ERDOĞAN DEMİR-MEHMET AYTAÇ

Saat 11.00’de başlayan kongreye CHP Edirne İl Başkanı Samet Kahraman, CHP Edirne Milletvekilleri Ediz Ün, Ahmet Baran Yazgan, geçmiş 24.dönem Edirne milletvekili Kemal Değirmendereli, 25.26.ve 27.dönem Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, 28.Dönem Edirne Milletvekili Adayı Ufuk Kanışkan, 28. Dönem Edirne Milletvekili Aday adayları Mustafa Bezbaş, Recep Pekcan ve Olgu Karataşoğlu, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Meriç Belediye Başkanı Erol Dübek, Enez Belediye Başkanı Özkan Günenç, Beyendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek,  Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Uzunköprü İlçe Başkanı Muammer Çetiner, İpsala İlçe Başkanı Ahmet Uğraş Uybaş, Enez İlçe Başkanı Vedat Avcu, Havsa İlçe Başkanı Hüseyin Özden, geçmiş dönem Edirne İl Başkanı Şükrü Ciravoğlu, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, MHP Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan, Demokrat Parti Keşan İlçe Başkanı Şaban Balkanlı, DEVA Parti Keşan İlçe Başkanı Kerem Harmanlı, SOL Parti Keşan İlçe Başkanı Ali Erol Durmaz, Keşan Kenet Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, Eğitim Sen Keşan Temsilcilik Başkanı Vedat Bulut, Keşan Türkü Dostları Derneği Başkanı Soner Velioğlu, Temiz Keşan Derneği Başkanı Ekin Öztürk, önceki dönem Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, İl Genel Meclis üyeleri, belediye meclis üyeleri, geçmiş dönem ilçe başkanları, oda başkanları, mahalle muhtarları ve partililer katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Saner Özdilek yaptığı konuşmada tüm konuklara hoş geldiniz diyerek, “CHP’nin birlikte yürümekten onur duyduğum CHP’li yol arkadaşlarım hepiniz hoş geldiniz. Kongremiz hepimize hayırlı uğurlu olsun. Cumhuriyetimizin ve partimizin kurucusu, tek ve ebedi başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ve bu vatan uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimiz için saygı duruşuna ve ardından İstiklal Marşını okumaya davet ediyorum.” dedi.

Açılış, yoklama ve saygı duruşunun ardından Divan Heyeti seçimi gerçekleştirildi.

Divan Başkanlığı’na Okan Gaytancıoğlu, Divan Başkan Yardımcılığı’na Erdoğan Gümülcineli ve Katip Üyeliğe de Baki Topal seçildi.

Daha sonra geçilen maddelerde Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu CHP Keşan İlçe Başkanı Saner Özdilek tarafından okundu. 

Özdilek faaliyet raporu ile ilgili olarak şunları söyledi.

“28 Aralık 2019’da göreve başladık. Görev süremiz 4.yıla yaklaştı, pandeminin de yaşanmasıyla zor bir süreçten geçtik. Yine de elimizden geldiği kadar görevimizi yapmaya çalıştık. Tabi ki takdir sizlerindir. Rutin yapılan işlerden bahsetmeyeceğim. Görev süremiz boyunca 83 adet canlı yayın yaptık. Bu yayınlar daha çok yerel gündemle alakalıydı. Ama genel gündemle ilgili de yayınlarımız oldu, seçim döneminde de oldu. 02 Ocak 2020 Kanal İstanbul a hayır imza kampanyası düzenledik. 4 bin imza topladık

17 Ocak 2020 Öbek örgütlenme sorumlusu eğitimi gerçekleştirdik.

29 Ocak 2020 Elâzığ depremi dolayısıyla partililerimizin katkıları ile Elâzığ İl başkanlığımız vasistası ile yardım malzemelerinin gönderimini sağladık.

01 Şubat 2020 de ilki başlayan FSRU Liman inşaatı protestoları için yapılan tüm eylemlere katılım sağladık.

İlçemizde aksayan tüm projeler ile ilgili olarak Meclis üyelerimiz ile beraber yapılamayan aksayan uzayan işlerin takipçisi olduk.

Çevre ilçelere alınmayan pazarcı esnaflarımız ile ilgili olarak girişimlerde bulunduk Malkara’ya alınmayan pazarcı esnaflarımızın sorunlarını çözdük

Maltepe, Çobançeşme, Paşayiğit mahallelerimizde yapılması planlanan patlatmalı işlem ile linyit kömürü üretimi yapılmasına karşı durduk. Ve bölge halkımız ile beraber başarılı olduk.

Sahillerimizi kiralamak isteyen MUÇEV denilen kuruluşa karşı durduk imza kampanyalarına destek olduk. Gecikmeli de olsa sahillerimiz bu kurumdan kurtarıldı.

28 Eylül 2020 Beğendik Belediyemizin yıllardır çözülemeyen su sorunu çözüldü. Temel atma töreninde Beğendiğin başarılı belediye başkanı Muhammet Örneğin yanında olduk.

