BÜLENT SAYLAM

TÜKETİCİNİN SATIN ALMA GÜCÜ DÜŞÜYOR

KDV artışlarının esnaf ve tüketiciyi etkilediğini belirten Çakır, açıklamasına şöyle başladı:“Esnaf ve tüketiciyi KDV çarptı. KDV arttı, etiketler değişti. Esnafın müşteriden tahsil edip devlete ödediği KDV değişti. Sabun, şampuan, deterjan, dezenfekten, ıslak mendil, peçete vb, ürünler bu guruba dahil edildi. KDV yüzde 18 olan ürünlerde 20’ye, yüzde 8 olan ürünlerde ise 10'a çıkarıldı. KDV'de yapılan zam ürün fiyatlarının artmasına yol açtı. KDV artışı tüketicide büyük yankı yaptı. Ürünlerdeki fiyat artışları tüketiciyi ve malını satamayan esnafı büyük etkiler. Tüketicinin satın alma gücü düşüyor. Esnaf da malını satamadığından, giderlerini karşılamada zorlanacaktır. Bu ortamın inşallah çabuk atlatılacağı inancındayız.” 

HANİ ESNAF KORUNACAKTI?

Alkol ve sigara ürünlerine gelen zamların da tiryakilerin ekonomisine etki ettiğini kaydeden Mustafa Çakır, açıklamasına şöyle devam etti: “Diğer bir zam fırtınası da, alkol ve sigaraya gelen % 20’nin üzerindeki zamlar. Burada tiryakilerimiz zam sarhoşluğunu bir daha yaşadılar. Esnafta hâlâ kendine gelemedi. Tüketicinin ve tiryakilerin  tepkisi ÖTV zammının alkolü içki ve sigaralarda yüksek oluşu. Tüketicinin alım gücünün düştüğü görülüyor. Buradan esnafa verilen sözlerin hatırlanmasını istiyoruz. Hani Zincir Marketlerde Tütün ürünleri sayılamayacaktı? Hani esnaf korunucaktı?  Bir konuya da değinmeden geçemeyeceğiz. Esnaflarımız uzun bir süre sigara ve alkollü içeceklere ulaşmakta güçlük çekti. Üyelerimize kısıtlı oranda sigara verdiler bizleri tüketici ile karşı karşıya getirdiler. Takdirini değerli kamuoyuna bırakıyoruz.”

ORANTISIZ YAPILAN ZAMLAR ESNAFI VE TÜKETİCİYİ ZORLAR

Keşan Sebze Bakkal ve Manavlar Odası Başkan Vekili Mustafa Çakır, açıklamasını şöyle bitirdi: “Kısaca orantısız yapılan zamlar esnafı ve tüketiciyi zorlar. Vergi kaybını artırır. Fiyatların yükselmesi ile sigara ve alkol kullanımının önüne geçilmez. Yapılan zamlar kaçağı ve vergi kayıplarını artırır. Devlerimizin vergi kaybı yaşamaması için hep birlikte mücedele etmeliyiz. Değerli hemşerilerimize alkol ve tütünden uzak hayatlarında sağlıklı yaşam diliyoruz. Hayat yaşamaya değer.”