Mustafa Çakır: Artık esnaf gramla satışa geçti

Keşan Sebze Bakkal ve Manavlar Odası Başkanvekili Mustafa Çakır, esnaf ve vatandaşın enflasyon ve doğalgaz ile elektriğe gelen zamlardan bunaldığını bildirdi.

Mustafa Çakır: Artık esnaf gramla satışa geçti

Keşan Sebze Bakkal ve Manavlar Odası Başkanvekili Mustafa Çakır, esnaf ve vatandaşın enflasyon ve doğalgaz ile elektriğe gelen zamlardan bunaldığını bildirdi.

Medya Keşan
Medya Keşan
11 Şubat 2022 Cuma 09:34
Mustafa Çakır: Artık esnaf gramla satışa geçti

HABER MERKEZİ

Esnafın ve vatandaşın gündeminde, enflasyon ve doğalgaz ile elektriğe yapılan zamlar olduğunu belirten Çakır, “Esnafın sorunu geçim kaygısı gelecek içindir. Sattığı temel gıda maddelerinden peynir aldı başını gidiyor. Önce süt zammı şimdide artan maliyetler fiyata yansıdı. Peynir 80-90 TL üzerinde satılamaya başladı. Bir kalıp beyaz peynir devri sona erdi. Peynir fiyatları cep yakıyor. Zeytin, tereyağı, süt, salam, yumurta zamdan nasibini aldı. Ucuz kahvaltılık ürün kalmadı. Dört kişilik bir kahvaltı maliyeti 200 TL oldu. Temel gıdayı satan esnaf satış yapamıyor ise vay haline. Zor zamanlar bekliyor bizleri. Artık esnaf gramla satışa geçti. Yeter ki kapıdan içeri bir müşteri girsin diyor” dedi.

ESNAFIN ‘ÖDEYEMİYORUZ’ DİYEN SESİNE KULAK VERELİM

Mustafa Çakır, esnafın en büyük mücadeleyi elektriğe yapılan zamma karşı verdiğini ifade ederek, “Yılbaşından itibaren faturalara % 125 zam geldi. Elektrik en çok zorlayan gider oldu. Müşteriler gelmedikçe ışıklar yakılmıyor. Artık esnafın tek bir sesi var elektrik zamları tamamen geri alınsın. Enflasyonun yüksek oluşunun en büyük nedenlerin başında özelleşen elektrik geliyor. Esnafın ‘ödeyemiyoruz’ diyen sesine kulak verelim. Millet aldığını asgari ücrete sevinmedi çünkü kar tanesi gibi eridi. Bundan da etkilenen en başında yine esnaf geliyor. Çünkü kişilerin geliri artmıyor, gideri artıyor esnaf malını satamıyor. Esnaf dükkanın ışığını açmaya korkuyor. Esnafın ışıklarının sönmesi ülkeye büyük bir kayıptır. Sokakları aydınlatan esnaftır. Esnaf fedakarlık yapıyor elektrik maliyetlerini müşteriye yansıtmıyor. Mahalle kültürünü oluşturan esnaf mağdurdur. Esnafa özel elektrik tarifesi uygulansın yoksa kepenkler inecek. Bu konuda esnaf korunmalı ve desteklenmelidir. Gelirinde artış olmayan esnafın bu elektrik faturalarını ödemesi için bir mucize mi gerekli? Kesinlikle fatura ertelenmesi yapılmamalı yarın çünkü esnaf yine ödeyemez. Onun için zamlar geri alınmalı. Hemen şimdi hiç zaman kaybedilmeden. Devletimiz bu konuda çalışmalar yaptığı görülüyor. İnşallah yakın zamanda gerçekleşecektir. Esnafın ve halkımızın derdine derman olacaktır. Yoksa karanlık ile mücadele etmek çok zor dayanacak gücümüz hiç yok” diye konuştu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol