HABER-FOTO:

BÜLENT SAYLAM

Keşan’da Cumartesi kurulan halk pazarının yerinin değiştirilmesi ile ilgili Keşan Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından paylaşılması üzerine pazarcılar 25 Şubat 2023 Cumartesi günü paylaşıma tepki gösterdiler. Pazaryerinin değiştirilmemesi yönünde açıklamalarda bulunan pazarcılar, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun pazar yerinin kapatılması yönündeki seçim vaadini hatırlattı.

YEKDEŞ: “BURASINI BİZ KAYBETMEK İSTEMİYORUZ”

Pazarcılar, Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi’nde saat 10.30 sıralarında bir araya gelerek Halk Pazarının yerinin değiştirilmemesi yönünde açıklamalarda bulundu. Konuyla ilgili ilk sözü alan pazarcı Cüneyt Yekdeş, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli depremde ölen vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara da geçmiş olsun dileyerek şunları söyledi: “Deprem bize gösterdi ki ülke olarak çok çabuk kenetlenebiliyoruz. Ve yaralarımızı sarıyoruz. Bunun için herkese binlerce teşekkür ediyorum. Pazaryeri esnafıyım, 25 senedir pazaryerindeyim. İlk geldiğim zamanlardan beri buradaki insanların hayali kapalı bir Pazaryeri olmasıydı. Bunları babamlar istedi, ağabeylerim, ablalarım istedi. Şu anda kardeşlerim, arkadaşlarım istiyor. Her zaman kapalı bir Pazaryeri olmasını istedik. Daha sonra bu proje gerçekleştirildi fakat üstünü kapatmayı unuttular maalesef. Konum olarak çok güzel bir Pazaryerimiz var. İnşaat olarak demiyorum. Burasını biz kaybetmek istemiyoruz. Buradan biz memnunuz. Eğer Pazaryeri ile ilgili bir proje olacaksa buranın kapatılmasını istiyoruz. Tek istediğimiz bu. Yetkililere bu isteğimizi buradan duyurmak istiyoruz.”

ÖNEM: BİZ İSTEMİYORUZ AŞAĞIYA GİTMEK

Serkan Önem de Pazaryeri ile ilgili olarak şu öneride bulundu: “Pazaryeri aşağı alınacakmış biz istemiyoruz aşağıya gitmek. Hiç olmazsa yıkılan okulun yerine tuhafiyecileri geçirebiliriz. Oradan buraya bir bağlantı yaparız 10 numara bir Pazaryeri olur.”

SULUKAVAK: “BURASI KAPANACAK, ESNAFA YAKIŞMIYOR DEMİŞTİ”

Pazarcı esnafı Hasan Sulukavak da belediye başkanının verdiği sözü hatırlatarak şunları söyledi: “Aşağı alınırsa çok uzak bir bölge halk oraya çıkmaz. Ve kesinlikle pazar esnafı zor durumda kalır diye düşünüyorum. Burası ayakaltı merkez ve belediye başkanımız buraya geldiğinde bize söz vermişti eski yönetimi eleştirerek ‘burası kapanacak, esnafa yakışmıyor’ demişti. Biz o sözde durmasını istiyoruz.” 

YILDIZ: “ORADA İŞ DE OLMAZ, TİCARET DE OLMAZ”

Pazarcı esnafı Deniz Yıldız, yeni para projesi istemediklerini Pazaryerinin kapatılmasını istediklerini belirterek şöyle konuştu: “Ben babamın işini devam ettiriyorum. Babamla beraber ticaretimize devam ediyoruz. Belediye başkanının bir sözüne istinaden burada ‘Pazaryerinin üstünü kapatacağım’ dedi. Yer değiş-tokuşları oldu. Bedeller ödedik. Şimdi masa başında halktan, kamuoyundan bir yoklama yapılmadan ‘ben aşağıya taşıyacağım’ deniyor. Buna bir kişi, iki kişi karar veriyor sadece. Esnafı boşverin, bir çıkın halka sorun. Halk çok mağdur olacak. Orada iş de olmaz ticaret de olmaz bunu herkes biliyor. Alışveriş yapan vatandaşa sorun. Bu Pazaryeri müşterilerinin % 80’ini yoksul kesim. Zenginler zaten pazara çıkmıyor. Yoksul kesim de aşağı gelemeyecek. Bir minibüs bir taksi kaç para olmuş. Eğer halka hizmetse amaç buranın üzerini kapatın. Oraya yapacağınız 150-200 milyonluk yatırım yerine burayı 10 milyona kapatın. Kapatamıyorsanız gelin biz vereceğiz parasını. Para da toplayacağız aramızda. Ben vereceğim üstüme düşen kaç parasaysa? 

Yıldız, etrafına siz de para verecek misiniz sorusuna: “Hepimiz vereceğiz” yanıtı geldi pazarcı esnafından. 