Paşayiğit mahallemize yerleşim yerlerinin hemen yanında 1. Derece tarım arazisine yapılması planlanan biyokütle enerji santralinin zararları ile ilgili basın açıklaması eylem ve bilgilendirme toplantıları düzenledik

Erikli pazaryeri yeri yangınında esnaflarımızın yanında olduk. Rasim ergene caddesinde yol kaldırım çalışmalarından dolayı mağdur olan hemşerilerimizin yanında olduk. Eski belediye binası plansız programsız insanların can güvenliği tehlikeye atılarak yapılan yıkımda oradaydık. Eski köy garajında mağdur edilen esnaflarımızın yanında olduk. 

Pandemi sürecinde mağdur olan 667 aileye yardım malzemelerini ulaştırdık. Yüzün üstünde çocuğa kıyafet bez ve mama yardımı yapılmasına aracılık ettik. Gelir seviyesi düşen ailelere kıyafet desteği verdik. Yaklaşık 260 aile maddi yardım yaptık. 

Her ramazanda partililerimizin yardımları ile oluşturulan fonlarla yaklaşık 1100 aileye yardım kolisi market alışveriş çeki ulaştırdık. Bu aileleri tespit ederken de partimizin seçilmiş delegelerinden destek almaya özen gösterdik.

Belediye meclisimizle su faturalarına %20 indirim getirdik pandemiden dolayı sıkıntıya düşen müzisyenlik ve hamallık yapan 750 vatandaşımıza 3 aylık süre ile maddi yardım yapılmasını sağladık. Pandemide belediye kapalı olan kiracılarından 5 ay boyunca kira alınmamasını açık olanlara da %50 indirim yapılmasını sağladık. Kapalı olan diğer esnaflara da maddi ardım yapılmasını sağladık. Pandemi boyunca sıkıntıda olan pazarcı esnafımızdan da 5 ay botunca kira alınmaması sağlanmıştır.

Köylere hizmet götürme birliğine 5 yılın ardından (2021 yılı itibari ile) tekrar bir üye kazandırılması konusunda önemli bir başarı sağlanmıştır. Halende temsiliyetimiz devam etmektedir.

SANDIK GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİ

2023 Mayıs ayında yapılan tarihimizin en önemli seçiminde Keşan İlçe Örgütü olarak gönül rahatlığı ile şunu söyleyebilirim. İki seçimde de hiçbir sandığı sizlerin sayesinde boş bırakmadık. Yaklaşık 209 asil, 209 yedek sandık görevlisi, 200 müşahit, 18 okulda toplam 20 avukat arkadaşımız, 30 okul sorumlusu 18 bilişim sorumlusu, 12 adet köy sorumlusu toplam seçim görevlisi 698 kişi ile sahadaydık. Keşan’ın 1 tane oyunu çaldırmadık diyelim. 1 tane oyunun heba edilmesine izin vermedik. Bunun için tüm seçim görevlilerimize sizin önünüzde bir kez daha çok teşekkür ediyorum.

Sandık güvenliği ile ilgili 16 kez eğitim verdik. Çevre ilçelere ve bölgemizde ittifak ortağı olduğumuz partilere de eğitim verdik. 

ÖBEK ÖRGÜTLENMESİ

Görev süremiz boyunca öbek örgütlenme faaliyetlerimize başladık, 3 mahallede toplam 700haneye seçim sürecinden önce ziyaretlerimizi gerçekleştirdik, seçim sürecinde de bunların geri dönüşlerini olumlu bir şekilde aldık. Bu konuda daha etkin ve daha fazla gayret göstermeliydik. Umarım bundan sonra yeni yönetimimiz bu değerli çalışmayı devam ettirecektir. 

DEPREM

6 Şubat tarihinde yaşadığımız deprem felaketinin yaralarını sarmak için ilçe başkanlığımız öncülüğünde başlattığımız deprem dayanışmasına ilk aşamada 1 kamyon erzak ve kıyafet ardından 1 kamyon daha erzak yardımı ve son olarak 1 adette konteyner yardımında bulunduk. 

30 yılın ardından yerel yönetimde muhalefette kalmak gibi birçok etkene rağmen 4 yıl boyunca birlikte görev yapmaktan onur duyduğum, burada bahsetmeyi atladığımız unuttuğumuz onlarca faaliyetin yaratıcısı olan. ailesini, işini, ekonomisini riske atarak hiçbir siyaset beklentisi olmayan yönetim kurulu arkadaşlarımı, dostlarımı sahneye davet etmek istiyorum. Sanırım hepimiz onlara teşekkür etmeliyiz. 

Her sorunda ve her ihtiyaç duyulduğun da partisinin yanında olan İl genel Meclis üyelerimiz teşekkür ediyoruz sağ olun.

Her daim ve her koşulda partisinin bir neferi olan, Keşan’ımızın yüz akı çalışkan güzel insan Beğendik Belediye Başkanımız Muhammet Örnek teşekkür ediyoruz.

Verilen her görevi eksiksiz yerine getiren belde başkanlarım sağ olun. Teşekkür ediyoruz.

Büyük zorluklarla idare edilen ESTAB ve GÜNEKAB’ın geçmiş ve şimdiki başkanlarımız belediye meclis üyelerimiz Olcay Soran, Süleyman Gürsel  Paçaman, Erhan Engin katkılarınız için teşekkürler.

