HABER MERKEZİ

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Edirne’nin tarımsal hasılada kişi başına düşen ve en yüksek geliri elde eden şehirlerden biri olduğunu belirterek, “Ürün çeşitliliğini sağlayarak, nitelikli ürün artışını sağlayacak yeni tohumlar yeni ürünler bunlar denenecek. Hep birlikte tarımsal hasılamızı arttırmanın peşinde olacağız. Arkadaşlarımız burada fedakarca çalışıyorlar. Gelecek yılın daha iyi olacağını değerlendiriyoruz. Ama bizim işimiz temennide bulunmak değil, bizim işimiz bunu gerçekleştirmek” dedi.

Edirne genelinde yapılan toplulaştırma çalışmaları ile ilgili değerlendirme toplantısı DSİ 11’inci Bölge Müdürlüğü Vali Hüseyin Kürşat Kırbıyık başkanlığında yapıldı.

Toplantının ilk bölümünde DSİ Bölge Müdürlüğü Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri Şube Müdürü Ömer Yılmaz bir sunum yaparak bu güne dek yapılan çalışmalarla ilgili detaylı bilgi verdi. Toplulaştırma sürecinin aşamaları ve gelinen noktadaki çalışmaların görüşüldüğü toplantıda yer teslimleri, yol güzergâh çalışmaları, kanal ve kanalet çalışmaları, iş bitirilme oranı, tescil çalışmaları, sınır düzeltmeleri ve askı süreci ile ilgili değerlendirmeler yapıldı.

Vali Kırbıyık, toplulaştırmanın uzun vadede çok faydalı bir iş olduğunu belirterek, “O yörenin ekonomisine ciddi derecede katkı sağlayacak bir iş. Acaba bizim yaptığımız yöntemlerle ilgili problemler mi var. Uygulama ile ilgili mi sıkıntılar var. Bunların bir gözden geçirilmesini talep ettik. Tarım Bakanımızın da bu konudaki talimatı, arkadaşlarımızın buraya gelerek ortak bir çalışma yapılmasıydı. Hep birlikte istişare yapmak amacıyla sizleri buraya davet ettik” dedi.

Toplantının bu kısmında, soru cevap şeklinde toplulaştırma konusunda devam eden çalışmalar ve yapılan işlemlerle ilgili sorun, aksaklıklar, öneri ve talepler görüşüldü.

BU BİR MEMLEKET MESELESİ

Vali Kırbıyık, süreci doğru şekilde yönetmeleri halinde sonuçlarının hayırlı olacağını ifade ederek, “Bizler de onun peşindeyiz. Bu eksiklikleri, aksaklıkları el birliğiyle gidereceğiz. Bu konuda DSİ’ye düşen görevler var.  Bu toplantıda da konuştuk buranın personel açısından takviyeye ihtiyacı var.  Ödeneklerinin arttırılması gerekiyor, bu ölçekteki işlerin bu ödenekle yürütülmesi zor. O noktada sağ olsunlar hem genel müdürümüz hem daire başkanımız gerekli sözleri sizlerin huzurunda belirttiler. Yine bölge müdürlüğünün yapacağı çok önemli işler var. Birincisi, doğru iletişimi, doğru bilgilendirmeyi sağlayabilmek. Süreç içerisinde de bu iletişim kanallarını sürekli açık tutmak gerekiyor. Sizlerle ve vatandaşlarımızla sürekli sahada olmak zorundayız. Yine yüklenicilerimizin fedakarca davranması lazım. Bütün imkanlarını seferber edecekler. Bu bir memleket meselesi. Biliyorsunuz devlet hukukunun temelinde aslında mülkiyet vardır. Biz burada insanların mutluluğunu tesis etmek zorundayız. Bu noktada da bütün yükleniciler ellerinden gelen her türlü desteği vermek zorundalar” diye konuştu.

GEREKLİ ADIMLARI HEP BİRLİKTE ATACAĞIZ

Edirne’nin en önemli vasfının tarım şehri olması olduğunu dile getiren Vali Kırbıyık, “Geçen toplantıda da ifade ettim. Türkiye’de kişi başına tarımsal hasılada ikinci sırada Edirne. Büyük ihtimal 2023’de birinci sıraya yükseleceğiz. Biz tarımsal hasılada kişi başına düşen, en yüksek geliri elde eden şehirlerden bir tanesiyiz. Önceliğimiz tarımsal üretimdeki verimlilik artışının devam ettirilmesi. Çünkü arazilerimizin tamamı ekilebiliyor. Artık bu şehirde tarımsal anlamda yapılabilen işler belli. Daha sonra tarım arazilerinin arttırılmasını sağlayacağız. İkinci bir ürünle ilgili çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Ürün çeşitliliğini sağlayarak, nitelikli ürün artışını sağlayacak yeni tohumlar yeni ürünler bunlar denenecek. Hep birlikte tarımsal hasılamızı arttırmanın peşinde olacağız. Arkadaşlarımız burada fedakarca çalışıyorlar. Gelecek yılın daha iyi olacağını değerlendiriyoruz. Ama bizim işimiz temennide bulunmak değil, bizim işimiz bunu gerçekleştirmek. Gerekli adımları hep birlikte atacağız, gelecek yıldan itibaren bu sürecin daha iyi büyüdüğüne hepimiz şahitlik edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Toplantıya, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu, DSİ Genel Müdürlüğü Toplulaştırma Daire Başkanı Sinan Demirbaş, DSİ 11’inci Bölge Müdürü Faruk Yücegök, Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri Şube Müdürü Ömer Yılmaz, yüklenici firma yetkilileri ve toplulaştırma işlemi yapılan 110 köyün muhtarı katıldı.