CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, faiz kararını eleştirdi CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, faiz kararını eleştirdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, Türkiye'de son yapılan Katma Değer Vergisi (KDV) düzenlemeleri ile lokanta, restoran ve kafelerde tüketilen ürünlerin KDV oranlarının artırılası ve vergi adaletsizlikleri ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. İlçe Başkanı Çakır, hükümetin, fakirden alıp zengine vermeye, yoksulu daha da yoksullaştırırken zengini daha da zengin etmeye devam ettiğini söyledi. İlçe Başkanı Çakır, hükümetin bu artışı 'vergi artışı' olarak değil de 'KDV düzenlemesi' olarak nitelendiğini belirterek; “Ancak, son bütçe raporlarına göre, toplanan vergilerin büyük bir çoğunluğu dolaylı vergilerden gelmekte ve bu durum özellikle düşük ve orta gelir gruplarını etkilemektedir. Bu artışlar, seçim kampanyasında 'yeni vergi artışı yok' vaadi ile çelişirken, dolaylı vergilerle halkın temel tüketim ürünlerinden yüksek oranda vergi toplandığı ve bu durumun ekonomik adaletsizliği artırdığı gözlemleniyor” dedi.
“HÜKÜMET; KDV ORANI ARTIŞINA, ‘DÜZENLEME’ DİYOR”
Yeme-İçme sektöründe KDV oranını arttıran Hükümetin bu artışı düzenleme olarak söylediğini hatırlatan İlçe Başkanı Çakır, açıklamasına şöyle başladı: “Lokanta, restoran ve kafelerde tüketilen ürünlerin KDVartıran iktidar, bunun vergi artışı değil ‘KDV düzenlemesi’ olduğunu söylüyor. Üç aylıkbütçe gerçekleşmeleri tahsil edilen 1,3 trilyon TL verginin yüzde 76’sının halkıntüketiminden alınan ve fiyatın içinde tahsil edilen KDV, ÖTV ve diğer dolaylı vergilerdenelde edildiğini ortaya koyuyor!Seçim kampanyasında ‘yeni vergi artışı yok’ diyen iktidar tütün mamulleri ve alkollüiçkilere peş peşe yaptığı yüklü ÖTV-KDV artışlarının yanı sıra son olarak restoran, lokantave kafelerde tüketilen ürünlerden alınan KDV’de yüzde 8’lik oranı yüzde 10’a, yüzde 18KDV’ye tabi tüketim kalemlerindeki oranı yüzde 20’ye yükseltti. Hazine ve Maliye BakanıŞimşek, bunun vergi artışı değil KDV düzenlemesi olduğunu öne sürüyor.”
“YILIN İLK 3 AYINDA VATANDAŞ; BANKA, HOLDİNGLERDEN 3 KATI FAZLA VERGİ ÖDEDİ”
Yılın ilk 3 ayında toplanan vergi istatistiklerine bakıldığında; vatandaştan alınan dolaylı vergilerin, banka, holdinglerden alınan doğrudan vergiden 3 katı olduğu bilgisini veren İlçe Başkanı Çakır, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Ocak-mart dönemi bütçe gerçekleşmelerinde vergi tahakkuk ve tahsilat rakamları,iktidarın üst gelir grupları, şirketler, bankalar, holdinglerden alınan doğrudan vergilerin üçkatı vergiyi KDV, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Özel İletişim Vergisi (ÖİV), Akaryakıt TüketimVergisi (ATV) vb. dolaylı vergilerle halkın harcamalarından topladığı görülüyor.Merkez Bankası (MB) genel kurulunda 2023’te Kur Korumalı Mevduata (KKM) ödenentutarın maliyeti 833,4 milyar TL olarak açıklandı. 2022’deki ödemelerle toplam maliyet1,1 trilyon liraya ulaşırken, bu trilyonluk gelirin, kazancın vergisi sıfır. MB’nin açıkladığı kurfarkı maliyeti dışında KKM hesaplarına 2022’de 212 milyar, 2023’te 1 trilyon 23 milyarolmak üzere toplam 1 trilyon 235,5 milyar lira faiz ödenmiş, vergisi-stopajı sıfır.”
“KKM’DE ADALETSİZ UYGULAMA DEVAM EDİYOR”
Vadeli TL hesaplarında faizlerinde stopaj alınırken, KKM hesaplarında sıfır vergi ve stopaj alarak adaletsiz uygulamaya devam eden iktidarı eleştiren İlçe Başkanı Çakır, “Bankalardaki vadeli TL mevduat hesaplarının faiz gelirinde yüzde 15’lik stopaj yüzde 7,5olarak uygulanacak. KKM hesaplarında sıfır vergi ve stopaj uygulaması devam edecek. Buadaletsiz uygulamayı sürdüren iktidar, dolaylı vergilerle KDV, ÖTV, ATV, ÖİV almaya devamediyor. İlk çeyrekte toplam 2 trilyon 369 milyar liralık vergi tahakkukuna karşılık 1 trilyon344 milyar lira tahsil edilmiş.
Tahakkuk/Tahsilat oranı yüzde 56,7 olmuş. Tahakkuk edenvergilerin yüzde 40’ından fazlası tahsil edilememiş. Tahsil edilen 1,3 trilyon TL verginin318 milyar lirası şahıs ve şirketlerin geliri, kazançları üzerinden alınan doğrudan gelir vekurumlar vergisi. Başta KDV-ÖTV olmak üzere üç ayda dolaylı vergilerden tahsilat ise 1trilyon 25 milyar TL. Üç aylık vergi tahsilatının yüzde 76’sı, her 100 TL verginin 76 lirasıdolaylı vergilerle halkın tüketiminden, ekmeğinden, telefonundan, aracınınyakıtından,içtiği çay, su, ayrandan vb. alınmış. İlk üç ayda sadece KDV tahsilatı yüzde 216 artarkendahildeki KDV geliri 222 milyar TL, ithalattan alınan KDV 303 milyar TL. Dolayısıyla tahsiledilen 1trilyon 25 milyar TL dolaylı verginin 525 milyar lirası, yüzde 50’den fazlası tekbaşına KDV’den gelmiş. Üç aylık ÖTV tahsilatı yüzde 109 artışla 283 milyar TL”
ifadelerini kullandı.
"AKP, ZENGİNİ DAHA ZENGİN ETMEYE DEVAM EDİYOR"
Hükümetin, fakirden alıp zengine vermeye, yoksulu daha da yoksullaştırırken zengini daha da zengin etmeye devam ettiğini kaydeden CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, açıklamasını şöylesonlandırdı: “Hazine ve Maliye Bakanı vergiyi TABANA YAYMAKTAN söz ederken, bütçegerçekleşmeleri, dolaylı vergilerle tabanın belinin büküldüğünü, aldığı nefese bileKDV-ÖTV ödediğini, memur-asgari ücretlinin maaşı cebe girmeden gelir vergisininkesildiğini gösteriyor. Asıl yapılması gereken vergiyi TAVANAYAYMAK. Kaynağıbelirsiz servet sahiplerinden, rant ve gayrimenkul zenginlerinden vergi almak!AKP hükümeti, fakirden alıp zengine vermeye, yoksulu daha da yoksullaştırırken zengini daha da zengin etmeye devam ediyor.”