Partili muhtarlarımız sağ olun her daim yanımızdaydınız.

Aynı zamanda göreve geldiğim ve tanıma fırsatı bulduğum, Keşan örgütümüze tüm süreç boyunca sınırsız destek veren keşke daha önce tanısaydım dostluk kursaydım diye hayıflandığım Sayın il Başkanım Samet Kahraman’a çok teşekkürler. 

Çok önemli bir seçimi geride bıraktık. Ülke bu kadar kötü yönetiliyorken her şey bu kadar olumsuz gidiyorken bu seçimi kazanmışız gibi yapmak, hiç doğru değil, seçimi kaybettik. İl Genel Meclis üyelerimizi, belediye meclis üyelerimize, GÜNEKAB, ESTAB Başkanına ve Beyendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek’e teşekkür ediyorum. 

BU SİSTEM DÜZELTİLMELİ

Edirne bundan bir önceki seçimde 120 bin oy almasına rağmen 8 delege ile temsil edilirken, % 2 toplamda 32 bin oy aldığımız bir ilde 28 tane kurultay delegesi var. Böyle bir temsiliyet olamaz. Bu sistemin düzeltilmesi gerekiyor.”

Özdilek’in konuşmasının ardından Faaliyet Raporu üzerine söz alan çıkmayınca rapor oybirliği ile ibra edildi.

Daha sonra hesap raporu Tamer Filiz tarafından okundu. Hesap raporu da yapılan oylamada oybirliği ile ibra edildi.

Ardından 28. Dönem CHP Edirne Milletvekilleri Ediz Ün, ve Ahmet Baran Yazgan ,CHP Edirne 3.sıra adayı Ufuk Kanışkan ve Önkal Kılavuz,  yaptıkları konuşmalarla CHP Keşan İlçe Kongresi’nin hayırlı olmasını dileyerek Anıl Çakır ve yeni yönetime başarılar diledi.

Genel Kurulda konuşan 24. Dönem Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli de ilçe kongresin hayırlı uğurlu olmasını dileyerek “Anıl kardeşim işini gücünü bırakıp aday oluyor, genç bir liste geliyor. Bu gençliğin dinamizmiyle biz bu değişimi Keşan’da da yapacağız, Edirne de de yapacağız. Keşan Edirne’de ışık tutacak inşallah bu yeni dönemde.Mayıs seçimlerinde Keşan sokaklarında yeşil bayraklar sallandı. 2024 yerel seçimlerinde Keşan’da kırmızı bayrakların sallanmasını istiyorum. Yerel seçimlerde Keşan’da başarılı olacağımıza inanıyorum.”

Değirmendereli’den sonra konuşan CHP Edirne İl Başkanı Samet Kahraman da yaptığı konuşmada partide kongre sürecinin Keşan Kongresi ile başladığını belirterek “Yönetimler 3.5 yıl hatta daha fazla grev yaptılar. Hem ilçeler hem de il yönetimi bu süreci yaşadı. Yerel yönetimler seçimlerine 6.5.-7 ay kaldı. Biz geçmişi unutarak bütün kırgınlıkları küskünlükleri unutarak çalışmaya başlamamız lazım. Samimiyetle insanlara dokunduğumuz her yerde oyumuz arttı. Anıl kardeşime ve yönetimimize büyük grev düşüyor. Hemen çalışmamıza başlamalıyız. Ama partililer de ona destek olacak. Ben Anıl kardeşime ve yönetimine başarılar diliyorum.” dedi.

Kahraman’ın ardından 28.Dönem Edirne Milletvekili Aday Adayı Mustafa Bezbaş konuşmaya çıkarken, CHP Edirne Milletvekili Ediz Ün, Bezbaş’ın konuşması istemeyince Divan Başkanı Okan Gaytancıoğlu, “Sevgili partililerimize bunu oylatalım. Konuşsun mu konuşmasın mı” dedikten sonra salondaki delegeler ve partililer Bezbaş’ın konuşması konusunda oybirliği ile karar verdi ve ardından Bezbaş konuşmasını yaptı.

BEZBAŞ: “KEŞAN YÜZDE 46 OY ALDI, SİZ DE ALSAYDINIZ”

Kongrede bir konuşma yapan CHP 28. Dönem Edirne Milletvekili Aday Adayı Mustafa Bezbaş, vatandaşların ve çiftçilerin yaşadığı ekonomik zorluklara dikkat çekti. CHP Edirne Milletvekilleri Ahmet Baran Yazgan ve Ediz Ün’ü de yaptıkları konuşmalar üzerinden eleştiren Bezbaş; “Bizim buğday üreticisinin çok ciddi sorunları var. Milletin malı bekliyor harmanda, bekliyor ambarda. Küçükbaş üreticisi hayvanlarını kesiyor. Büyükbaş üreticisi, süt ineklerini kesiyor, sütleri damlıyor. Memleketimin sorunları var, memleketim ağlıyor. Şu şöyle demiş, bu böyle demiş. 40 senedir söyleniyor bunlar. Keşan yüzde 46 oy vermiş son seçimde. Ne istiyorsunuz kardeşim? Siz de alsaydınız. Kendi memleketinde ne aldınız da ne konuşuyorsunuz? Bunları konuşamayız. Bu yeri değil. Yaparsın genişletilmiş toplantını, herkes eteklerindeki taşları döker. Burda ülkeyi yönetmeye aday, bu güzel ülkeyi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde yönetmemiz lazım. Bizim de hatalarımız var, insanız. Dün de bir takım insanları beğenmeyip oy vermeyenler vardı, bu Mehmet Özcan döneminde de böyleydi, Recep Gürkan’a da böyleydi. Ama bunlar sayıyı etkilemez. Büyük sıkıntı yaratmaz. Bir gün küser, üçüncü gün geri döner” dedi. 

