HABER MERKEZİ

Gaytancıoğlu, eski Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin 26 Ekim 2019'da gerekmedikçe artık kırmızı et ve canlı hayvan ithalatı yapılmayacağını açıkladığını, benzer açıklamaların daha sonra AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldığını hatırlattı. Gaytancıoğlu, "Bugün Mart 2023'te kırmızı et ve canlı hayvan ithalatının devam ettiğini görüyoruz. Uygulanan tarım politikaları nedeniyle kırmızı et ve canlı hayvan ithalatı ülkemiz için bir zorunluluk olmaya devam edecek gibi görünüyor." dedi.

Gaytancıoğlu, Türkiye'de hayvancılık sektörüne aşina olan herkesin et krizinin geldiğini görebileceğini ancak sadece Tarım ve Orman Bakanlığı'nın bunu göremediğini ve harekete geçemediğini belirtti. Gaytancıoğlu, "Şu anda et fiyatları konuşuluyor. Bakanlık bu sorunu ithalatla çözebileceğini düşünüyor. İthalatla çözülebilseydi şimdiye kadar çözülürdü. Süt sığırlarının kesimini baskı altına almak için izleyen bu hükümet" Et fiyatları Türk tarımına zarar vermekten başka bir işe yaramaz, bizi bu hale getirdikleri hayvancılık tam bir fiyaskodur." şeklinde konuştu.

Teklifinde CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Bakan Kirişci'ye şu soruları yöneltti:

  1. 26 Ekim 2019 ile 1 Mart 2023 tarihleri ​​arasında ülkemize ne kadar canlı hayvan ve kırmızı et ithalatı yapıldı?
  2. AKP genel başkanının kırmızı et ve canlı hayvan ithalatı yapılmayacağını söylediği günden bu yana ne kadar ithalat yapıldığına dair bakanlığınız bilgi verdi mi?
  3. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı ile ESK Genel Müdür Vekili Mustafa Kayhan'ın ithalat bağlantıları yapmak için Polonya'ya gittikleri doğru mu?
  4. Uruguay, Romanya ve Macaristan'dan 7500 kasaplık, Bosna'dan 1000 ton kemiksiz et ve Polonya'dan 500 ton karkas ithalatı için sözleşme yapıldığı doğru mu?
  5. Bakanlığınız bürokratlarının önümüzdeki günlerde ithalat bağlantıları yapmak üzere ziyaret etmeyi planladıkları başka ülkeler var mı?
  6. ESK'nin üreticilerden aldığı hayvanları 116 TL'ye satarken, Macaristan'dan ithal ettiği kasapların karkaslarını İstanbul'daki kasaplara 145 TL'ye sattığı doğru mu?
  7. Daha önce görülmemiş bir şap hastalığının ortaya çıktığı ve Suriye'den kontrolsüz ithal edilen koyunlardan Türkiye'ye yayıldığı doğru mu?
  8. Bakanlığınız neden yıllardır ülkemizi kırmızı et ve canlı hayvan ithal etmeye zorlamayacak politikalar geliştiremiyor?
  9. Bakanlığınızda kırmızı et ve canlı hayvan ithalatına son verecek politikalar geliştirecek ve uygulayacak yetkin kişiler var mı? Bu pozisyonlara yetkin kişiler atanmazsa...