HABER MERKEZİ

6 Şubat 2023 Pazartesi günü Kahramanmaraş’ın Pazarcık İlçesi merkezinde meydana gelen deprem büyük hasara neden olmuş ve 10 ili etkilemişti. MEB (Milli Eğitim Bakanlığı), deprem nedeniyle okulların önce 13 Şubat 2023 daha sonra da 20 Şubat 2023 tarihinde açılmasını duyurmuştu. Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 18 Şubat 2023 Cumartesi günü Malatya'da AFAD Koordinasyon Merkezi'nde bilgilendirme toplantısı yaptı.

MEB Bakanı Özer, 71 ilde eğitim öğretime 20 Şubat Pazartesi günü başlanacağını anımsatarak deprem bölgesi olan 10 ildeki öğrencilerin diğer illere nakilleriyle ilgili süreç kapsamında da 48 bin 457 öğrencinin nakil işleminin gerçekleştirildiğini kaydetti. Özer, 10 il içindeki hangi illerde ve ilçelerde eğitim öğretime başlanacağı değerlendirmesinin ise 21 Şubat Salı günü kamuoyuyla paylaşılacağını açıkladı.

PANSİYON KAPASİTELERİNİ AÇIKLADI

Bakan Özer şu bilgileri paylaştı: "Dün itibarıyla yeni bir karar daha aldık. Biliyorsunuz, bizim 81 ilde pansiyonlarımız var, yatılı öğrenci olarak öğrencilerimiz orada o imkânlardan yararlanıyorlar. Bu naklini aldıran, isteyen öğrenci, yatılı burslu olarak, ücretsiz olarak bu pansiyonlarımızdan da yararlanabilecekler. Şu ana kadar bizim 71 ildeki kapasitemiz 521 bin 735. Nakillerde kullananlarla birlikte 279 bin 998 kapasite şu anda öğrencilerimiz tarafından kullanılıyor. 241 bin 737 ilave kapasitemiz var. Nakillerini yapan ailelerden istirhamımız, bu imkânın farkında olsunlar ve çocuklarımızı pansiyonlarımıza yerleştirsinler. Ücretsiz olarak orada kalsınlar ve eğitim öğretimlerine devam etsinler."

Bakan Özer, Milli Eğitim Bakanlığı olarak her türlü imkanın değerlendirildiğini dile getirerek tüm vatandaşlara hizmet vermekten büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. Özer, kapasitelerinin bulunduğunu ve bu kapasiteyi sonuna kadar depremzede vatandaşlar için kullanmak istediklerini sözlerine ekledi.

KEŞAN’DA DA EĞİTİM BAŞLIYOR

Deprem nedeniyle ara verilen eğitime Keşan’da 13.615 öğrenci ders başı yapacak. Deprem nedeniyle Keşan’a 495 kişi gelirken 117 öğrenci Keşan’da eğitimine devam edecek. 4 öğretmenin de geçici tayini yapıldı.