“CUMHURİYET HALK PARTİSİ BİR DURUŞTUR”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir ocak olduğu söyleyen Bezbaş; “Cumhuriyet Halk Partisi bir kültürdür. Cumhuriyet Halk Partisi bir duruştur. Cumhuriyet Halk Partili olmak, her yerde, yürürken bile, bir düğünde, cenazede, ne yaptığını bilmektir. Bilmezseniz sıkıntı olur. Herkes size ben, sen değil, Cumhuriyet Halk Partililer geldi derler. Biz her zaman, birlik ve bütünlüğümüzü sağladığımız zaman seçim alırız. Bizi sıkıntıya soktular. Ne yaptılar, birbirimize düşürdüler. Bırakın bu değerli üyeler genel başkanından en altına kadar seçsinler. Sen üyene, değersiz, yetersiz diyemezsin kardeşim. Bu Cumhuriyet Halk Partisi, bu üyelerindir. Her zaman her yerde üye karar verecek. Bunu sağlamadığımız sürece biz iktidar olamayız” şeklinde konuştu. Bezbaş, konuşmasının sonunda yeni yönetime başarılar dileyerek, 27. Dönem CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu’na da çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Bezbaş; “Okan hocam. Edirne çiftçisi, Edirne hayvancısı, Edirne halkı sizden razı” dedi. 

Bezbaş’tan sonra Divan Başkanı ve 25. 26. ve 27. dönem Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu konuştu.

BÜTÇE 500 MİLYAR AÇIK VERİYOR

 Gaytancıoğlu CHP’nin bir aile olduğunu hatırlatarak, “Biz burada bir aileyiz. Biraz da yaralı bir aileyiz. Ciddi anlamda ülkeyi yönetecekken ülkenin her yerine adımızı yazacakken kaybettik. Hala bir ölü toprağı var. Bunu bilelim, yani Türkiye Cumhuriyetinin bütçesi 500 Milyar açık veriyor. Bu açığı Merkez Bankası ödeyecek yani bizler ödeyeceğiz. Birkaç ay sonra daha ne kadar zorlanacağımızı göreceksiniz. Ek bütçe yapılıyor, zamlar yapılıyor, vergiler alınıyor, 500 milyar lira açık var. İki ay önce 19-20 lira olan mazot, benzin 40 liraya dayandı daha da yükselecek. Faizleri baskı ile tutan bir iktidar var. Bizi sömüren bir iktidar var. 16 milyon emekliyi açlık sınırının altında tutan bir iktidar var. 10 milyon emekliye 7.500 TL maaş veriyor, zam yapmıyor. Asgari ücret açlık sınırının altında, Türk çiftçisi bitmiş. Biz 13 TL verecektik kabul etmediler, emekliye 15 bin lira verecektik istemediler.” şeklinde konuştu.

SANDIKLARDA YOKTUK, KENDİMİZİ ANLATAMADIK

CHP’nin Mayıs ayındaki seçimlerde kendini anlatamadığını belirterek sözlerini şöyle tamamladı: “Kendimizi anlatamadık, sandıklarda yoktuk. Ben vekil olarak görev almamış olabilirim ama Cumhuriyet Halk Partili olmak sorumluluktur diyoruz. Bu partide en güzel görev üyeliktir diyoruz. Bugün vekil olursun, yarın başka görev alırsın, ama bu partinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ise bu partinin tüzüğünün 1.maddesi bu parti Kuvayi Milliye’nin devamı bir parti diyorsa hepimize büyük sorumluluklar düşüyor arkadaşlar. Sandıklarda neden yoktuk, daha bak bunu sorgulayamadık. Bu kardeşiniz 14 Mayıs’ta Erzurum’daydı. 2300 sandık vardı, 1800 tane sandıkta görevlimiz yoktu, Şanlıurfa’ya gittim sonra hemen 1700 sandıkta 1400 görevlimiz yoktu. Biz kendi özeleştirimizi yapmamız lazım. Ben burada Keşan İlçe örgütümüze teşekkür ediyorum. Çünkü Edirne’deki oy oranının üzerinde bir oyla çıktılar, çalıştılar. Kendimizi neden anlatamadık, seçimi kazanmadık. Buradan kendisini rahmet ve minnetle anıyorum Erdin Bircan ağabeyimizi ve alkışlayalım diyorum. Biz önseçimden çıkarak % 55 ile meclise gittik. Herkes sorunlar karşısında CHP’den bişey bekliyor, çünkü biz 100 yıllık bir partiyiz. Bu ülkenin kurucu partisiyiz. Biz umuduz, umut olmak zorundayız. Ülkenin sorunları veya bölgenin sorunlarında yeni yönetim kuruluna büyük görevler düşecek. Eylem yapmaları lazım olacak ama bizler de onlara partili olarak destek olacağız. Ben Anıl Çakır ve yeni yönetimine görevlerinde başarılar diliyorum, bu yönetim cidden büyük bir sorumluluk altına girdi.

