ERDOĞAN DEMİR-BÜLENT SAYLAM

Keşan Belediyesi'nde çalışan DİSK Genel İş Sendikası'na üye 51 sözleşmeli personel, yapılan toplu iş sözleşmesinde yer alan seyyanen zammın kendilerine yansıtılmadığını iddia ederek, hakkını talep etmek için dün yine bu kez aileleri ile birlikte Keşan Belediyesi önünde toplanarak hakları için seslerini yükseltti.

Toplu iş sözleşmesinin Mart 2023 tarihinde imzalandığı belirtilen eylemde DİSK/Genel-İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Salim Şen, Keşan Belediyesi DİSK Genel İş Temsilcileri Kamil Tunca, Murat Karavil ve işçilerin katılımıyla bir basın toplantısı düzenlendi. 

Bilindiği gibi 51 sözleşmeli personelin 8 Ağustos 2023 Salı günü gerçekleştirdilen eyleme katılmalarının ardından, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu 9 Ağustos Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısı ile iddialara cevap vererek, bundan sonra Salim Şen ile masaya oturmayacağını ve işçilerin galeyana getirilmeye çalışıldığını söylemek “Doğru olmayan çok şey var. Salim Şen’i basın toplantısına davet ettim, gelemeyeceğini söyledi. Biraz daha araştırdığımda da Salim Şen’in DİSK’te, Ankara’da önümüzdeki hafta seçimleri varmış. Yazıktır günahtır bunlarla vakit geçirilmez. Bu doğru bir yöntem değil. DİSK’e, işçilere, Ankara’ya iyi görünmek için belediyemizin kadrolu işçilerine oyun oynamış. Bu da doğru değil. Kendisini kınıyorum. Sendika konusunda bundan böyle sadece belediyemizdeki temsilciler ile muhatap olacağım. Gereğini yaparız.” şeklinde konuşmuştu.

Helvacıoğlu ayrıca “Dışarıda bin 400 adet genç CV bırakırken, iş bırakacağız, bize 30 bin TL yetmiyor deyip işçilerimizi galeyana getiriyorlar. O açıklamaya giden 40 işçimizin çoğunluğu gel gidelim diyenlerle dolu. Zaruri baskı yapılarak meydana gitmişler. 4 senedir DİSK’e üye olan tek muhalif belediyeyiz. 2024 seçimleri geliyor diye yukarıdan aldığı mesajları belediyemize uygulayan, yorma politikası yapan, seçim atmosferinde kendini öne çıkararak şov yapmıştır.” diyerek Salim Şen’i suçlamıştı.

Dün gerçekleşen ve yaklaşık 80’e yakın işçi ve ailelerinin çoluk çocuk katıldığı toplantı saat 12.15’te Keşan Belediye Binası önünde başladı.

DİSK Genel İş Trakya Şube Başkanı Salim Şen ile DİSK Genel İş Keşan Belediyesi İş yeri temsilcileri Kamil Tunca ve Murat Karavil’in katıldığı toplantıda “Direne direne kazanacağız”, “İnadına sendika inadına DİSK” sloganları atıldı.

Şen burada yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: “Değerli basın mensupları, sevgili mücadele arkadaşlarımız, değerli Keşanlılar; Keşan Belediyesinde çalışan kadrolu işçiler olarak geçtiğimiz hafta burada Keşan Belediyesi önünde sizlerle bir araya gelerek belediye yönetimi tarafından bizlere yapılan ayrımcılığı protesto etmiş ve Toplu-İş Sözleşmemizde açıkça yazmasına ve Belediye Başkanı sayın Mustafa Helvacıoğlu’nun Toplu-Sözleşme imza masasında açıkça ifade etmesine rağmen bizlere verilmeyen seyyanen zammın derhal uygulanmasını talep etmiştik. Bu zam bizim en doğal hakkımızdır, bizleri sokağa itmeyin, mahkeme kapılarına sürüklemeyin diye uyarmıştık. Ancak görüyoruz ki bu demokratik hakkımızı kullandığımız basın açıklamamızın ve yarım günlük iş bırakma eylememizin ne kadar haklı ve bizlerin ne kadar kararlı olduğunu sayın başkan anlamamış ya da anlamak istememiştir. Sayın Helvacıoğlu konuyu bambaşka yerlere çekmiş, bizleri tehdit etmiş, abartılı rakamlarla bizi halka şikayet etmiştir. Bizler Keşan Belediyesinin kadrolu işçileri olarak buradan bir kez daha sesleniyoruz, seyyanen zam bizim hakkımız ve sizin de bize sözünüzdür derhal sözünüzü yerine getiriniz ve hakkımız bize teslim ediniz. 

Değerli basın mensupları, sevgili Keşan halkı;

Bizler her birimiz on yıllardır Keşan Belediyesinde çalışmakta ve halkımıza gururla hizmet etmekte olan işçileriz. Sayın belediye başkanı ve yönetiminden isterdik ki bizleri dinlesinler, sesimize kulak versinler ve bu konuyu sulh ile çözsünler. Ancak böyle yapmak yerine yok şu kadar kişi katıldı, yok şimdi onları ziyaret edeceğiz gibi tehditlere başvurarak bizlere aba altından sopa göstermişlerdir. Bizlerin bu haklı taleplerini sulandırarak konuyu sendika seçimleri/belediye seçimleri gibi bambaşka yerlere çekmişler, daha da ileri giderek bizleri temsil eden sendikamızı muhatap almamakla tehdit etmişlerdir. Ama biz DİSK’li işçileriz ne baskılara boyun eğeriz, ne hakkımızı aramaktan geri dururuz. Nitekim bugün de gördüğünüz üzere tüm işçiler ailelerimizle birlikte buradayız, şirket işçisi arkadaşlarımızın desteği ve dayanışma ruhuyla buradayız.

Görüyoruz ki geçtiğimiz yıl bizleri sadece % 26 zamma mahkum eden, aylarca ara zam talebimizi oyalayan ve sonunda reddeden Belediye Başkanı ve yönetimi bu yılda bizi 17,55 zam ile geçiştirme çabasındadır. Ancak biz buna artık suskun kalmayacağız ve her şartta, her platformda sesimiz yükseltecek ve hakkımızı arayacağız. Bizlere karşı kalbi kuruyan, sesimize kulak tıkayan bu anlayışı her alanda ortaya saçacağız. Baskılarınıza boyun eğmeyecek, tehditlerinizden korkmayacağız. 

Değerli mücadele arkadaşlarımız, sevgili basın mensupları burada yaşanan bir hak mücadelesidir, ekmek kavgasıdır. Belediye yönetimi bu kavramları çoktan unutmuş olabilir. Bizler işimizin, aşımızın, çocuklarımızın geleceği için hakkımızı aramaya devam edecek ve mücadeleden asla yılmayacağız. İsteğimiz odur ki Belediye Başkanı sayın Mustafa Helvacıoğlu hakkımız olan ve kendisinin de söz verdiği seyyanen zammı bizlere de uygulasın ve bu ayrımcılığa bir son versin. Yine sayın başkanın bizlere karşı olan olumsuz tavrının son bulmasını ve bu kuruma yıllardır hizmet veren işçiler olarak değer görmek istediğimizin bilinmesini istiyoruz.

Zafer direnen emekçinin olacak!!!

Birleşen işçiler asla yenilmez!!!”