Bazı televizyonlarda, sürekli cemaat, tarikat, şeyh, şıh, gavs konuları özellikle gündeme taşınıyor.

Bu anlı şanlı televizyoncular, her akşam çıkıp programlarda bilmem ne cemaatini, gavs bilmem kim olmuş, yok bilmem hangi tarikat saatlerce anlatıp duruyorlar.

Ben burada bu konuları saatlerce televizyonlarda anlatanlara şunu söylüyorum. Bu adamları tartışarak bence Türkiye’de reklamlarının yaptığınızın farkına varın.

Cemaat, şeyh, şıh, tarikat, gavs nedir? Bunların ülkemizde iktidarı, kurumları teslim aldıklarının farkında değil misiniz?

Siyasiler mesela cemaati ziyaret ediyor, şaşırıp kalıyorum.

İnsanlar gavs denen adamın ellerini kuyruklara girerek öpmeye çalıştıklarını şaşkınlıkla görüyoruz.

Siyasetçiler sürekli bunlarla ilişkilerini sıcak tutmaya çalışıyor.

Cemaatler ve tarikatların örgütlü yapı olduğu ve siyasetçiler için bir anlamda oy deposu gibi görüyorlar.

Bilmem ne ağa cemaati, bilmem ne tarikatı, bilmem ne gavs, şıh, şeyh, tarikat.

İnsanlar bunları ziyaret için bu yapıların kurulduğu illere giderek onların elini eteğini öpmek için neden kuyruğa girerler. Ben bunu anlayamıyorum.

Bu tür tüm oluşumların kapatılarak sonlandırılması gerekir.

Kimse bir ülkeden güçlü olamaz, bütün siyasetçilerimizin bunlara yüz vermemesi ve ilişkilerini kesmesi gerektiğini düşünenlerdenim.

Ayrıca bu televizyonlarda ve basında da bunlardan hiç bahsedilmemeli ki kendilerini sanki çok güçlüymüş gibi hissetmesinler.

Her akşam ayrı ayrı kanallarda bunları konuşmak kimseye ne kazandırır bilemem. Bence basının da bu tür oluşumları dile getirmekten vazgeçmeleri gerektiğini düşünüyorum.

Siyasilerin ve son 20 yılda iktidarda bulunan partinin kendilerine verdiği güçle devletin çeşitli kurumlarını ele geçiren ve kendi adamlarını buraya yerleştiren bu tür yapılar, ülkeyi yönetmekte iktidardan bile daha güçlü olduklarını ve kendilerinin destek vermediği takdirde hiçbir siyasi partinin iktidara gelemeyeceğini düşünmektedirler.

Toplum olarak da bu insanları konuşmaktan sağda solda şu cemaati bu tarikatı, şu şeyhi bu şeyhi, şu şıhı, bu şıhı lütfen konuşmayalım ve onlara dolaylı olarak destek olmayalım.