Gaytancıoğlu’ndan sonra söz alan CHP Keşan İlçe Başkan Adayı Anıl Çakır da şunları söyledi:  ““Selâm yaradana!

Tohumların tohumuna, serpilip gelişene selâm!

Bütün yemişler dallarınızdadır.

Beklenen günler, güzel günlerimiz ellerinizdedir,

haklı günler, büyük günler,

gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan,

ekmek, gül ve hürriyet günleri.

Türkiye işçi sınıfına selâm!

Meydanlarda hasretimizi haykıranlara,

toprağa, kitaba, işe hasretimizi,

hasretimizi, ay yıldızı esir bayrağımıza.

Düşmanı yenecek işçi sınıfımıza selâm!

Paranın padişahlığını,

karanlığını yobazın

ve yabancının roketini yenecek işçi sınıfına selâm!

Türkiye işçi sınıfına selâm!

Selâm yaratana!”

Selam olsun bağımsızlık mücadelesi için göğsünü siper edenlere, bu mücadelede can alanlara, can verenlere!

Çanakkale’de Dumlupınar’da, Arıburnu’nda, Conkbayırı’nda, Sakarya’da “vatan” diyerek şehit düşenlere ama al bayrağı yere düşürmeyenlere selam!

Selam olsun güçlünün önünde diz çökmeyenlere, zalime boyun eğmeyenlere!

Hayatını alın teriyle kazananlara, evlatlarına haram lokma yedirmeyenlere selam!

Selam olsun bereketli topraklarımızı işleyen o nasırlı ellere!

Selam olsun gözümün nuru, gönlümün aynası öğrencilerime; selam olsun beni yetiştirip bugünlere getiren öğretmenlerime, Cumhuriyet öğretmenlerine selam!

Selam olsun benim gibi vazgeçmeyenlere, umutlarının, hayallerinin peşinden gidenlere!

Selam karanlığa karşı savaş açan aydınlık yüzlere!

Selam olsun bu toprakları bizlere vatan yapan Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e; selam olsun onun yol arkadaşı, evlatlarımızı babasız bırakmayan İsmet İnönü’ye!

İl başkanımıza, kale komutanlarımız ilçe başkanlarımıza, partimizin bayrağını gururla dalgalandıran belediye başkanlarımıza, geçmişten bugüne kadar partimize büyük hizmetleri dokunan, hala da dokunmaya devam eden milletvekillerimize, il genel meclisi üyelerimize, belediye meclisi üyelerimize, belde başkanlarımıza, yönetim kurulu üyelerimize selam!

Selam olsun partimizin bütün çalışmalarına evini, barkını, çocuklarını bırakıp katılan, en önde koşan kadınlarımıza, Cumhuriyet kadınlarına, kadın kollarımıza!

Selam olsun partimizin gizli kahramanlarına, öz evlatlarına, canımın bir parçası olan gençlik kollarımıza!

Muhtarlarımıza, çok kıymetli basın emekçilerimize, sivil toplum örgütlerimize selam!

Partimizin Keşan’daki büyük yürüyüşünü başlatacağı ve yolun sonunda bu yürüyüşü zaferle taçlandırmasının ilk adımlarını atacağı ilçe kongremize hepiniz hoş geldiniz. Sizleri saygıyla, sevgiyle, devrimciliğimin olanca ateşiyle selamlıyorum. Sağ olun, var olun!

Değerli partililerim, yol arkadaşlarım! Çok önemli bir yol ayrımındayız. 7 ay sonra yerel seçimlerde Cumhuriyet tarihinin belki de Keşan için en önemli sınavını vereceğiz. Ya bu seçimi kazanacağız ya da bugünkünden daha da kötüye gideceğiz.

2019’da hepimiz çok büyük bir üzüntü yaşadık. Ama artık sızlanma, şikayet etme zamanı değil. Zaman, yeniden ayağa kalkma ve vakit kaybetmeden yola çıkma zamanıdır.

Bakın, Türkiye’de artık demokrasiden, insan haklarından ve özgürlüklerden bahsetmek mümkün değildir. İktidar baskısı her yerde, her şartta kendisini derinden hissettirmektedir.

Dünyada basın özgürlüğü sıralamasında en son sıralardayız. Gazeteciler, yazarlar, aydınlar, siyasetçiler sırf düşündüklerini dile getirdikleri için hapis yatıyorlar.

Ekonomik krizi her geçen gün daha da derinden hissediyoruz.  Bu ülkede çocuklar yatağa aç giriyor, aç! Bu ülkede çocuğuna yiyecek ekmek bulamadığı için intihar eden analar, oğluna okul forması alamadığı için gururuna yediremeyip canına kıyan babalar var!

Eğitim sistemimiz iflas etmiş durumda. Laik ve bilimsel eğitimden her geçen gün hızla uzaklaştırılıyoruz. 

Türk tarımı ve hayvancılığı bitme noktasında. Her gün artan maliyetler, çiftçimizi ve hayvancımızı bezdirmiş durumda. Bugün ürettiği malını satmak için ofise gelen çiftçimiz bırakın malını satmayı, karşısında muhatap bile bulamıyor. 

Devlet bankaları çiftçiye ve hayvancıya vermesi gereken desteği medya patronlarına veriyor. İktidar partisi de bu sebeple bütün medya gücünü eline geçirmiş oluyor.

Gençlerimiz ümitsiz, geleceğe dair çok büyük kaygılar taşıyorlar. Umudu kendi ülkelerinin dışında arar oldular. Nice yetişmiş, eğitimli, pırıl pırıl evladımızı gözyaşlarıyla yurt dışına gitmeye mecbur bıraktılar, ne idüğü belirsiz kaçakları, hırsızları, uğursuzları, katilleri, tecavüzcüleri, ülkemize doldurdular.

Bunlar yüzünden kadınlarımız, çocuklarımız büyük tehlike altında. Kendi çocuklarını koruyamayan, kendi evlatlarına sahip çıkamayan bir ülke haline getirdiler bizi.

Kamuda, devlet dairelerinde liyakat hak getire. Mülakatın arkasına sığındılar, liyakati yok ettiler. Nice başarılı evladımızı mülakatta elediler, onların yerine tek vasfı “yandaş” olmak olan insanları getirdiler. 

İşsizlikte Cumhuriyet tarihinin en büyük zirvesini yaşıyoruz. Gençlerimiz, kadınlarımız işsiz. İş bulanlar da yok pahasına çalıştırılıyorlar. Kazandıkları üç kuruş paranın markette, çarşıda, pazarda, manavda, kasapta bir karşılığı yok. Çocuklarımızın sağlıklı büyümesi, beslenmesi için gerekli olan et, süt, balık, tavuk, meyve gibi besinleri ana babalar alamıyorlar. İnsanımız, yüksek enflasyon karşısında her gün biraz daha fazla eziliyor.

Ülkede vaziyet bu haldeyken neredeyse 5 yıl olacak Keşan Belediyesini bu iktidar partisi yönetiyor. Belediyeler bunların en büyük güçleri. Bunların kazandıkları her belediye iktidardaki sürelerini biraz daha uzatıyor. Biz Keşan Belediyesini alamazsak, Lalapaşa’yı, Havsa’yı alamazsak; Edirne’yi, Uzunköprü’yü, Süloğlu’nu,  Meriç’i, Enez’i kaybedersek hiç iktidar hayalleri de kurmayalım.

Durum hiç olmadığı kadar ciddi. Artık kaybetme lüksümüz yok. Ya kişisel çekişmeleri bir kenara bırakacağız, topyekün mücadele edip hakkımız olanı alacağız ya da biz birbirimizle kavga ederken hakkımız olanı alamadığımız gibi elimizdekileri de kaybedeceğiz. Ben ikinci yolu kabul etmiyorum. Ben bu durumdan son derece rahatsızım. Ve bu duruma isyan ettiğim için bugün aday olarak karşınızda bulunuyorum.

Soruyorum sizlere. Önümüzde iki yol var. Bir yolun sonunda “zafer” var, diğer yolun sonunda “keder”. Ben artık keder istemiyorum. Ben artık zafer kazanmak istiyorum zafer!

Ben seçim akşamları partimizin cenaze evi gibi olmasını istemiyorum. Davulları, zurnaları sabaha kadar çaldırmak istiyorum. Kapımızın önü insan seli gibi olsun istiyorum. Haklı, gururlu ve mutlu insanlardan oluşan bir insan seli…

Değerli partililerim, çok kıymetli yol arkadaşlarım! Türkiye’nin ve Keşan’ın hiç olmadığı kadar Cumhuriyet Halk Partisine ihtiyacı var, hiç olmadığı kadar Cumhuriyet Halk Partili kadrolara ihtiyacı var. 

Çok uzağa gitmeye gerek yok, 2019’ bakalım. 2019’da kazandığımız bütün belediyeler o günden beri destan yazıyor. İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer bütün belediye başkanlarımız belediyecilik nasıl yapılır bütün Türkiye’ye gösterdiler.  Belediyeciliğin sadece kendi sınırları içinde yapılmadığını, merkeze insanı koymanın ne denli önemli olduğunu herkese kanıtladılar.

Allah bir daha yaşatmasın önce pandemi, ardından deprem felaketlerini yaşadık. Vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu her anda AKP hükümetinden önce Cumhuriyet Halk Partili belediyeler vardı. Bütün imkanlarını milletimiz için seferber ettiler. İnsanlarımız belediye başkanlarımıza gıptayla baktılar. “Cumhuriyet Halk Partisi varsa herkes için var” şiar edindiklerini bir kere daha kanıtladılar belediye başkanlarımız.

