HABER MERKEZİ

Hamzadere Barajı Sulama Birliği Başkanı Eyüp Farsak, ölen balıkların su pompaları altında kalan balıklar olduğunu, bir kirliliğin söz konusu olmadığını söyledi.

İpsala, Keşan ve Enez tarım arazilerinin sulanması amacıyla inşa edilen Hamzadere Sulama Barajı kanallarında toplu balık ölümleri yaşandı. Bilinmeyen bir sebeple ölen yüzlerce balık suyun üzerini kaplarken, bu manzara ile karşılaşanlarda tedirginliğe neden oldu. Aynı zamanda geçtiği hat boyunca binlerce dönüm tarlanın sulamasının yapıldığı kanaldaki toplu balık ölümleri bölge çiftçisinin de endişelenmesine yol açtı.

Hamzadere Barajı Sulama Birliği Başkanı Eyüp Farsak, Hamzadere Barajı'na su sağlayan kanallarda ölen balıkların su pompaları altında kalan balıklar olduğunu bildirdi.

Eyüp Farsak, Hamzadere Barajı'na su sağlayan kanallarda bazı ölü balıkların görüldüğünü, bu görüntünün sulama kanalının temizlenmesi nedeniyle ortaya çıktığını söyledi. Balık ölümlerinin barajda değil sulama kanalında olduğunu ifade eden Farsak, "Her yıl çeltik hasadı bittikten sonra sulama kanalları temizleniyor ve suyu boşaltılıyor, kanallarda balıklar da kalabiliyor, tekrar su verince daha önce ölen, pompa altlarında kalan veya suyun azalması nedeniyle oksijensizlikten ölen balıklar da oluyor. Her sene yaşanan bir şey bu. Kanala su verilmesiyle tekrar durum normale döndü" dedi.

Eyüp Farsak, Hamzadere Barajı'nda bir kirliliğin söz konusu olmadığını kaydetti.