MEHMET AYTAÇ

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (Keşan TSO) tarafından üyeleri ve çalışanlarına yönelik KOSGEB proje yazma, Yunanca, Bulgarca, hijyen, emlak ve otomotiv gibi bir çok alanda verilen eğitimler, pandemi koşullarının iyileşmesiyle beraber artık fiziki olarak devam edecek. Yeni eğitim dönemi 5 Ocak 2023’te başlayacak. Son başvurular ise 31 Aralık 2022 tarihine kadar sürecek.

Keşan TSO Akademi olarak süren eğitimlerle ilgili bilgi veren Keşan TSO Akreditasyon Sorumlusu Kadir Can Tunç, şu açıklamayı yaptı: “Keşan Ticaret ve Sanayi Odası olarak girişimcilik eğitimlerimize devam ediyoruz. Daha önceden KOSGEB tarafından düzenlenen ve online olarak KOSGEB E-Akademi sisteminden devam eden girişimcilik eğitimlerimizi, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Keşan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve KOGGEB işbirliği ile tekrar fiziki olarak odamızda, pandemi koşullarının iyileşmesiyle beraber yapmaya devam ediyoruz. Eğitimlerimizin

özellikle içeriğinde KOGSEB projelerinin nasıl doldurulması gerektiği, KOSGEB’ten hibe desteğin nasıl alınabildiğinin anlatılacağı, KOSGEB Projesi Yazma eğitimi gibi girişimcilik eğitimlerimizi düzenleyeceğiz. KOSGEB’ten belge alımı, gerek online gerekse önceki dönemlerde sıra başındaki eğitimlerimiz çok fazla. Fakat gerek üyelerimizden, gerekse girişimcilerimizden gelen talepler doğrultusunda özelikle kişilerin proje yazma konusunda KOSGEB projesinden hibe alma anlamında çok ciddi sorunlarla karşılaşıyoruz. Örnek verecek olursak, belge sayımız 100 ama girişimci sayımız 5 ya da 10. Yani yüzde 5-10 civarında kişiler KOSGEB’e başvurup eğitimini ve desteğini alıyor. Ancak bunun kalan 90 kişi için bakıldığında özellikle KOSGEB’e proje yazma konusunda ciddi anlamında sorunlar olduğu anlaşıldı. Biz de bunun üzerine odamızda Keşan TSO Akademi adı altında girişimcilik eğitimlerimize tekrar başlıyoruz. KOSGEB projesi yazıp bunların nasıl ilerlemesi gerektiği ile ilgili odamızda eğitim vereceğiz. 5 Ocak 2023 tarihinde eğitimlerimiz başlayacak. Perşembe ve Cuma günleri odamızda 18:00 ile 20:00 arasında düzenlenecek ve 4 hafta boyunca sürecek. Son başvurumuz da 31 Aralık 2022 Cuma günüdür. Keşan TSO Akademi adı altında eğitimlerimize devam ediyoruz. Girişimcilik, Yunanca, Bulgarca, ilkyardım, hijyen, emlak ve galericilik gibi bir çok alanda üyelerimizin ve üye çalışanlarımızın ticaretlerini geliştirecek, kişisel gelişimlerini artıracak ve mesleki açıdan zorunlu olan bu eğitimleri alması için eğitimlerimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Tüm eğitimlerimize kayıt ve bilgi için odamızı ziyaret ederek bizimle iletişime geçebilirsiniz.”