Sosyal belediyecilik anlayışının en güzel örneklerini ortaya koydular. Çünkü sosyal belediyecilik insan odaklıdır, insana yatırım yapmaktır. Sosyal belediyecilik öğrencilerin yanında olmaktır. Yeme-içme, barınma, ulaşım gibi konularda onlara destek olmaktır. 

Sosyal belediyecilik sadece kilit taş döşemek ve yapma çiçeklerle göz boyamak değil, uzun yıllar topluma hizmet edecek kalıcı eserler de ortaya koyabilmektir.

Sosyal belediyecilik, hiçbir iktidar gücünü elinde bulundurmamasına rağmen şu an içinde bulunduğumuz  bu yapıyı, çok amaçlı pazaryeri kompleksini Keşan’a kazandırmaktır mesela. Bu vesileyle bu projede büyük emeği olan geçmiş dönem belediye başkanımız Sayın Mehmet Özcan’a ve onun çalışma arkadaşlarına, meclis üyelerimize şahsım, partim ve Keşanlı hemşerilerim adına şükranlarımı sunuyorum. 

Değerli partililerim, çok kıymetli yol arkadaşlarım! Konuşmamın başında da belirttiğim gibi çok önemli bir sınav vereceğiz. Hem yerelde hem de genelde vatandaşlarımız bizlerden çok şey bekliyorlar. İnsanlara umut olmak zorundayız. Tarihi  bir sorumluluğumuz var. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi:

Dünyada ilk kez emperyalizme karşı bir mücadeleyi, Ulusal Kurtuluş Savaşımızı başlatanların partisidir.

Cumhuriyet Halk Partisi, dünyanın en çalkantılı dönemlerin birinde, ulusal bağımsızlığımızı gerçekleştirip çağdaş bir devlet olma yolunda atılımlar yapanların partisidir.

Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye’yi çağdaş bir toplum haline getirmek için ilke ve devrimleri ortaya koyanların, köy enstitülerini açanların partisidir.

Cumhuriyet Halk Partisi, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti ile bu coğrafyada ilk kez  Müslüman bir toplumun, demokratik bir atılım yapacağını kanıtlamış olanların partisidir.

Sosyal demokrasinin vatanseverlik olduğunu, sosyal demokrasinin inançlara saygı göstermek olduğunu, sosyal demokrasinin hukuka saygı göstermek olduğunu, sosyal demokrasinin emeğe saygı göstermek olduğunu haykıranların partisidir.

Cumhuriyet Halk Partisi, 6. Filoyu kıble kabul edenlerin değil, onları denize dökenlerin partisidir.

Ve Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye’nin yalnızca onurlu geçmişi değil aynı zamanda aydınlık geleceğidir. 

Değerli partililerim, yol arkadaşlarım, büyüklerim, kardeşlerim! Tek başımıza hepimiz bir hiçiz. Silkelenmek ve ayağa kalkmak zorundayız. Zaman az, boşa harcayacak bir dakikamız bile yok. Yola hep birlikte çıkacağız, bu mücadeleyi hep birlikte vereceğiz. Ne diyordu Şeyh Bedrettin Destanı’nda:

“Hep bir ağızdan türkü söyleyip
hep beraber sulardan çekmek ağı,
demiri oya gibi işleyip hep beraber,
hep beraber sürebilmek toprağı,
ballı incirleri hep beraber yiyebilmek,
yârin yanağından gayrı her şeyde
                                         her yerde
                                                       hep beraber!
                                          diyebilmek
                                            için”

Bu mücadeleyi de hep birlikte vereceğiz ve zaferi hep birlikte kazanacağız, hep birlikte kazanacağız, hep birlikte kazanacağız! 

Sizleri bir kere daha saygıyla, sevgiyle selamlıyorum. 

Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi, 

Yaşasın Cumhuriyet Halk Partililer,

Yaşasın Mustafa Kemal Atatürk,

Yaşasın O’nun ilkeleri, devrimleri!”

Çakır daha sonra “Şimdi izninizle benimle birlikte göreve talip olan hepsi birbirinden kıymetli yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımı sizlere takdim etmek istiyorum” diyerek yönetim kurulu üyeleri ; Tayyar Sayım TAVŞANOĞLU (Doktor), Muzaffer ÖZCAN (Emekli Öğretmen), Hatice ÖCAL (STK Yöneticisi), Hamit BİNBAY (İşletmeci), Çiğdem Çeliktuğ ÖZTÜRK (Halkla İlişkiler Uzmanı), Bülent SAYLAM (Gazeteci), Esen ŞENTÜRK (Emekli Belediye Personeli), Erdem TUNCA ( Şantiye Şefi), Hesna Ezgi Özgül ÇEPİL (Esnaf), Onur GEZER (Esnaf), Merve KÜÇÜK( Ev Hanımı), Barbaros ERİM (Esnaf), Baturay ULU (Avukat) ve Emre GÜLCÜ (Esnaf)’yü sahneye davet etti.

Çakır ve yönetim kurulu hep birlikte elele genel kurula katılanları selamladı.

Daha  sonra seçimlere ve oy kullanılmaya geçildi.

