konusunda pek çok ayrıntıyı dile getiren Dr. Emin Ünsal ve Haluk Kayıcı’ya teşekkür etti.