HABER MERKEZİ

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, 16 Ağustos 2023 Çarşamba günü TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) ev sahipliğinde Ankara’da düzenlenen Türkiye Ekonomi Şurası’na katılarak bölgemizin istek, sorun ve taleplerini dile getirdi. Toplantı katılımcıları arasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Dr. Alparslan Bayraktar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Gacır, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel oldu

Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Şapçı TOBB Türkiye Ekonomi Şurası kapsamında sırasıyla: “Finansmana erişim sorunu, fiyat istikrarsızlığı sonucu oluşan enflasyonun etkisinin düşürülmesi, kredi sicillerinin affedilmesi, inşaat sektöründe hem müteahhitlerin hem de alıcıların hem de inşaat malzemesi tedarikçilerinin kredi ile desteklenmesi aynı zamanda sektöründe desteklenmesi, bölgemizde bu yıl yaşanan kuraklıktan en çok etkilenen ayçiçeği üreticilerimizin zararlarının karşılanması için destek, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında ihale şurasında olan Keşan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin alt yapı ihalesinin bir an önce yapılması, UMAT İpsala İbrahim Girgin TIR Parkı’nda ihracatın gelişmesi için Mobil İç Gümrükleme Hizmetinin olması, Bölgemizin turizm potansiyelinin geliştirilmesi ve bölge ekonomimize katkı sağlaması için Keşan-Enez yolunun tamamlanması, Hamzadere sulama projesinin bölge tarımı için ivedi olarak tamamlanması, Turizm ve ticaretin geliştirilmesi için Enez uluslararası limanının faaliyete geçirilmesi, Akaryakıt sektöründe bayi karlılıklarının düzenlenmesi ve çeltik fiyatlarının ivedi olarak açıklanması hususunda istek, talep ve sorunları dile getirdi. ”

“Bölgemizi Ticaret, Sanayi, Turizm ve Tarım Alanlarında Cazibe Merkezi Haline Getireceğiz”

Türkiye Ekonomi Şurası sonrasında açıklamalarda bulunan Şapçı: “Bölgemizin istek, talep ve sorunları bizler için daima önemli olmuştur bu bağlamda da Ankara’da düzenlenen TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda devlet ve sektör büyüklerimize bölgemizin taleplerini dile getirdim. Günümüzün en büyük sorunları arasında yer alan Finansmana Erişim Sorunu konusunda Kamu ve özel bankalar, finansman kuruluşları tarafından nakdi veya fatura karşılığı kredilerin piyasaya sağlanması hususunda çözüm önerisinde bulundum. Havaların ısınması ile gelişen kuraklık kaynaklı su sorunu ile Keşan, İpsala ve Enez ilçelerimizde faaliyet gösteren ayçiçeği yetiştiricilerimizin verimlilik oranlarının düşük olmasına sebep oldu. Bu nedenle üreticilerimizin girdi maliyetlerinin azaltılması için ilave desteklerin sağlanması hususunda çözüm önerisinde bulunarak üreticilerimiz adına destek istedim. Bölgemizin istihdam sorununa nefes olacak Keşan, İpsala ve Enez’de yetişen ürünlerimizin katma değerli hale gelmesini sağlayacak olan Keşan Gıda İhtisas OSB’nin alt yapı ihalesinin yapılamamasından kaynaklı yaşanan gecikmenin çözüme kavuşması için alt yapı ihalesinin yapılması ve parsel satışlarının başlaması hususunda destek istedim. Dolaylı yoldan bölgemizin turizminin gelişememesine neden olan ve istenilen düzeye ulaşamayan Keşan-Enez yolunda gerekli iyileştirilmelerin yapılması hususunda destek istedim. Bölge olarak gerçekten elverişli bir coğrafyaya sahibiz aynı zamanda da yatırım ve desteklere de ihtiyacı olan bir bölgeyiz. Göreve geldiğimiz günden itibaren tek derdimiz bölgemizi ticaret, sanayi, turizm ve tarım alanlarında cazibe merkezi haline getirmek oldu. Yönetim Kurulu Üyelerimi, Meclis Üyelerimiz ve Meslek Komitesi Üyelerimiz olarak söz aldığımız tüm platformda Üyelerimizin sorunlarını dile getirmeye devam edeceğiz. 

Başkan ŞAPÇI: “Keşan TSO Trakya’da En Aktif Oda ve Borsalar Arasında Yer Almaktadır”

Yetki alanlarımız içerisinde bulunan Keşan, İpsala ve Enez’de istihdamı arttırmaya yönelik proje ve çalışmalarımız hali hazırda halen devam etmektedir. Bilindiği üzere Keşan Gıda İhtisas OSB ve İpsala Karma Organize Sanayi Bölgemiz ile ilgili çalışmalarımızı hızla sonucu ulaştırmak için atılımlarımız devam ediyor. Üyelerimizin finansmana erişim konusunda yaşamış oldukları sıkıntıları görüyor ve yakından takip ediyoruz, çözüme ulaşması içinde gerekli raporları üst makam ve mevkilere sunmaya devam ediyoruz. Bu yılın kurak geçmesiyle beraber çitçilerimiz kuraklık kaynaklı su problemi ile karşı karşıya kalmıştır, bu sorunu çözüme kavuşturacak olan Hamzadere Sulama Projesinin ivedi olarak tamamlanması hususunda ilgili bakanlıklardan destek istedim. Keşan TSO Trakya’da en aktif Oda ve Borsalar arasında yer almaktadır ve buna yakışır AB Projeleri ile bölgeye Mesleki Eğitimler, Seminerler, Nitelikli Eleman ve İstihdam gibi konu başlıklarında destek sağlamaya devam etmektedir. Bizlerin görev süreleri boyunca tek derdi Keşan, İpsala ve Enez olmaya devam edecek.” dedi.