2019 yılının son güne girmişken, Türkiye’de 1 Ocak 2019’dan 31 Aralık 2019’a kadar neler olmuş, neler yaşanmış diye tek tek araştırıp bu yazımda topladım.

Tabi araştırmalarımda bazen sevindim, ‘vay be Türkiye, helal olsun’ dedim, bazen de ağlaya ağlaya okuyup, sinirden küplere bindim, lanet okudum.

2019 yılına kendimce bir karne notu verdim.

2019’da Türkiye’de Spor

Spor 2019 yılı, başarılar, başarısızlıklar ve sürprizle geçti. Rekorlar kırıldı, birçok dalda ilkler yaşandı. Amatör Sporlarda birçok milli sporcumuz madalyalar kazandı ve biz göğsümüzü kabarttık. Gururlandık.

Milli sporcularımız, 4 Dünya rekortmenliği, 6 Avrupa şampiyonluğu, 40 altın madalya, 49 gümüş madalya ve 46 bronz madalya ile bizleri gururlandırdı.

Bazı spor dallarında 2020 yılındaki biletimizi kaptık, yarışmalara katılmaya hak kazandık. Ne mutlu bize…

Sporda yaşanan başarısızlıklarda nazar boncuğumuz olsun, 2020 daha başarılı geçsin diyelim.

2019’da Türkiye’de Siyaset

Türkiye, 2019 yılına yeni bir seçim hazırlığı ile girdi. 31 Mart’ta genel seçime gidildi. Erkene alınan seçim ile krizde olan ekonomi hiç ilerleme kat edemedi. 2018 yılında başlayan seçim hazırlıkları, partiler arası ittifak oluşturdu. Kutuplaşmalar başladı. Siyaset yarışında adaylar lekelendi, balçıklara batırıldı, öve öve göğe çıkarılıp, ardı arkası kesilmeyen laf atışmaları yaşandı. Koca bir ‘beka’ sorunu. Üstü kapalı tehditler, basına birlik pozu, kapalı kapılar ardında bilmediğimiz daha neler neler…

31 Mart seçimi bitti. Her ilde, ilçede, beldede kazanan aday başkan oldu. Şimdi ortalık durulur normal hayata döneriz dedik. İstanbul için yeniden seçime gidildi. Kazanan adaydan apar topar mazbata alındı. Yeni bir süreç, sancılı bir süreç, haksızlık yapılmış bir süreç. Ülkece İstanbul’a kilitlendik, yardım kampanyalarına ortak olduk. Bu süreç Türkiye tarihinde ilk yaşandı. Derken 23 Haziran’da geçti. 2019 yılı ve sonrası, blok siyasetinin öne çıktığı, AK Parti ve CHP’nin siyasi alanın taşıyıcılığını üstlendiği, ancak MHP’nin de bu siyasal alan içerisinde bazı konuların belirleyiciliğinde anahtar bir role sahip olduğu bir dönem oldu. Son yerel seçimlerden sonra ülkemizde az da olsa bir silkiniş ve düzelme ibaresi var. Umutlu olabiliriz sanırım.

2019’da Türkiye’de Çiftçi

Türkiye’de tarım alanları azaldıkça azaldı. Ülkede çiftçi sayısı yüzde 38’lere düştü. Ülkede tanzim satış yapıldı, oluşan kuyruklar oldukça ses getirdi. Halk ucuz sebze-meyve almaya çalışırken oluşan kuyruk sıraları tartışma konusu oldu. Tarım alanları son 15 yılda yüzde 12 azaldı. Sebze bahçeleri alanı aynı dönemde yüzde 15 küçüldü. Çiftçi küstürüldü! Desteklemeler azaldı, ertelendi, verilmedi. Çiftçi umutlandırıldı. Ama yine kazanamadı, üretemez hale geldi. Hayvancılık geriledi. Mera alanları daraldı. Tarım ve hayvancılık dışa bağımlı hale geldi. Tarım şuralarında çiftçiler için hep gelecek vaat edilse de bu sorunların tamamını kaldırmak için bütüncül bir tarım politikasının oluşturulması ve kararlılıkla uygulanması gerekir.