215 delegenin oy kullandığı seçimde 4 o boş çıkarken, 211 oy geçerli sayıldı. Listede başkan adayı Anıl Çakır’ın isminin 3 delege tarafından çizildiği ve Çakır ve yönetiminin 208 oyla seçimi kazandığı açıklandı.

Yapılan seçimle Yeni Yönetim Kurulu Yedek ve İl Delegeleri şu kişilerden oluştu:

YÖNETİM KURULU YEDEK

1-) DURAN Serkan 2-) AKIN Ferit 3-) YÖRÜK Özer 4-) ÖZDEN Dilek 5-) GÜLAY Ece 6-) ELER Metecan 7-) UVACIKLI Halil 8-) GÜRSOY özlem 9-) BAKMAZ Erdem 10-) SÜRÜCÜ Fedai 11-) AVCU Şenol 12-) DEMIR Selin 13-) ÇAYIR Duygu 14-) ÇALIŞKAN Ismail 

İL DEGELERİ

1-) AKBINAR Halil 2-) AKIN Ferit 3-) ALİOĞLU Yüksel 4-) BAĞCI Nuriye 5-) BAŞ Bülent 6-) BAYIR Şenay 7-) BEYAZOĞLU Mithat 8-) BİNBAY Hamit 9-) BÜYÜKVARLIK İsmail 10-) BÜYÜKYATIKÇI Halil 11-) CAN Erdinç 12-) CEVİZ Ilhan 38-) 13-) ÇAKIR Anıl 39-) 14-) ÇAKIR Mustafa (B.A. Mustafa ) 40-) 16-) ÇAKIR Nasip 41-) 16-) ÇATAK Salih 42-) 17-) ÇEPIL ÖZGÜL Hesna Ezgi 43-) 18-) ÇIKIKÇI Abdülaziz 44-) 19-) ÇINAR Recep 45-) 20-) ÇİNKO Ahmet 21-) DEMIRKOL Hasan 22-) DINÇ İbrahim 23-) DURAN Serkan 24-) ENGIN Erhan 25-) ER Mehmet (B.A. Recep) 26-) ER Kemal 

27-) ERKAN Volkan 28-) ERİM Barbaros 29-) EZER İbrahim 30-) FIÇICIOĞLU Ahmet 31-) GEZER Onur 32-) GEZER Tarife 33-) GİZLEN Muhammer 34-) GÖZKAN Erkan 35-) GÜCÜYENER Mustafa 36-) GÜL Ümit 37-) GÜLCÜ Emre 38-) GÜMÜLCİNELİ Erdoğan 39-) GÜNDOĞDU 40-) GÜNDOĞDU Sonay Sezgin 41-) GÜNDÜZ Selahattin 42-) GÜROĞLU İbrahim 43-) İNCE Hüseyin 44-) İŞLEK NEDİM 45-) KALAYCI Uğur 46-) KANIŞKAN Ufuk 47-) KARAGÖZ Cevdet 48-) KARAKİRAZ Sedat 49-) KARAMAN Sebahattin 50-) KASAP Nebi 51-) KARAVİL Murat 52-) KARATAŞOĞLU Yılmaz 53-) KILIÇ Yusuf 54-) KIYAKOĞLU Apti 55-) KOYUNCU Vedat 56-) KÜÇÜK Merve 57-) KÜÇÜK Rıdvan 58-) MAĞDEN Ender 59-) OĞUZ Ahmet 60-) ORDU Recep 61-) ÖCAL Hatice 62-) ÖRNEK Muhammet 63-) ÖZBAY Alemdar 64-) ÖZCAN Mehmet 65-) ÖZCAN İsmail 66-) ÖZCAN Abdullah 67-) ÖZCAN Muzaffer 68-) ÖZDEMIR Cemal 69-) ÖZDİLEK Saner 70-) ÖZMEN Sertan 71-) ÖZTÜRK Aladdin 72-) ÖZTÜRK Hüseyin Sarp 73-) ÖZTÜRK ÇELİKTUĞ Çiğdem 74-) ÖZTÜRK Mustafa Naci 75-) ÖZTÜRK Önder 76-) ÖZZADE Rıza 77-) PAÇAMAN Süleyman Gürsel 78-) PEKTAŞ Hakan 79-) SAYGI Banu 80-) SAYLAM Bülent 81-) SARILGAN Tuncay 82-) SORAN Olcay 83-) ŞEKER Bayram 84-) ŞENTÜRK Esen 86-) ŞENTÜRK Uğur 86-) ŞEVİK Emre 87-) TAN Onur 88-) TANMAN Cengiz 89-) TAVSANOĞLU Tayyar Sayım 90-) TOPAL Abdülbaki 91-) TUNCA Erdem 92-) TUNCA Kamil 93-) TUMER Feridun 94-) ULU Baturay 96-) ULUCA Onur 96-) UYBAŞ Özlem 97-) UVACIKLI Şeref 98-) UYSAL Sevil 99-) UYSAL İlhami 100-) VAROL Ramis 101-) YALI Şenol 102-) YATIKÇI Salim 103-) YETIM Mehmet Ali 104-) YILDIZ Özgür Heves