İl Özel İdareleri görevlerine devam ediyor

Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, yaptığı açıklamada bütünşehir yasasının rafa kaldırılmasını değerlendirdi.

İl Özel İdareleri görevlerine devam ediyor

Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, yaptığı açıklamada bütünşehir yasasının rafa kaldırılmasını değerlendirdi.

21 Mart 2018 Çarşamba 23:54
İl Özel İdareleri görevlerine devam ediyor

AYŞİN SEÇİL GEZER

Geçmiş, şunları söyledi: “İl Genel Meclisi yasasını değiştirmenin Türkiye’nin normal yaşamına uyum sağlamadığını, yapılan büyükşehirlerde kırsal alana hizmetlerin gitmediğini, vatandaşların mağdur olduğunu bu mağduriyetlerin giderilmesi için yasada bir sürü değişikliklerin yapıldığını ama yeterli düzeyde hizmetin hangi kanaldan gideceği ile ilgili bir çalışmanın netleşmediği görülmüş. Bu netleşmediğinden dolayı da hükümetimiz İl Özel İdarelerinin görevlerine devam etme kararı almış. Aldığımız bilgiler bu doğrultuda. Daha 6-7 günlük bir süre var, ayın 30’una kadar bu yasanın çıkması lazım. Ayın 30’undan sonra çıkacak olan yasa, önümüzdeki yasama yılını bağlamayacaktır. Onun için de yasanın çıkmayacağını umut ediyoruz.”

KIRSAL ALANLARDA DAHA SOSYAL NELER YAPABİLİRİZİ KONUŞACAĞIZ

İl Özel İdarelerinin aktif hale gelmesinin 2005 yılında yapılan yasal düzenlemeyle olduğunu belirten Geçmiş, “Kendi bütçelerini kendileri yapabilen, yatırım programlarında nereye hizmet gideceğini planlayan bir yapı oluştu. Bu yapıdan dolayı İl Özel İdareleri kurumsallaştı. Kurumsal alanda çok ciddi işler yapmaya başladılar. Sorunları yerinde tespit ettiler. İsabetli, hızlı kararlarla da hizmetin en ücra köşelere gidebilmesi için çok başarılı işler yaptılar. Bu, bütün Türkiye’de böyle. Kurumsal yapı değişime uğradıktan sonra, yeniden bir yapılanma, yeniden sorunların tespiti, yerel yönetimlerin müdahalesi tabi ki zaman alacaktır. Bana göre Özel İdareler kurumsallaşma yapısına geldiler. Kurumsal hafıza oluşturdular, hizmetleri nereye ve nasıl yapacağıyla ilgili planlamaları çok ciddiydi. 5 yıllık strateji planları da bölgeler açısından uygulaması yerinde ve etkin bir biçimde uygulanmaya başladı. Tabi ki kırsal açısından çok iyi olduğu kanısındayım. Çünkü kırsaldaki sorunların birçoğu İl Özel İdaresi marifetiyle hallediliyor. Halledilen sorunların çok azı kaldı. Süreç içerisinde çok daha iyi olacak. 5 yıl sonra yol sorununu, gölet sorununu konuşmayacağız. Kırsal alanlarda daha sosyal neler yapabilirizi konuşacağız ve talepler o alanda gelecek diye tahmin ediyorum” dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol