Keşanlılar Sürücü Kursu Teorik ve Uygulama Öğretmeni Ender Arda:

Kurslar 2 yıla uzarken, katı kurallarla trafik kazalarının önüne geçilecek

Keşanlılar Sürücü Kursu Teorik ve Uygulama Öğretmeni Ender Arda:

Kurslar 2 yıla uzarken, katı kurallarla trafik kazalarının önüne geçilecek

08 Eylül 2015 Salı 07:42
1476 Okunma
Keşanlılar Sürücü Kursu Teorik ve Uygulama Öğretmeni Ender Arda:
 Keşanlılar Sürücü Kursu Teorik ve Uygulama Öğretmeni Ender Arda, yaptığı açıklamada, sertifika dönemine tabi olmadan ehliyet almak isteyen sürücü adayları için son günün 10 Eylül Perşembe günü olduğunu hatırlattı.

Ömür boyu ehliyet döneminin kapanacağı 1 Ocak 2016'dan önce ehliyet alamayanlar 2 yıl boyunca sertifika dönemine tabii olacağını ifade eden Arda, “Yılbaşından itibaren sertifika dönemine geçecek kurslar 2 yıla uzarken, katı kurallarla trafik kazalarının önüne geçilecek. Yeni dönemde kurslar için taban fiyat uygulaması başlayacak. Kursiyerler ücretini bankaya yatıracak.” dedi.

HEDEF KAZALARI DÜŞÜRMEK

Ender Arda, 3 bin 500 sürücü kursunun ders verdiği Türkiye'de 18 yaşını doldurmuş ve ehliyet almaya hazır milyonlarca genç bulunduğunu dile getirerek, şunları söyledi:“Yeni uygulamayla trafik kaza oranlarının düşürülmesi hedeflenirken, sürücülerde bilincin arttırılması düşünülüyor. 22 milyondan fazla sürücünün bulunduğu yollarda 5 milyon kadın sürücü yer alıyor.”

SINAVLAR ZORLAŞACAK

2016'da direksiyon sınavının zorlaşacağının altını çizen Arda, "Yeni yönetmelikte eğitmen sürücü adayına sadece araç içinde değil, araç dışında da eğitim verecek. Yani kaputu açtıracak, motora baktıracak, bagajı açtıracak ve ilkyardım çantasına kadar kontrol ettirebilecek. Yine yeni dönemde bir insan direkt E sınıfı ehliyet sahibi olamayacak. Ancak Kasım ayına kadar 23 yaşından gün almış insanlar ehliyet sahibi olabilecek. Yılbaşından sonra ise bu ehliyete direkt ulaşamayacak.” diye konuştu.

KURS ÜCRETLERİNE ZAM YOLDA

Ender Arda, bir sene içerisinde 75 ceza puanını dolduranın ehliyeti iptal olacağını dile getirerek, ehliyeti iptal olan sürücü yeniden kursa kayıt yaptırıp tekrar eğitim alacağını ve ehliyet sahibi olabileceğini kaydetti. Ender Arda, 2016'da sürücü kurslarında taban fiyat uygulamasının da yürürlüğe gireceğini belirterek, şunları kayıt düştü: “Şu anda bir sürücü adayı ehliyetini bin 500 TL’ye mal edebilirken 2016'da taban fiyat uygulaması yürürlüğe girdikten sonra maliyet aratarak 2 bin ile 2 bin 500 TL arasında fiyatlar değişecek. Taban fiyat uygulaması ile kurs ücretleri artacak. Şu anda B sınıfı ehliyetlerin maliyeti bin 500 civarlarında. Neredeyse yüzde 50'den fazla ücret artışı olacak. Yeni yönetmelikte taban fiyat uygulaması ile hiçbir sürücü kursu bu fiyatların altında sürücü adayı kaydedemeyecek."

ARTIK MAKAS ATMA DÖNEMİ KAPANDI

Yanlış anlaşılan konulardan birinin de ehliyet noktasında olduğunu ifade eden Arda, "Yeni dönemde bir kağıt parçası verilmeyecek. Yine sürücülere ehliyet verilecek. Fakat üzerinde stajyer sürücü ibaresi yer alacak. 2 yıldan sonra sürücü hak kazandığı zaman stajyer sürücü ibaresi çıkarılarak normal ehliyete dönüşecek. Stajyer sürücü kırmızı ışıkta geçtiğinde, emniyet kemeri takmadığında ve 0.25 promil Alkol varsa ehliyeti iptal edilecek." dedi.

KAZALARIN AZALMASI 5 YILI BULUR

Ender Arda, trafik kazaları azalacak iki yıl B sınıfı ehliyeti olan bir sürücünün ancak E sınıfı ehliyet alabileceğini dile getirerek, şunları söyledi: "2 yıllık tecrübe istiyor sürücüden. Trafik kazalarının yüzde 50'sinin sebebi sürücü kurslarıdır. Eğitimler yetersiz. Yeni dönemde ders sayısında bir artış olacak. Trafik kazalarının azalması ve bu yeni dönemde verimin alınması en az 5 yılı bulur." 

Son Güncelleme: 09.09.2015 09:06
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol