MEHMET AYTAÇ

Toplantı öncesinde konuşan Helvacıoğlu, Keşan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılını kutladıklarını ifade ederek, “Çok güzel bir kutlama programı ile kurtuluşumuzu kutladık. Etkinliklerimiz yılsonuna kadar devam edecek. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına borcumuz var. Birlik ve beraberlik ile borcumuzu ödemeye devam edeceğiz. Sempozyumundan alışveriş günlere kadar Keşan’a yakışan birçok etkinlik yaptık. Belediye ve meclisime teşekkür ederim. Şimdi önümüzdeki yıl Cumhuriyetimizin 100. Yılına yakışan etkinliklerle Trakya’da önder Türkiye’ye örnek olacağız. Keşan Belediyesi olarak bölgenin lokomotifiyiz. Keşan Belediyesi olarak tarih yazdık. Rol model olmaya devam edeceğiz. Keşan’ın birlik ve beraberliği önem kazanmaya devam ediyor” dedi.

Belediye Meclis Üyeleri Barbaros Tokgöz, Mitat Bulut, Volkan Erkan, Coşkun Lofçalı mazeretleri nedeniyle izinli sayıldığı toplantıda,

Keşan Belediyesi’nin 2023 yılı performans programı görüşüldü. Keşan Belediyesi Mali Hizmetler Müdürü Hasan Balcı’nın bilgilendirmesinin arından yapılan oylamada madde oy birliği ile kabul edildi.

Keşan Belediyesi’nin 2023 yılı bütçesinin görüşülmesiyle devam eden oturumda, Plan ve Bütçe Komisyonu’nun raporu doğrultusunda 2023 yılı tahmini gider bütçesinin 855 milyon TL, tahmini gelir bütçesinin de 740 milyon TL olarak tespit edildiğini, İller Bankası’ndan 115 milyon TL’lik borçlanma ile birlikte denklik sağlandığı bilgisi verildi.

TÜMER: “ENFLASYON ORTAMINDA BU BÜTÇE ARTIŞI DOĞAL”

Maddenin görüşülmesi öncesinde söz alan CHP Gurup Sözcüsü Belediye Meclisi Üyesi Ferudun Tümer, öncelikle geçen hafta Taksim’de ve dün Gaziantep’de yaşanan terör saldırılarını lanetleyerek sözlerine başladı. 2022 yılı tahmini bütçenin, ek bütçelerle birlikte 477 milyon TL olduğunu hatırlatan Tümer, gider bütçesinin 310 milyon TL civarında olduğunu, gelirin 250 milyon TL civarında olduğunu kaydederek, 2022 yılı bütçesinin gerçekleşme oranının yüzde 60-65 civarında gerçekleştiğini söyledi.

2023 bütçesinin tahmini olarak %80 oranında arttığını ifade ettiğini bildiren Tümer, şöyle konuştu: “Ama burada Türkiye’de yaşadığımız enflasyonist ortamı da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Enflasyonist ortamlarda bütçe tutturmak, yaptığınız tahmini bütçeyle seneyi bitirmek hakikaten zor. Bu sene de 2022’de de bu zorluğu yaşadık. İnşallah 2023 yılında bu zorluğu yaşamayız. Enfslayonun TÜİK’e göre %100, diğer tahminlere göre %200 olduğu bir yerde bütçelerin bu şekilde artıyor olması doğaldır. İdare ediliyor olması da çok zor bu bütçelerin. 2023 yılında temennim, minimum 590’la gerçekleşmesi, ek bütçe talebinin olmaması. Bu da enflasyonun olmayacağı anlamına gelir Türkiye’de.”

SORAN: “YÜKSEK BORÇLANMA BELEDİYEMİZİ ÇIKMAZA SOKACAK”

Tümer’in ardından söz alan Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Belediye Meclisi Üyesi Olcay Soran da bir konuşma yaptı. Komisyon olarak bütçeyi kabul ettiklerini ve Keşan halına ve Keşan Belediyesi’ne hayırlı olmasını dileyen Olcay Soran, bütçe ile ilgili olarak bazı tenkit ve önerilerde bulundu. Soran şunları söyledi: “Halkımız son yıllarda en ağır ekonomik krizini yaşıyor, ülkemizde son iki yıldır yaşanan yüksek enflasyon, alım gücünü önemli ölçüde düşürdü. Halkımızın sofrasındaki lokmayı her geçen gün küçülten bu süreç, öyle görünüyor ki bir süre daha devam edecek. Halkımız bu zorlu süreci yaşıyorken belediyemizinse bu süreçten bağımsız olamayacağı, Keşan Belediye Meclisi tarafından 21/10/2022 günü 2022/171 karar sayısı ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen ek bütçe talebinin görüşülmesi esnasında “Özel Kalem ve Temsil Ağırlama harcamalarındaki artışı dile getirilmiş, 30/06/2021 tarihi ve 31527 sayılı 2021/14 Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirleri konulu genelgesini hatırlatarak uygun bulmadığımızı belirtmiş olmamıza rağmen 2023 yılı Özel Kalem ödeneğinin oluşturulmasında bu uyarılarımızın dikkate alınmadığı, Tasarruf Tedbirleri konulu genelgenin görmezden gelindiği görülmektedir. Borçlanma giderlerinin çok yüksek olduğu, ileriki yıllarda belediyemizi çıkmaza sokacağını düşünüyoruz. Gelir bütçesindeki arazi satışı ile ilgili daha önce Meclis’te ret kararı verdiğimizden dolayı karşı çıkıyoruz.”

Konuşmaların ardından yapılan oylamada, 2023 mali yılı bütçe kararnamesi, 2023 mali yılı gelir bütçesi, birim müdürlükleri 2023 mali yılı gider bütçeleri 1. düzeylerde, 2023 mali yılı ayrıntılı harcama programı ve 2023 mali yılı finansman programı ayrı ayrı oylanarak oy birliği ile kabul edildi.

Oylamanın ardından söz konuşan Helvacıoğlu, yapılan her işin Keşan’ın menfaatine olduğunu belirterek, dijital döneme girildiğini, Keşan Belediyesi olarak yeni döneme ayak uydurmak ve halkın refahı için Meclis’in birlikte çalışmaya devam edeceğini söyledi. Helvacıoğlu, verdikleri katkı nedeniyle komisyon üyeleri ile Belediye Meclis üyelerine teşekkür etti.

2023 yılında uygulanacak vergi, harç ve ücret tarifelerinin belirlenmesi ise oy birliği ise Aralık Ayı Meclis Toplantısı’na ertelendi.

Keşan Belediyesi Aralık Ayı Meclis Toplantısı 8 Aralık’ta yapılacak.