2019’da Türkiye’de Eğitim

Ülkede eğitimin niteliğinde yıllar içinde gerilemeler yaşandı. Eğitim masrafları arttı da arttı. Eğitim, ticarileşme, dinselleşme uygulamaları, okullarda fiziki altyapı ve donanım eksikliği arasında kayboldu. İkili öğretim, taşımalı eğitim, çocukların dini cemaat ve vakıfların kreşlerine ve yurtlarına yönlendirilmesi büyük ses getirdi. Yurtlarda kalan çocuklara tacizler, istismarlar yaşandı. Eğitimde yaşanan sorunlar yılardır görmezden gelindi. Yine eğitimde toplumsal yaşamımızda olduğu gibi cinsiyetçilik ve cinsiyetçi uygulamalar yaşandı. Bu durumda ülkede giderek artan kadına yönelik şiddetin temel nedenlerinden biri oldu. Ülkenin eğitimi kendi siyasal-ideolojik hedefleri doğrultusunda kullanılması eğitim sistemini içler acısı haline getirdi.

2019’da Türkiye’de İstihdam

Kişisel bir sorun halinden çıkan işsizlik, ülkenin temel sorunu haline geldi. İşsizlik arttı da arttı. TÜİK’e göre 2002’de yıllık 21 milyon 354 bin olan istihdamdaki kişi sayısı 2019 Temmuz verilerine göre 28 milyon 517 bin kişi oldu. Ülkede özellikle kadın ve gençlere iş imkânı sağlanamadı, verilmedi. 15-24 yaş arasındaki gençler arasında işsizlik oranı yüzde 20.7 oldu. İşverenler ekonomik kriz yüzünden küçültmeye giderek çalışanlarının işine son verdi. Geçici işlerle gençlerimiz, işsiz vatandaşlarımız, yeni mezun öğrencilerimiz hepsi ‘buna da şükür’ demeye zorlandı.

Sadece 2019’da Değil Türkiye’de Kadın

Ve kadın, kadınlarımız, anneler, genç kızlar, kız çocukları…

Sadece 2019 yılında değil, yıllardır süregelen, bir türlü kesin sonucu bulamayan, yine her zaman erkeğe iyi hal indirimi verip onu ödüllendiren, gördüğü şiddet yüzünden uzlaşma yaratmaya sağlayan, adliye kapılarından ağlaya ağlaya dönen kadınların ölmemesi için kesin çözüm üretemeyen adalet sistemi var ülkemizde.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun hazırlamış olduğu rapora göre 2019 yılında öldürülen kadınların sayısı; Kasım ayında 39, Ekim ayında 36, Eylül ayında, 53, Ağustos ayında 49, Temmuz ayında 31, Mayıs ayında 37, Nisan ayında 36, Mart ayında 27, Şubat ayında 31, Ocak ayında 43 kadın ERKEKLER TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ!

2018 yılında ise toplamda 440 kadın erkeler tarafından öldürüldü ve 317 kadına cinsel şiddet uygulandı.

Her geçen yıl çoğalarak artan taciz, tecavüz, kadına yönelik şiddet ve ölümlerin önüne geçecek bir ceza yok ülkemizde. Tacizciyi, tecavüzcüyü, katili bitirecek cezalar yok! Kadına değer yok ülkemizde. Kız çocuklarına, genç kızlara tecavüzcüler var! Hayvana tecavüz edenler var! Karısına istediğini yapmadığı için şiddet uygulayan adamlar var! Yolda yürürken hiç tanımadığı kıza, kadına laf atan erkekler var! Sırf onunla beraber olmak istemediği için katledilen kadınlar var!

Bu ülkede adalet yok.

Ülkede Şule Çetler, Filiz Tekinler, Emine Bulutlar, Özgecanlar, Eylüller, Melekler, Denizler, Aslı Şahinler, Zehralar, Didemler, Ceren Özdemirler var!!!

***

Umarım 2020 yılında ülkenin adı sporda başarılarla, siyasette birlik beraberlik ile, üreten çiftçi ile, eğitimde başarılar ile, iş istihdamları ile anılır. Ve umarım kadınlar, genç kızlar, kız çocukları ölmez. Öldürülmez..

2020 yılı herkese sağlık, huzur, mutluluk getirmesi dileğimle…