 

KÖYDEN GELEN ÜRETİCİLER: “BURASINI KİMSENİN KALDIRMAYA HAKKI YOK”

Daha sonra Köyden gelen üreticiler söz aldı. Onlar da şunları söylediler: “Biz aşağıya gitmek istemeyiz. Müşterilerimiz de gitmek istemez. Aşağıya kim gelecek? Millet yol parası nereden bulacak? Burasını kimsenin kaldırmaya hakkı yok. Yıllar önce kurulmuş bu Pazaryeri. Eski başkanlar kurmuş burasını kimsenin pazaryerini kaldırmaya hakkı yok. O iş olmaz, kimse razı gelmez.”

Bir pazarcı esnafı da burası Pazaryeri projesiydi Belediye Projesi olmadığını hatırlattıktan sonra, köyden gelen üreticiler de ‘evet doğru, bize öyle dediler bir sürü paramızı aldılar, hani üstü kapatılacaktı.’ diyerek eleştirilerine devam ettiler.

MENEKŞE: “ÖDENEK BULUYOR YENİ PAZARYERİ YAPMAYA, BU PAZARYERİNİN ÜSTÜNÜ KAPATSIN”

Daha sonra pazarcı esnafı Bahadır Menekşe de, “En son basına kapalı bir toplantı yaptı belediye başkanımız pazarcı arkadaşlarla. Bize dedi ki: “Ödenek bulamıyoruz Pazaryerinin üstünü kapatmaya, madem şu an ödenek buluyor, yeni Pazaryeri yapmaya, bu Pazaryerinin üstünü kapatsın. Verdiği sözü tutsun sadece.” 

BİLGİN: “KAPATMAK İÇİN ÇÖZÜM ÜRETELİM, YOK ETMEK İÇİN DEĞİL”

40 yıldır pazarcılık esnafı olduğunu söyleyen Hamit Bilgin de konuyla ilgili olarak şöyle konuştu: “Pazaryeri, ticaret merkezinin göbeğinde olmalı. Ücra köşelerde ticaret olmaz. Bir örneğini 40 yıl önce Selimiye pazarında yaşadık. Tren yolunun altına aldılar kimse gelmedi. Yani aynı zoruluğu burada da yaşamayalım. Sayın belediye başkanım bizim söylediklerimizi dikkate alsın. Bir plan proje düşünsün. Kapatmak için çözüm üretelim. Yok etmek için değil.” 

KÖŞELİ: “BELEDİYE BAŞKANIMIZIN İYİ NİYETİNDEN İSTİFADE ETMEK İSTİYORUZ”

Pazarcı esnafı Mehmet Köşeli de belediye başkanının iyi niyeti ve ortak akılla güzel şeyler yapılacağını kaydederek şunları söyledi: “Bugüne kadar geçmişte olduğu gibi Pazaryerimiz çarşı merkezinde olduğundan dolayı tüm esnaf arkadaşlarımız, burada olmasını istiyor. Halkın da en çok istediği alan çarşı merkezidir. Biz belediye başkanımızın iyi niyetine, ortak akılla güzel şeyler de başaracağımıza inanıyoruz. Bütün esnaf arkadaşlarım her türlü maddi ve manevi olarak hazırdır. Belediye başkanımızdan ricamız, Pazaryerimizi güzel hale getirip yapmaya çalışmasını istiyoruz. Bunun için belediye başkanımızın iyi niyetinden istifade etmek istiyoruz.” 

YILDIZ: “BELKİ BU KONUŞMAYI YAPMAZDIK, KEŞKE KONUŞABİLSEYDİK”

Deniz Yıldız, tekrar söz alarak belediye başkanından şu ricada bulundu: “Lütfen belediye başkanımız halkın içinden çıktı kendisine desteğimizi de verdik. Lütfen gelsin buraya bizim fikirlerimizi alsın. Esnafın fikrini alsın. %1 ona destek olacak varsa tamam ama %100 bizim dediğimiz şekilde isteyecektir esnaf.  Bu çalışma halkı da esnafı da mağdur eder. Örnek veriyorum, 1 kg domates olmuş 30 lira. İnsanlar zaten 3 kuruş paralara çalışıyorlar. Aşağıya gelecekler 45-50 lira araba parası mazot parası. Bunları bir düşünün yani. Büyük şehirlerden örnek veriliyor. Burası küçük bir ilçe. Biz burada memnunuz. Sadece buraya bakmayın. Pazaryerinin dışındaki esnafı da etkiler. Belki bu açıklamayı yapmazdık. Keşke konuşabilseydik.”

Hasan Sulukavak da belediye başkanının esnafla ilgili bir karar aldığını ama esnafa sormadığını dile getirdi.

DERELİ: “VAADİNİ SENDEN İSTİYORUZ”

Pazarcı esnafından Bahardır Dereli de şunları aktardı: “Biz esnaf olarak senden yeni Pazaryeri talep etmiyoruz. Seçim öncesi bize vermiş olduğun ‘Bu Pazaryerinin üstünü en yakın zamanda kapayıp, sizleri rahat ettireceğim’ vaadini senden istiyoruz. Aşağıyı yeni pazarı biz esnaf olarak kesinlikle kabul etmiyoruz.”